Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce tratament se aplica pentru rezerve preluate de o societate dupa dizolvarea altei societati?

12-Dec-2013
1649
Vom stabili mai jos daca se datoreaza impozit de 16% in cazul unei divizari in care rezervele primite de la societatea care se divide devin capital social in societatea beneficiara de aporturi, pornind de la situatia de mai jos:

Societatea A care se divide cedeaza din pasiv:
- capital social 1.000 lei
- rezerve (1068) 20.000 lei - din profit net
- rezerve din reevaluare inregistrate in ct. 1068 - 2.000 lei din care:
- pentru 1000 lei nu s-a dedus amortizarea aferenta reevaluarii
- pentru 1000 lei s-a dedus amortizarea la calculul impozitului pe profit
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii


Societatea B care primeste aporturile ar dori ca prin proiectul de divizare sa majoreze capitalul social, astfel ca intreaga suma provenita din rezerve sa fie folosita pentru majorarea capitalului social.

In vederea stabilirii tratamentului fiscal al rezervelor preluate ca urmare a divizarii, cu care se va majara capitalul social, se au in vedere urmatoarele aspecte legislative:

- rezerva din cont 1068, de 20.000 lei, provenita din profitul net - nu se impoziteaza cu impozit pe profit de 16%, aceasta fiind deja constituita din profitul net obtinut dupa impozitare la societatea care se divide.

- rezervele din reevaluare inregistrate in contul 1068 (de fapt, pentru surplusul din reevaluare, transferat in contul 1068 pe masura amortizarii mijlocului fix sau la data scoaterii din evidenta a acestuia): analiza impozitarii cu impozit pe profit 16% se face in functie de tratamentul lor fiscal la societatea care le-a cedat si in conformitate cu art. 27 alin. (4) litera f), art. 22 alin. (5) si (5^1) din Codul fiscal, punctelor 57^1 - 57^3 din normele de aplicare a art. 22.

Astfel, pentru suma de 1.000 de lei pentru care nu s-a dedus amortizarea aferenta reevaluarii - daca pentru aceasta suma rezultata din reevaluare nu s-a dedus amortizare, atunci inseamna ca cei 1.000 de lei nu au beneficiat de deducere fiscala prin intermediul amortizarii, ca urmare, la momentul modificarii destinatiei, prin majorarea de capital social, nu se vor impozita cu impozit pe profit 16% ca element similar veniturilor.

Pentru suma de 1.000 de lei pentru care s-a dedus amortizare - intrebarea este: pe masura deducerii amortizarii mijlocului fix reevaluat, aceasta suma s-a impozitat ca element similar venitului, astfel incat sa fie anulata deductibilitatea partii din amortizare aferenta reevaluarii?

Daca raspunsul la aceasta intrebare este NU, atunci la momentul majorarii capitalului social cu aceasta suma se va proceda la impozitarea ei cu impozit pe profit, ca element similar venitului.

Daca raspunsul la intrebare este DA, atunci la momentul majorarii capitalului social cu aceasta suma nu se va proceda la impozitarea ei cu impozit pe profit, ca element similar venitului.

Pentru acest aspect avem art. 7 alin. (1) punctul 12 din Codul fiscal, care precizeaza o definitie a dividendului (care ar genera si plata impozitului de 16% ca impozit pe dividende):

"12. dividend - o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptind urmatoarele:

a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica;
b) o distribuire efectuata in legatura cu dobindirea/rascumpararea titlurilor de participare proprii de catre persoana juridica, ce nu modifica pentru participantii la persoana juridica respectiva procentul de detinere a titlurilor de participare;
c) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu lichidarea unei persoane juridice;
d) o distribuire in bani sau in natura, efectuata cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de catre participanti;
e) o distribuire de prime de emisiune, proportional cu partea ce ii revine fiecarui participant."

Rezulta, ca exceptie de la notiunea de dividend si, deci, ca excludere de la plata impozitului pe dividende, ca majorarea capitalului social prin incorporarea de rezerve nu se considera dividend, daca pentru participantii (asociatii) la persoana juridica nu se modifica procentul de participare (exceptia de la litera b). Capitalul social ar trebui majorat fie prin majorarea valorii nominale a partii sociale, fie prin majorarea numarului de parti sociale detinute de fiecare participant, cu mentinerea procentajului de participare.

O majorare a capitalului social din elemente de capitaluri proprii (cu exceptia rezervei legale) care conduce la modificarea procentului de detinere in capitalul social este considerat dividend, iar suma respectiva va trebui impozitata cu impozit de 16% pe dividende.

Alte articole legale incidente:

- art. 19 alin. (1) din Codul fiscal si punctul 12 din normele aferente;
- art. 67 alin. (1) din Codul fiscal.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce tratament se aplica pentru rezerve preluate de o societate dupa dizolvarea altei societati?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.