Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cheltuieli cu prime de asigurari la PFA. Cum deducem?

24-Iul-2014
1069
In ce priveste deductibilitatea primelor de asigurare, vom oferi raspuns urmatoarelor intrebari:

1. O persoana fizica autorizata a inchiriat un imobil cu destinatia sediu desfasurare activitate PFA. In ce conditii prima de asigurare obligatorie/facultativa a imobilului este deductibila la calculul impozitului pe profit?

2. De asemenea, pentru prima de asigurare profesionala exista o limita de deductibilitate?

Conform art. 48 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, pentru a putea fi deduse la calculul venitului net, cheltuielile cu primele de asigurare a unei PFA trebuie sa fie efectuate pentru:
Contabilitatii microintreprinderilor
Contabilitatii microintreprinderilor
Vezi detalii
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Vezi detalii

1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;

2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;

3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;

De asemenea la pct. 38 subpunctele 8 si 9 din Normele metodologice date in aplicarea art. 48 din Codul fiscal, sunt considerate cheltuieli deductibile, pentru o PFA:

"8. cheltuielile cu primele de asigurare care privesc imobilizarile corporale si necorporale, inclusiv pentru stocurile detinute, precum si primele de asigurare pentru asigurarea de risc profesional potrivit legii;
9. cheltuielile cu primele de asigurare pentru bunurile din patrimoniul personal, cand acestea reprezinta garantie bancara pentru creditele utilizatein desfasurarea activitatii independente a contribuabilului;"

Prin urmare, cheltuielile cu primele de asigurare pentru imobilul inchiriat nu sunt deductibile pentru PFA, decat daca acestea sunt incluse in pretul chiriei.

In ceea ce priveste primele de asigurare pentru asigurarea de risc profesional, acestea sunt deductibile, insa limitele maxime ar trebui sa fie stabilite in legile care obliga PFA la inchieirea unor astfel de asigurari.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cheltuieli cu prime de asigurari la PFA. Cum deducem?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.