Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum incadram cheltuielile de protocol si cum le recunoastem?

30-Sep-2013
2472
Pentru a stabili in ce mod incadram corect cheltuielile de marketing si de protocol efectuate de o societate, vom porni de la cazul concret al unei firme care organizeaza o conferinta cu partenerii de afaceri (clienti). Cheltuielile cu conferinta le includ si pe cele de cazare, masa si costuri adiacente. Vom stabili astfel in ce categorie intra aceste cheltuieli si daca pot fi deduse la calculul impozitului pe profit.

Precizam, asadar, ca marketingul reprezinta, potrivit definitiei data de Philip Kotler „analizarea, programarea si controlul resurselor diferitelor intreprinderi producatoare, politica si activitatea lor de productie si desfacere in vederea satisfacerii cerintelor diferitelor grupe de consumatori si a obtinerii de profituri".

Aceasta inseamna ca toate actiunile unei societati trebuie sa fie orientate spre consumator, ca trebuie analizati factorii externi si interni care pot influenta activitatea acesteia (sistemul economic, sistemul fiscal, concurenta, furnizorii, regimul politic, nevoile consumatorilor intr-o anumita etapa etc.).

Marketingul (stiinta de a vinde) nu inseamna insa numai publicitate. Publicitatea este una dintre metodele de marketing.

Tocmai de aceea si Codul fiscal trateaza separat deductibilitatea cheltuielilor de reclama si publicitate (art. 21, alin. (2), lit. d) unde se impune existenta unui contract scris), a cheltuielilor de marketing, de promovare a produselor pe piata, participarea la targuri si expozitii etc. (art. 21, alin. (2), lit.i), care au o deductibilitate nelimitata) si a cheltuielilor de protocol (art. 21, alin. (3), lit. a) pentru care deductibilitatea este limitata la 2%, calculata conform dispozitiilor pct. 33 din normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, aprobate prin HG 44/2004, cu modificarile ulterioare).
Totul despre documentele de contabilitate primara
Totul despre documentele de contabilitate primara
Vezi detalii
Manual Politici contabile pentru ONG
Manual Politici contabile pentru ONG
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2016
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2016
Vezi detalii


Daca intalnirea cu partenerii de afaceri presupune numai discutii in grup urmate de o cina festiva (inclusiv cazarea acestora) si nu face parte dintr-un program pus la punct de departamentul de specialitate al societatii (studii segment piata, prezentare de produse, chestionare, esantionare, urmarire modificare dorinta de achizitie etc.), atunci cheltuielile prilejuite de desfașurarea intalnirii cu clientii se incadreaza in categoria cheltuielilor de protocol. Cota de 2% se calculeaza asupra diferentei dintre totalul veniturilor si totalul cheltuielilor.

Din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent si amanat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. In cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ si cheltuielile inregistrate cu taxa pe valoarea adaugata colectata potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal.

Factura primita pentru intalnirea de afaceri poate fi inregistrata:

% = 401"Furnizori"

623 "Cheltuieli de protocol,

reclama si publicitate"

4426 "TVA deductibila"

Conform prevederilor HG 84/2013 pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, TVA dedusa cu aceasta ocazie trebuie colectata in totalitate.

Aceasta operatiune se efectueaza numai in conditiile in care la colectarea cheltuielilor de protocol s-a dedus TVA. Daca la efectuarea cheltuielilor sau achizitia bunurilor ce sunt oferite drept cadouri nu se deduce TVA, aceasta incluzandu-se in valoarea cheltuielilor efectuate/bunurilor achizitionate, atunci nu se mai aplica prevederea privind autofacturarea si colectarea TVA.

Din punct de vedere al calculului bazei impozabile a impozitului pe profit, in limita cheltuielilor de protocol se include si partea de TVA devenita nedeductibila.

Sursa: PortalContabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum incadram cheltuielile de protocol si cum le recunoastem?":
Rating:

Nota: 4.25 din 2 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Subiectele saptamanii

  • Declaratiile pe care le depune un PFA. Ce obligatii declarative apar pentru veniturile incasate in Romania?
    • In randurile de mai jos discutam despre obligatiile declarative pe care le are de indeplinit un PFA. Dam ca exemplu cazul unei persoane fizice autorizate care presteaza servicii de consultanta in Romania, dar si in alte state din UE. Vom vedea astfel daca pe langa declaratia 220 si declaratia 390, mai exista si alte formulare de depus, precum si daca se depune Declaratia 201 atata timp cat veniturile sunt incasate in Romania. Pentru prestari servicii intracomunitare, daca PFA nu este...» citeste mai departe aici

  • Examenul CECCAR - grile rezolvate in conformitate cu modificarile legislative din 2016
    • V-ati propus sa deveniti expert contabil sau contabil autorizat? Aveti o singura sansa pentru a reusi anul acesta. Chiar daca aveti deja experienta practica necesara, reusita va depinde de cat de bine stapaniti legislatia actuala. In mai putin de 6 luni ramase pana la examenul CECCAR din toamna, trebuie sa parcurgeti si sa intelegeti toate subtilitatile noului Cod Fiscal, ale carui Norme de aplicare au fost adoptate abia la inceputul acestui an. Lucrarea Subiecte rezolvate pentru examenul CECCAR...» citeste mai departe aici

  • Plati in favoarea asociatului unic. Cum pot fi considerate dividende ridicate?
    • Avem mai jos, ca punct de pornire al analizei noastre, situatia in care in extrasul de cont apar platite sume de catre asociatul unic pentru bunuri si servicii achizitionate pentru folosinta personala si in acelasi timp exista sold creditor la contul 457 "Dividende". Vom vedea astfel daca se pot considera acele plati din extras ca fiind dividende ridicate. Iata raspunsul oferit de specialist: In opinia mea puteti considera platile efectuate in favoarea asociatului unic ca dividende si sa...» citeste mai departe aici

  • Buletin informativ: Noutati cu incidenta fiscala din intervalul 14-20 mai 2016
    • ANAF a publicat recent o noua lista cu acte normative cu incidenta fiscala. Noul buletin informativ cuprinde ordine publicate in perioada 14-20 mai 2016. 1. Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.1510/2016 pentru aprobarea Procedurii de autorizare a operatorilor economici care doresc sa comercializeze tutun brut si/sau tutun partial prelucrat, precum si a modelului si continutului unor formulare (M.Of. nr.387 din 20 mai 2016); 2. Ordinul ministrului muncii, familiei,...» citeste mai departe aici

  • 16.000 lei amenda pentru ANAF: listele cu persoane fizice nu trebuiau publicate
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a fost amendata de Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) cu 16.000 de lei ca urmare a faptului ca a fost publicata lista celor 187.230 de persoane fizice care, la finele lunii martie, inregistrau datorii bugetare mai mari de 1.500 lei. ANAF a primit astfel amenda din partea ANSPDCP deoarece au fost prelucrate in mod nelegal date cu caracter personal. In plus, ANAF “nu a asigurat informarea...» citeste mai departe aici

  • Ministrul de finante nu crede ca e necesara eliminarea impozitarii in cazul darii in plata
    • In cadrul conferintei de lansare a raportului pentru 2015 al Consiliului Concurentei, ministrul Finantelor, Anca Dragu, si-a exprimat opinia cu privire la modificarea legii darii in plata, sustinand ca nu este necesara eliminarea impozitarii transferului de proprietate. "Avem o lege, darea in plata, dezbatuta in Parlament timp de peste un an. Legea a iesit din Parlament cu aceste prevederi foarte clare. Este o lege stabilita in Parlament si nu vedem de ce sa venim acum sa o modificam. in acest...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.