Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitii servicii de consultanta din stat UE. Cum inregistram si declaram in D300 si D390?

16-Iun-2014
2159
Pentru o factura de prestari servicii de consultanta de la o firma dintr-un alt stat UE, nu se include si TVA pe factura. Firma straina nu are cod valid de TVA intracomunitar. Partenerul strain mentioneaza ca este in curs procesul de obtinere a codului de TVA. Vom vedea, in aceasta situatia, cum va inregistra in contabilitate si cum va declara firma romana in D300 si D390 aceasta factura.

La elaborarea solutiei pornim de la considerentul ca societatea dvs este inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari.

Din punct de vedere contabil aceasta cheltuiala se inregistreaza in evidenta contabila dupa natura acesteia utilizand planul de conturi, adoptat prin OMFP 3055/2009 privind contabilitate: 628 " Cheltuieli cu servicii prestate de terti" = 401" Furnizori" cu valoarea serviciului de consultanta.

Din punct de vedere fiscal trebuie realizate urmatoarele activitati:
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii


- se efectueaza plata TVA, prin taxare inversa, inregistrare contabila " 4426 TVA deductibila" = "4427 TVA colectata" cu valoarea TVA conform art. 150 alin. (2) coroborat cu art. 157 alin. (2) din Codul fiscal; Trebuie sa analizati scopul achizitiei astfel incat sa puteti sa va exercitati dreptul de deducere asupra sumei din debitul contului " 4426 TVA deductibila" ;

- valoarea facturii si a TVA se inregistreaza in decontul de TVA atat ca TVA deductibila cat si ca TVA colectata, avand in vedere precizarea cu analiza deductibilitatii TVA ;

- achizitia intracomunitara de servicii se declara in mod obligatoriu si in declaratia 390. Facem precizarea ca din punct de vedere tehnic, cand se efectueaza achizitii de la furnizori din Comunitatea Europeana, ce nu comunica un cod valabil de TVA, nu se va completa campul aferent codului operatorului intracomunitar. Declaratia se poate depune fara aceasta informatie.

Va recomandam sa aveti in vedere si prevederile de la art. 115 alin. (1) lit. k) din Codul fiscal, ce stabilesc ca serviciile de consultanta sunt in sfera impozitului datorat de nerezidenti in Romania.

In principiu sunt posibile urmatoarele aspecte:

a) in lipsa certificatului de rezidenta fiscala, factura se impoziteaza cu 16% prin stopaj la sursa la data platii catre furnizor, iar impozitul se achita la bugetul de stat;

b) daca exista la data platii facturii, certificatul de rezidenta fiscala al furnizorului din Italia, impozitarea se efectueaza in cel mai favorabil mod intre cel din legislatia interna si conventia de evitare a dublei impuneri semnata intre Romania si Italia.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitii servicii de consultanta din stat UE. Cum inregistram si declaram in D300 si D390?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.