Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie serviciu intracomunitar. Cum procedam privind limitarea dreptului de deducere?

04-Nov-2013
3438
Prin cele ce urmeaza, vom stabili cum se va proceda in situatia in care se efectueaza achizitii de servicii de la persoanele impozabile stabilite in UE si in afara UE, in contextul in care nu se inregistreaza un contract sau o comanda pentru acestea. Vom vedea astfel daca se va efectua inregistrarea 4426 = 4427 sau 635 = 4427.

Inregistrarea contabila 4426 = 4427 (denumita si taxare inversa) se aplica, in cazul societatii din Romania, daca aceasta este beneficiara a unor servicii care au locul prestarii in Romania, conform art. 133 alin. (2) din codul fiscal, si daca, pentru acele tipuri de servicii, nu exista exceptii de la stabilirea locului presatrii, prevazute la alineatele urmatoare.

De asemenea, inregistrarea contabila 4426 = 4427, din punct de vedere fiscal, desemneaza dreptul de deducere a TVA pentru beneficiarul serviciului respectv.

Totusi, aceasta deducere a TVA la achizitia unui serviciu extern trebuie sa aiba loc doar daca acest serviciu este utilizat de catre beneficiarul acestuia in activitati economice (adica daca acest serviciu participa la activitatea economica, taxabila a societatii si nu este aferent unei activitati non economice - de exemplu, in favoarea unor persoane fizice).

Pentru a beneficia de deducere a TVA aferent acestui serviciu, trebuie indeplinite conditiile prevazute la art. 145 si 146 din codul fiscal. Intre aceste conditii, retinem:
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii

- societatea sa utilizeze aceste servicii in folosul (pentru realizarea) unor operatiuni taxabile (adica sa fie destinate realizarii unor operatiuni economice din care sa rezulte TVA colectata sau scutite cu drept de deducere);

- societatea sa detina, de la furnizorul sau, o factura conform art. 155 sau sa detina o autofactura intocmita de ea insasi, in conformitate cu art. 155^1 din codul fiscal.

Totusi, pe linga factura respectiva, trebuie dovedit faptul ca aceste servicii sint destinate realizarii unor operatiuni taxabile (economice).

Conform art. 21 alin. (4) litera m) din codul fiscal, justificarea cheltuielii se face cu ajutorul contractului si al unor situatii justificative, din care sa reiasa necesitatea acestor servicii pentru activitatea economica.

Acest contract prevazut la impozitul pe profit, este, pina la urma, si document justificativ pentru deducerea TVA, pe linga factura mentionata mai sus, in sensul ca din acesta poate sa rezulte necesitatea achizitiei serviciului in scopuri economice.

Asadar, daca se considera ca serviciul respectiv nu poate fi justificat ca fiind efectuat in scopuri economice, atunci se pierde si dreptul de deducere a TVA.

In acest caz, inregistrarile contabile sint:

- inregistrarea serviciului din factura externa:

628 = 401
- taxarea inversa - inregistrarea contabila a TVA deductibila:
4426 = 4427

Acest articol contabil se face pentru a se evidentia notiunea de taxare inversa (este ca si cum de pe factura furnizorului intern evidentiem din punct de vedere contabil TVA-ul deductibil - nu dedus - inscris de el pe factura, inainte de a face analiza fiscala a acestui TVA).

- limitarea dreptului de deducere a acestui TVA - din punct de vedere fiscal:

Avind in vedere faptul ca am stabilit ca in lipsa unui contract / situatie de lucrari serviciul respectiv se poate considera ca fiind prestat pentru alte scopuri decit activitatea economica a societatii, se aplica prevederile art. 145 alin. (2) litera a) din codul fiscal:

" (2) Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sint destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

a) operatiuni taxabile;"

Acest paragraf de lege ne arata faptul ca TVA nu se deduce daca serviciul respectiv nu este destinat realizarii unor operatiuni taxabile (nu este destinat realizarii unor operatiuni economice care vor conduce la colectarea TVA).

In aceasta situatie, TVA deductibila inregistrata prin formula taxarii inverse nu se va deduce, devenind, astfel, o taxa nerecuperata de la stat.

In aceste conditii, acest TVA nededus se inregistreaza in costul de achizitie al serviciului, conform punctului 51 alin. (1) din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 3055/2009, care specifica faptul ca in costul de achizitie al bunurilor (serviciilor) se includ, printre altele, si taxele pe care societatea nu le poate recupera de la autoritatile fiscale.

Or, in acest caz, TVA-ul serviciului, pentru faptul ca nu se deduce, nu se poate recupera de la stat.
In aceasta situatie, evidenta contabila a TVA deductibila dar nededusa se face astfel:
628 = 4426 - cu suma TVA inregistrata la taxarea inversa.

Suma din contul 628, care este formata din valoarea efectiva a serviciului si din TVA nededusa, este nedeductibila, conform art. 21 alin. (4) litera m) din codul fiscal.

Se observa ca, inainte de a limita un drept de deducere a TVA, trebuie evidentiat TVA deductibil, in aceasta situatie prin taxarea inversa.

Sursa: PortalContabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie serviciu intracomunitar. Cum procedam privind limitarea dreptului de deducere?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.