Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce regim TVA se aplica in caz de cesiune creante?

19-Iun-2012
3877
Vom analiza, prin cele ce urmeaza, in ce masura este supusa TVA-ului operatiunea de achizitionare a unui portofoliu de creante de la o societate comerciala de catre o societate straina (membra UE). Vom identifica astfel baza impozabila pentru deteminarea TVA-ului.

Raspuns:

Din perspectiva TVA, legislatia domestica are in vedere interpretarea dispozitiilor din Directiva112/2006/CE, art. 135, lit. d) care prevede scutirea de TVA pentru "operatiuni, inclusiv negocierea, privind conturile de depozit sau conturile curente, plati, viramente, creante, cecuri, si alte instrumente negociabile, exceptand recuperarea creantelor“.Astfel, in situatia in care, conform contractului, scopul operatiunii nu il constituie recuperarea de creante, societatea care preia creantele aferente unui credit acordat asumandu-si pozitia creditorului, operatiunea este scutita de taxa pe valoarea adaugata, nefacand obiectul exceptiei mentionate de legislatie.

Recentele modificari aduse legislatiei fiscale prin HG nr.50/2012 pentru modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a Codul fiscal , doresc sa clarifice operatiunile de cesiune de creante in contextul noilor interpretari ale jurisprudentei CEJ, respectiv decizia in cazul GFKL (C-93/10), care clarifica concluziile dintr-un caz mai vechi (C-305/01 MKG).

Conform modificarilor legislative, operatiunile cu creante se clasifica, in functie de contractul incheiat intre parti, si anume:
- operatiuni prin care persoana care detine creantele angajeaza o persoana in vederea recuperarii acestora, care nu presupun cesiunea creantelor si
Ghid practic Excel
Ghid practic Excel
Vezi detalii
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii

- operatiuni care presupun cesiunea creantelor.

Operatiunile care presupun cesiunea creantelor sunt la randul lor clasificate , in functie de prevederile contractuale, in tranzactii prin care:

i. cesionarul cumpara creantele, fara ca operatiunea sa aiba drept scop recuperarea creantei;
ii. cesionarul cumpara creantele, asumandu-si sau nu riscul neincasarii acestora, percepand un comision de recuperare a creantelor de la cedent;

iii. cesionarul cumpara creantele, asumandu-si riscul neincasarii acestora, la un pret inferior valorii nominale a creantelor, fara sa perceapa un comision de recuperare a creantelor de la cedent.

Tratamentul privind taxa pe valoarea adaugata difera in functie de situatiile prezentate
mai sus, astfel :

a) daca in contract se prevede ca cesionarul, cumpara creantele si este angajat in scopul recuperarii creantelor se considera ca realizeaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul persoanei care detine creantele, taxabila;

b) daca contractul nu are ca scop recuperarea de creante si pretul de vanzare al creantei este mai mare decat valoarea nominala a creantei cedentul realizeaza o operatiune scutita de TVA iar cesionarul nu realizeaza o operatiune in sfera de aplicare a TVA;

c) de asemenea, daca contractul nu are ca scop recuperarea de creante si pretul de vanzare al creantei este mai mic sau egal cu valoarea nominala a creantei, nici cedentul, nici cesionarul nu realizeaza operatiuni in sfera de aplicare a TVA;

d) daca cesionarul cumpara creantele, asumandu-si sau nu riscul neincasarii acestora, percepand un comision de recuperare a creantelor de la cedent, se considera ca cesionarul realizeaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul cedentului, taxabila intrucat percepe de la cedent un comision pentru aceasta operatiune iar cesiunea efectiva a creantei de catre cedent nu reprezinta o operatiune in sfera de aplicare a TVA. In acest sens a fost pronuntata si Decizia Curtii Europene de Justitie nr. C-305/01 MKG . Conform cazului MKG, o persoana impozabila care cumpara pe riscul sau creante exigibile si neachitate si emite catre vanzatorul de creante facturi pentru comisionul perceput, desfasoara o activitate economica, constand in servicii de recuperare de creante sau factoring, in sensul echivalentului din Directiva de TVA a art. 141 alin (2) lit. a) punctul 4 din Codul Fiscal (serviciu care nu beneficiaza de scutire de TVA);
e) daca cesionarul cumpara creantele, asumandu-si riscul neincasarii acestora, la un pret inferior valorii nominale a creantelor, fara sa perceapa un comision de recuperare a creantelor de la cedent se considera ca cesiunea creantei de catre cedent reprezinta o operatiune scutita de TVA iar cesionarul nu efectueaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul cedentului, respectiv nu realizeaza o operatiune in sfera de aplicare a TVA, intrucat nu percepe un comision pentru aceasta operatiune.In acest sens a fost pronuntata si Decizia Curtii Europene de Justitie in cazul GFKL (C-93/10). In conformitate cu aceasta decizie, o persoana care achizitioneaza creante neincasate la scadenta, asumandu-si intregul risc, la un pret inferior valorii economice, valoarea economica stabilita contractual fiind de asemenea mai mica decat valoarea lor nominala, se considera ca nu efectueaza o prestare de servicii efectuata cu plata in sfera de aplicare a TVA si ca nu desfasoara o activitate economica din punct de vedere al TVA, atat timp cat diferenta dintre valoarea nominala a creantelor si pretul de achizitie al acestora reflecta valoarea lor economica reala la data transferului.

In ceea ce priveste baza de impozitare, conform noilor reglementari privind taxa pe valoarea adaugata, aceasta este constituita din contravaloarea serviciului, reprezentand toate componentele comisionului perceput de cesionar, inclusiv componenta de finantare.

Prin decizia in cazul GFKL (C-93/10) s-a clarificat, implicit, ca nu orice cumparare de creante eligibile si neachitate de debitor presupune un serviciu in sfera TVA, prestat de cumparatorul creantelor in beneficiul vanzatorului de creante. Decizia in cazul GFKL a clarificat concluziile dintr-un caz mai vechi (C-305/01 MKG). Una din diferentele dintre cele doua cazuri este existenta in cazul MKG a unui comision perceput de cumparatorul creantelor de la vanzator, motiv pentru care in cazul MKG s-a considerat ca acel cumparator a prestat in beneficiul vanzatorului un serviciu de recuperare creante.

Aceste reglementari sunt prevazute in normele metodologice de aplicare a art. 141 alin. 2 lit. a din Codul fiscal, pct. 35.

In ceea ce priveste cesiunea creantelor incerte catre persoane specializate in acest tip de business, opinia noastra este ca operatiunea este taxabila, baza de impunere a TVA fiind comisionul perceput.

Avand in vedere faptul ca societatea care preia creantele este o societate din UE, in situatia in care preia creantele de la o societate din Romania inregistrata in scop de TVA, societatea din Romania, pentru comisionul perceput va efectua o prestare de servicii neimpozabila in Romania, operatiunea inscriindu-se la art. 133 alin. 2 din Codul fiscal . Astfel, factura se va intocmi fara TVA (serviciu neimpozabil in Romania pentru comision, si scutit fara drept de deducere pentru creantele cesionate).


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce regim TVA se aplica in caz de cesiune creante?":
Rating:

Nota: 4.5 din 2 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.