Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Autorii mai depun declaratii sau nu? Serios?!

15-Feb-2011
1403
Vorba lui Caragiale, ?daca vrei sa iti placa ceva, priveste de departe. Daca vrei sa intelegi, priveste de aproape?.

Iar privit de aproape, in materia dreptului de autor apar probleme de interpretare, generate de aceeasi ?celebra? OUG nr. 117/2010 de care ne ocupam de ceva timp.

OUG nr. 117/2010 modifica si art. 215 din Codul fiscal, astfel:

?Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente, venituri din agricultura si silvicultura, venituri din cedarea folosintei bunurilor, din dividende si dobanzi, din drepturi de proprietate intelectuala sau alte venituri care se supun impozitului pe venit sunt obligate sa depuna la casele de asigurari de sanatate cu care au incheiat contractul de asigurare declaratii privind obligatiile fata de fond?.

Numai ca aceeasi Ordonanta, modificand art. 83 alin. 3 din Codul fiscal, coroborat cu art. 52 Cod fiscal (ramas nemodificat), conduce la concluzia ca NU se depun declaratii privind venitul realizat pentru venituri din drepturi de proprietate intelectuala ?a caror impunere este finala potrivit prevederilor art. 52^1?
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii
Consilier Achizitii Publice
Consilier Achizitii Publice
Vezi detalii

Mai intelege cineva ceva?

Da, numai ca trebuie atentie mare.

Adica, din doua una, daca tot e sa mergem pe vorbele lui Caragiale:

a) nedepunerea declaratiilor pentru drepturi de autor e permisa numai daca se opteaza pentru aplicarea art. 52^1 din Codul fiscal, care arata (selectam numai aspectele referitoare la dreptul de autor):

Contribuabilii care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala pot opta pentru stabilirea impozitului pe venit ca impozit final.

Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarui raport juridic/contract si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestuia.

In acest caz impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final.

b) daca se opteaza insa pentru sistemul ?clasic? (retinere anticipata a impozitului, de 10%, si calcularea lui finala in anul urmator) declaratia este obligatoriu de depus de catre autor.

Problema apare atunci cand e vorba de contracte de drepturi de proprietate intelectuala discutate la sume nete. In acest caz, oricat de mult ar vrea autorul sa opteze pentru 16% (care ar elimina obligatia de depunere a declaratiei), s-ar putea sa nu convina beneficiarului operelor intelectuale.

Asa incat optiunea fiscala se transforma in targuiala autor-beneficiar.
Curat modificare, monser!

Horatiu Sasu
Jurist si economist
Consultant in afaceri
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Autorii mai depun declaratii sau nu? Serios?!":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Conditia cu privire la salariati in 2017. Impozit pe venit microintreprinderi
    • In randurile urmatoare, avem cazul unei societati care are in 2017 doi angajati cu timp partial de cate 4 ore/fiecare. Vom vedea daca se poate considera ca fiind un angajat cu 8 ore si sa se aplice astfel cota de impozit pe venit de 1%. Conform prevederilor de la art. 51 alin.(4) din Codul fiscal, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare....» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.