Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Conventie civila cu o persoana cu handicap. Scutiri impozite

06-Mai-2011
6432

Problema:


Am incheiat o conventie civila pentru perioada 01.02-28.02.2011 cu o persoana fizica, care are certificat conform Legii 448/2006, cu grad de handicap grav. Conform reglementarilor Legii 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, aceasta persoana fizica beneficiaza de scutirea impozitului pe venit, de 16% - asa a optat in conventia civila respectiva. In ceea ce priveste contributiile sociale, pensie 10.5% si somaj 0.5%, beneficiaza de vreo scutire sau trebuie sa le constituim si sa le viram in calitate de platitor de venit?

Solutie:
In cazul prezentat nu poate fi vorba de nicio scutire de impozit pentru veniturile obtinute de persoana cu handicap in baza conventiei civile, intrucat scutirea se acorda doar in cazul veniturilor din salarii si asimilate salariilor (art. 55 alin. 4 lit. k1 din Codul fiscal ? activitati dependente prevazute la capit. III ? Venituri din salarii din Titlul III din Codul fiscal ), nu si in cazul veniturilor din activitati independente (cazul prezentat ? art. 521 din Codul fiscal ? activitati independente prevazute la capit. II ? Venituri din activitati independente din Titlul III din Codul fiscal).

In ceea ce priveste contributiile sociale, legea nu prevede nicio scutire pentru persoanele cu handicap. Dimpotriva, chiar si cazul in care persoanele cu handicap realizeaza venituri din salarii scutite de impozit (conform art. 55 alin. 4 lit. k1 din Codul fiscal , asa cum am precizat anterior), la pct. 8 alin. 2 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului IX2 din Codul fiscal se prevede in mod expres ca in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii se includ si veniturile realizate de persoanele cu handicap grav sau accentuat care sunt scutite de la plata impozitului pe venit.

In consecinta, daca persoana in cauza nu este deja pensionar, pentru veniturile obtinute dintr-o conventie civila, societatea platitoare de venit are obligatia retinerii contributiilor individuale obligatorii de asigurari sociale 10,5% si de somaj 0,5%, in conformitate cu prevederile art. 2963 lit. c si art. 29618 alin. 7 din Codul fiscal si art. III alin. 2, 5, 11, 13, 17 lit. b, 18 si 19 din OUG 58/2010, modificata si completata prin OUG 82/2010, cu modificarile ulterioare.

Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii
Capcanele comertului online
Capcanele comertului online
Vezi detalii


In plus, persoana fizica cu handicap are obligatia declararii in nume propriu a veniturilor la casa de asigurari de sanatate teritoriala, in vederea achitarii contributiei individuale la asigurarile sociale de sanatate (CASS 5,5%) in conformitate cu prevederile art. 257 alin. 2 lit. b din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Conventie civila cu o persoana cu handicap. Scutiri impozite":
Rating:

Nota: 3.67 din 3 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (2)

03-Mar-2015

BUNA DIMINEATAASI DORI SA STIU DACA AM UN PFA SI SUNT PERSOANA CU HANDICAP PERMANENT GRAD 2 MAI ACHIT IMPOZIT PE VENIT REALIZAT SI DACA AM NEVOIE DE CASA DE MARCAT.CU MII DE MULTUMIRI SI O ZI BUNA VA DORESCROG SA.MI RASPUNDETI.0

28-Mai-2012

in cazul in care o persoana cu handicap este asociat unic, este scutita de impozitul pe venit in cazul dividentelor? Teoretic este scutita de impozitul pe venit dar nu am gasit nicaieri aceasta specificatie.





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.