Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie fond comercial de la o persoana nerezidenta

28-Oct-2011
1508
Intrebare:

Societatea din Romania a achizitionat fondul de comert (clientela, know-how, retete produse etc.) in legatura cu o anumita marca, in decembrie 2010. In acelasi timp, societatea-mama din Germania a achizitionat marca respectiva. In Romania au fost discutii referitor la producerea si comercializarea de produse sub aceasta marca, insa acest lucru nu a fost definitivat, astfel incat in Cifra de Afaceri din Romania nu sunt cuprinse si venituri din vanzarea produselor sub acest brand. Fondul de comert insa este amortizat incepand din luna ianuarie, 2011. La ce risc fiscal se expune societatea in aceasta situatie (costuri, fara a avea venituri in contrapartida) si care sunt solutiile de prevenire a acestora?

Raspuns:

In opinia noastra, din punct de vedere al reglementarilor fiscale, aceste elemente ce sunt corect definite ca fond comercial, nu sunt recunoscute ca parte componenta a unei amortizari deductibile fiscal, conform art. 24 alin. (4) lit. c) coroborat cu art. 24 alin. (10) din Codul fiscal.

Astfel, potrivit reglementarilor contabile, fondul comercial se poate amortiza intr-o perioada de maxim 5 ani, chiar daca actele normative permit si prelungirea acesteia, conform pct. 83 alin. (4) lit. a)-b) din OMFP 3055/2009 privind contabilitatea, insa din punct de vedere fiscal, amortizarea nu este recunoscuta deductibil fiscal, indiferent daca s-ar fi realizat sau nu venituri.
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii

Consideram necesar sa va reamintim ca platile pentru aceste drepturi de proprietate intelectuala, efectuate catre o companie nerezidenta, sunt in sfera impozitului pe venitul nerezidentilor, conform art. 115 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal si reprezinta redevente de plata.

Din punctul de vedere al TVA, societatea din Romania realizeaza o achizitie de prestari de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, ce are locul prestarii in Romania, conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

Astfel, societatea din Romania trebuie sa respecte urmatoarele obligatii:
a) se inregistreaza in Registrul operatorilor intracomunitari, conform art. 158^2 din Codul fiscal;
b) plateste TVA prin aplicarea masurii de taxare inversa (articol contabil 4426 = 4427), conform art. 150 alin. (2) coroborat cu art. 157 alin. (2) din Codul fiscal;
c) depune declaratia recapitulativa 390, conform art. 156^4 din Codul fiscal.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie fond comercial de la o persoana nerezidenta":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.