Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce tratament fiscal aplicam pentru tichetele cadou redistribuite propriilor angajati?

04-Dec-2012
2125
Analizam mai jos cazul unei societati platitoare de impozit pe profit si TVA care primeste tichete cadou de la un client persoana juridica si le distribuie salariatilor din cadrul unitatii. Vom stabili ce documente se vor intocmi pentru a putea fi distribuite, precum si ce impozite si contributii va retine societatea.

Solutia consultantului:

Potrivit prevederilor art. 2 alin 1) din Legii 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, cu modificarile si completarile ulterioare, tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, precum si pentru cheltuieli sociale. Potrivit pct. 2.3. din Normele metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, aprobate prin HG 1317/2006 , angajatii persoane fizice care desfasoara o activitate intr-o relatie de angajare, in baza unui raport de munca reglementat de Codul muncii sau de o lege speciala, pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale.

Potrivit prevederilor art. 6 din Legea 193/2006 , coroborat cu prevederile pct. 5 din HG 1317/2006 , exista conditiile de valabilitate a imprimatului reprezentand tichete cadou care trebuie sa contina o serie de elemente obligatorii, astfel:
Ghid practic Excel
Ghid practic Excel
Vezi detalii
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii

a) seria numerica intr-o ordine crescatoare pentru tichete cadou, corespunzatoare numarului de tichete comandat de catre angajator in baza contractului de achizitionare a tichetelor;
b) numele si adresa emitentului;
c) date care definesc angajatorul;
d) valoarea nominala a tichetului, in cifre si in litere, care este inscrisa de angajator in comanda ferma transmisa unitatii emitente;
e)perioada de valabilitate a tichetului;
g) interdictii in utilizarea tichetelor, stabilite potrivit legii, prezentelor norme metodologice si prin contractul comercial de prestari de servicii incheiat intre angajator si unitatea emitenta;
h) spatiu destinat inscrierii datei si aplicarii stampilei unitatii la care tichetul a fost utilizat.

Astfel, trebuie sa va asigurati ca imprimatul reprezentand tichete cadou contine elementele mai sus mentionate, in conditiile in care acestea nu sunt achizitionate direct de dvs de la unitatea emitenta.
In conditiile in care aceste tichete se acorda lunar in acceptiunea prevederilor legala ar trebui ca intre angajator si unitatea emitenta sa existe un contract pentru achizitionarea tichetelor cadou.

Cu privire la impozitare:

Potrivit prevederilor pct. 70 lit. i) dat in aplicarea art. 55 alin. (3) din Codul Fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiei si cuantumului prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal (cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, in limita sumei de 150 lei) sunt avantaje primite de persoana fizica.

Potrivit art. 55 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare: "sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, denumirea veniturilor ori de forma sub care se acorda."

La stabilirea impozitului pe venituri din salarii se iau in calcul aceste avantaje, care sunt cuprinse in venitul brut lunar din salarii, avantaje care se impoziteaza cu cota de 16%.
Tichetele cadou nu se cuprind in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii potrivit art. 296 indice 5 lit. o) din Codul fiscal .

Prin urmare, tichetele cadou acordate salariatilor potrivit legii, respectiv pe destinatiile reprezentand cheltuieli sociale, sunt considerate avantaje in natura, se vor supune impozitului pe salarii, indiferent de destinatie si cuantum, dar nu vor face obiectul contributiilor sociale obligatorii, fiind deductibile totodata la calculul profitului impozabil, potrivit art. 21 alin. (4) lit. l) din Codul fiscal .

Ca si documente:
- decizie aprobata de catre conducerea societatii, prin care propune distribuirea acestor tichete propriilor angajati;
- factura prin care s-a primit aceste tichete ca bonusuri;
- liste cu datele de identificare ale persoanelor beneficiare si cu codurile de identificare ale tichetelor acordate chiar daca acestea sunt nepersonalizate;
- numarul de tichete acordate fiecarei persoane;
- valoarea fiecarui tichet cadou acordat.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce tratament fiscal aplicam pentru tichetele cadou redistribuite propriilor angajati?":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.