Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Contract de consultanta si proiectare in Cecenia. Regim TVA

06-Sep-2012
2586
Intrebare:

Societatea comerciala ES SRL, persoana juridica romana, platitoare de TVA, a incheiat doua contracte de consultanta si proiectare pentru constructia a 2 fabrici de caramida in Cecenia. Proiectele de construire a fabricilor sunt proiecte guvernamentale, finantate de catre stat. Un contract este incheiat direct cu un organism guvernamental cecen. Celalalt contract este incheiat cu firma AS SRO din Slovenia, platitoare de TVA in Slovenia, care este antreprenorul general pentru constructia celei de-a doua fabrici in Cecenia. Prin urmare, firma ES SRL Romania, in baza celor 2 contracte va emite facturi astfel:
- facturi emise catre organismul guvernamental din Cecenia, in baza primului contract;
- facturi emise catre SC AS SRO Slovenia, in baza celui de-al doilea contract.

Vom raspunde astfel urmatoarelor intrebari:
- Care este regimul de TVA aplicabil celor doua contracte? Cum se emit facturile, cu sau fara TVA?
- Ce documente trebuie solicitate de la beneficiari, pentru a justifica, facturarea fara TVA romaneasca?
- Care sunt obligatiile declarative ale firmei din Romania?
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Consilier Achizitii Publice
Consilier Achizitii Publice
Vezi detalii
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Vezi detalii

- Are firma din Romania obligatii de inregistrare in scopuri de TVA in Cecenia?


Raspuns: Avand in vedere faptul ca serviciile la care faceti referire sunt legate de un bun imobil, pentru facturarea acestora, prestatorul din Romania trebuie sa aplice exceptia de la regula generala de taxare reglementata prin art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, indiferent de calitatea beneficiarului: un organism guvernamental din Cecenia si un antreprenor din Slovenia. Exceptia este reglementata prin art. 133 alin. 4 lit. a) din Codul fiscal si punctul 14 alineatul 2 litera a) din normele de aplicare "a) elaborarea de planuri pentru o constructie sau o parte a unei constructii care sunt alocate unei anumite parcele de teren, indiferent daca constructia este ridicata sau nu;"

Referitor la serviciile de consultanta care nu sunt reglementate in mod expres nici prin Codul fiscal, dar nici prin normele de aplicare, am in vedere precizarea cu caracter general de la pct. 14 alin. (2) din norme in care se regaseste urmatoarea formulare: "Serviciile efectuate in legatura cu bunurile imobile cuprind printre altele operatiuni precum:".
In opinia mea, serviciile de consultanta legate direct de un bun imobil se incadreaza"printre altele".

Conform acestei exceptii, d.p.d.v. al TVA, se considera ca serviciile de consultanta, proiectare, constructii montaj si orice alte servicii de acest gen legate direct de un bun imobil localizat pe un teren au locul prestarii acolo unde este situat bunul imobil respectiv. Din acest motiv, serviciile la care faceti referire nu sunt impozabile in Romania, fiind impozabile pe teritoriul statului tert pe care urmeaza a fi construite cele doua bunuri imobile, in Cecenia.

Astfel, valoarea serviciilor de consultanta si proiectare care au drept scop constructia celor doua fabrici se factureaza fara a colecta TVA, prin inscrierea pe factura a mentiunii " neimpozabil in Romania". Aceasta operatiune se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 3 denumit "Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, din care: " .

Totusi, trebuie sa aveti in vedere ca exceptia de la regula generala nu se aplica in situatia in care serviciile respective sunt aferente unui bun imobil care nu este localizat. In acest sens, aduc drept argument prevederile pct. 14 alin. (3) lit. a) din normele de aplicare ale art. 133 alin. (4) din Codul fiscal: " Nu se considera servicii legate de bunul imobil in sensul art. 133 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal operatiuni precum:

a) elaborarea de planuri/schite pentru o constructie sau o parte a unei constructii care nu sunt alocate unei anumite parcele de teren;".

In acest caz, se aplica regula generala de taxare reglementata prin art. 133 alin. (2) din Codul fiscal conform careia locul prestarii se considera a fi locul unde este situat fiecare beneficiar, in Cecenia (organismul guvernamental) si in Slovenia (antreprenorul). Astfel, serviciile prestate beneficiarului din Slovenia se incadreaza in categoria operatiunilor intracomunitare pentru care trebuie efectuata raportarea prin declaratia 390 VIES cu simbolul P daca beneficiarul din Slovenia comunica prestatorului din Romania un cod valid de TVA.

In ambele situatii (bun imobil localizat pe o suprafata de teren si bun imobil care nu este localizat), pentru jusificarea aplicarii regimui de neimpozitare d.p.d.v. al TVA este suficient contractul de consultanta si contractul de proiectare incheiat cu fiecare beneficiar al lucrarii din care rezulta faptul ca fiecare bun imobil este situat in afara teritoriului Romaniei si beneficiarul este o persoana juridica nerezidenta.

Avand in vedere faptul ca serviciile prestate nu sunt de natura lucrarilor de constructii montaj care ar impune infiintarea unui sediu fix sau a unui sediu permanent pe teritoriul Ceceniei, consider ca firma din Romania nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA in Cecenia daca acest stat ar aplica regimul de taxare pe valoarea adaugata. In acest context, recunosc faptul ca nu cunosc daca legislatia fiscala din Cecenia impune sistemul TVA, motiv pentru care este recomandabil sa va adresati autoritatii fiscale din Cecenia.

In concluzie, trebuie sa retineti ca, indiferent de faptul ca este aplicabila regula generala de taxare sau exceptia de la regula generala, serviciul nu este neimpozabil in Romania, pentru fiecare din serviciul prestat.

Cu toate acestea, firma ES S.R.L. din Romania isi poate exercita dreptul de deducere a TVA aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate de pe teritoriul Romaniei in baza prevederilor articolului 145 alineatul 2 litera conform caruia cap. 10 "Regimul deducerilor", art. 145, alin. 2, lit. b) " Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:… lit. b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;"

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Contract de consultanta si proiectare in Cecenia. Regim TVA":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Zoom fiscal: Toate modificarile aduse de OUG 3/2017
    • In Monitorul Oficial nr. 16/06.01.2017 a fost publicata OUG 3/2017 pentru modificare si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. Va prezentam principalele modificari aduse de actul normativ mentionat anterior: >> Scutirea de impozit pe profit a contribuabililor care desfasoara exclusiv activitate de inovare, cercetare-dezvoltare. - Contribuabilii care desfasoara exclusiv activitate de inovare, cercetare-dezvoltare, definite potrivit O.G. nr. 57/2002, precum si activitati conexe...» citeste mai departe aici

  • Studiu de caz: Capital social mai mare de 45.000 lei si impozit pe profit in anul 2017
    • In analiza de mai jos, la 31.12.2016, o societate platitoare de impozit pe profit are venituri totale in suma de 308.321 lei si indeplineste si celelalte conditii de la art.47 Cod fiscal (Definitia microintreprinderii). Societatea are la 31.12.2016, capital social in suma de 200.000 lei. Incepand cu 01.01.2017, stabilm daca ar trebui sa treaca la impozit pe veniturile microintreprinderii. Fiind platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderii, vom vedea daca ar putea sa-si exercite...» citeste mai departe aici

  • Conditia cu privire la salariati in 2017. Impozit pe venit microintreprinderi
    • In randurile urmatoare, avem cazul unei societati care are in 2017 doi angajati cu timp partial de cate 4 ore/fiecare. Vom vedea daca se poate considera ca fiind un angajat cu 8 ore si sa se aplice astfel cota de impozit pe venit de 1%. Conform prevederilor de la art. 51 alin.(4) din Codul fiscal, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare....» citeste mai departe aici

  • Analiza zilei: Formularul 088 va fi eliminat de la 1 februarie 2017
    • Prin ordinul Agentiei de Administrare Fiscala nr. 210 din 13 ianuarie 2017 a fost abrogat Ordinul nr. 3841/2015 privind aprobarea modelului si continutului formularului (088) "Declaratie pe propria raspundere pentru evaluarea intentiei si a capacitatii de a desfasura activitati economice care implica operatiuni din sfera TVA". Astfel, incepand cu 01 februarie 2017 nu se mai depune Formularul 088. Formularul 088 a fost mult contestat de catre mediul de afaceri. De la introducerea acestuia, in...» citeste mai departe aici

  • Noul formular pentru declararea veniturilor nerezidentilor. Analiza zilei cu Irina Dumitrescu
    • Incepand cu acest an, pentru veniturile nerezidentilor se depune formularul 207 "Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti", cod 14.13.01.13/v.n. Aceasta declaratie inlocuieste formularul fara numar utilizat in anii trecuti pentru declararea impozitului retinut la sursa/veniturilor scutite obtinute de nerezidenti din Romania. Formularul 207 si instructiunile de completare au fost aprobate prin OANAF 3695 din 30 decembrie...» citeste mai departe aici

  • Noutati ANAF: Inregistrarea fiscala a nerezidentilor de catre platitorii de venit
    • Va reamintim prevederile legale referitoare la inregistrarea fiscala a nerezidentilor de catre platitorii de venit, pentru veniturile supuse regulilor de impunere la sursa, pentru care impozitul retinut este final: Pentru nerezidentii care obtin venituri impozabile din Romania, platitorul de venit are obligatia de a calcula, retine,declara si plati bugetului de stat impozit pe venit sau impozit pe profit, dupa caz. Potrivit art.82 alin.1 din Legea nr.207/2015 privind Codul de procedura fiscala,...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.