Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cheltuieli studii asociat. Incadrare fiscala

15-Nov-2011
2865

Societatea noastra a acceptat sa suporte cheltuielile efectuate cu studiile de masterat in Stiinte Economice, pentru doi salariati, unul dintre acestia avand calitatea de asociat.


Problema:

Sunt deductibile aceste cheltuieli? Cum se incadreaza din punct de vedere fiscal?

Solutie:

Conform art. 4 alin.(1) din OUG 129/2000 republicata, formarea profesionala a adultilor reprezinta formare profesionala initiala si/sau continua organizata prin alte forme decat cele specifice sistemului national de invatamant.
Contabilitatii microintreprinderilor
Contabilitatii microintreprinderilor
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Vezi detalii
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii


Sistemul national de invatamant este alcatuit, conform Legii 1/2011 a educatiei nationale, din ansamblul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat particulare si confesionale acreditate, de diferite tipuri, niveluri si forme de organizare a activitatii de educare si formare profesionala.

Aceasta lege reglementeaza structura, functiile, organizarea si functionarea sistemului national de invatamant de stat, particular si confesional.

Conform art. 137 alin. (4), programele de studii universitare sunt grupate pe domenii de studii si organizate pe 3 cicluri de studiu: licenta, master, doctorat.

In conformitate cu art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal, cheltuielile pentru formare si perfectionare profesionala a personalului angajat sunt cheltuieli deductibile la determinarea profitului impozabil.

Prin urmare, se deduc cheltuielile pentru formare profesionala a salariatilor, nu si cheltuielile efectuate de catre angajatori cu plata taxelor angajatilor pentru masterat, intrucat acestea nu pot fi considerate cheltuieli cu formare profesionala a personalului angajat fiind realizate prin unitati care fac parte din sistemul national de invatamant.

Daca aceste taxe sunt platite de catre angajator, sumele achitate constituie pentru salariat avantaj in natura, fapt pentru care trebuie considerate elemente similare veniturilor din salarii si trebuie tratate ca atare, respectiv impozitate ca orice alt venit de natura salariala.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cheltuieli studii asociat. Incadrare fiscala":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

16-Nov-2011

in cazul in care un PFA urmeaza studii superioare care pot fi initiale,continuare a unei facultati de subingineri , a doua facultate -studii de master ,doctorat,aceste cheltuieli sunt deductibile/





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.