Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cand nu avem voie sa prelucram bunurile luate din magazinele cu amanuntul?

14-Ian-2014
3841
Veti constatata in multe situatii ca unele magazine care fac comert cu amanuntul vor mentiona pe factura ca bunurile pe care le-ati achizitionat nu sunt vandute in scopul comercializarii. La ce ii obliga asta pe cei care achizitioneaza materie prima din astfel de magazine, urmeaza sa aflam pornind de o situatie concreta din domeniul HORECA.

Astfel, o pensiune face achizitii din unele hipermarketuri. Marfa cumparata este prelucrata si vanduta ca un nou produs finit. Vom vedea astfel in ce masura produsele (alimente) achizitionate astfel pot fi revandute sub forma unui produs nou.

Mentionam ca din punct de vedere al legislatiei fiscale nu exista nicio interdictie pentru un agent economic pentru a se aproviziona cu marfuri din unitati cu amanuntul in scop de revanzare sau de prelucrare, cata vreme aceasta se realizeaza pe baza de factura ca document justificativ.

De asemenea, OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile ulterioare sau Legea 296/2004 privind Codul consumului, republicata care reglementeaza regulile generale ale desfasurarii activitatii comerciale in tara noastra definesc comertul ca amanuntul ca fiind acea activitate desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora, fara sa existe vreo interdictie de revanzare/prelucrare a bunurilor aprovizionate prin unitatile cu amanuntul.

Singura interdictie in acest sens era prevazuta la art. 1 lit. g din Legea 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata, dar prevederea a fost declarata neconstitutionala prin Decizia Curtii Constitutionale 498/2012.
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii

In ceea ce priveste mentiunea din factura emisa de Carrefour, aceasta poate avea caracterul unei intelegeri de natura comerciala intre Carrefour si societatea care achizitioneaza bunurile si care a consimtit la conditiile de vanzare stipulate de furnizor prin factura, iar eventuala abatere de la interdictia mentionata in factura nu poate avea decat consecintele agreate de parti. Oricum, strict vorbind, recomercializarea nu este totuna cu prelucrarea produselor, astfel ca apreciem ca mentiunea din factura Carrefour nu va afecteaza in niciun fel.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cand nu avem voie sa prelucram bunurile luate din magazinele cu amanuntul?":
Rating:

Nota: 4.18 din 11 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • 28 februarie e ultima zi de depunere pentru mai multe obligatii fiscale. Se depune si D 394
    • Va reamintim ca pana marti, 28 februarie 2017, trebuie depuse, dupa caz, la unitatile fiscale, urmatoarele: - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit pentru anul precedent - formularul 205 - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti - formularul 207 - Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

  • 15 martie 2017: Termen pentru depunerea formularului 204 de catre asocierile fara personalitate juridica
    • Va informam ca miercuri, 15 martie 2017, este termenul-limita pentru depunerea declaratiei anuale de venit aferente anului 2016 pentru asocieri (formularul 204), cu exceptia celor care realizeaza venituri din activitati agricole impuse pe baza normelor de venit. Cine depune declaratia Declaratia 204 se completeaza si se depune in cazul asocierilor fara personalitate juridica, constituite intre persoane fizice care realizeaza venituri din activitati independente - activitati de productie, comert,...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.