Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Compensare accize in cazul achizitiilor intracomunitare

02-Dec-2011
1715
Intrebare:

Pot fi compensate accizele de la achizitiile intracomunitare cu accizele de la livrarile intracomunitare? Mai exact, poate fi platita pe 25 luni doar marfa care a fost vanduta in Romania?


Raspuns:

Nu exista din pacate un raspuns general valabil privind situatia din intrebare.

Astfel, aceasta compensare este posibila numai in functie de autorizatia pe care o detineti din punctul de vedere al accizelor si de tipul produsului accizat pe care il comercializati. De exemplu, regulile de comercializare a benzinelor si motorinelor nu sunt identice cu regulile de comercializare ale cafelei, chiat daca ambele sunt produce accizabile.
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii


a) Astfel, daca sunteti destinatar inregistrat, autorizat conform art. 206^29 din Codul fiscal, aveti obligatia platii accizei in ziua urmatoare receptiei bunurilor si aveti dreptul sa solicitati rambursarea de acciza pentru livrarea intracomunitara ulterioara.

b) Daca sunteti inregistrat ca antrepozit fiscal, conform art. 206^22 din Codul fiscal, aveti dreptul sa primiti in intrepozit din achizitia intracomunitara, produse accizabile in regim suspensiv de acciza. In acest caz, nu se efectueaza plata accizei la achizitia intracomunitara, iar ulterioara livrare intracomunitara nu genereaza o acciza pentru buget. Prin urmare, nu identificam sumele pe care ati putea sa le compensati.

c) Daca de exemplu achizitionati intracomunitar un produs energetic de tipul carbune, iar clientul dvs. detine autorizatie de utilizator final, iar dvs detineti una dintre autorizatiile antrepozit, destinatar inregistrat, experditor inregistrat, livrarea se face in regim de scutire de acciza, conform norme metodologice pentru art. 206^60 alin. (1) lit. c) si d) din Codul fiscal. Daca clientul dvs. nu detine autorizatie de utilizator final, atunci se efectueaza o eliberare in consum a produsului energetic si se datoreaza acciza la buget.

Consideram ca aceste raspunsuri nu surprind in totalitate situatia din intrebare, ce este descrisa la modul general, astfel incat putem detalia punctual pe date concrete in functie de produsul comercializat si autorizatiile detinute, situatia accizei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Compensare accize in cazul achizitiilor intracomunitare":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

02-Dec-2011

pot cumpara de exemplu vodca din metro bulgaria si vinde in barul meu din romania?multumesc anticipat





Subiectele saptamanii

  • 28 februarie e ultima zi de depunere pentru mai multe obligatii fiscale. Se depune si D 394
    • Va reamintim ca pana marti, 28 februarie 2017, trebuie depuse, dupa caz, la unitatile fiscale, urmatoarele: - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit pentru anul precedent - formularul 205 - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti - formularul 207 - Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

  • 15 martie 2017: Termen pentru depunerea formularului 204 de catre asocierile fara personalitate juridica
    • Va informam ca miercuri, 15 martie 2017, este termenul-limita pentru depunerea declaratiei anuale de venit aferente anului 2016 pentru asocieri (formularul 204), cu exceptia celor care realizeaza venituri din activitati agricole impuse pe baza normelor de venit. Cine depune declaratia Declaratia 204 se completeaza si se depune in cazul asocierilor fara personalitate juridica, constituite intre persoane fizice care realizeaza venituri din activitati independente - activitati de productie, comert,...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.