Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Declarare contracte nerezidenti. Pot serviciile fi prestate doar in baza facturii?

23-Mai-2012
4339
O societate cu raspundere limitata din Romania apeleaza la diferite prestari de servicii de la
persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente (servicii cum ar fi regie-spoturi,

scenografie, scenarii). Aceste servicii se fac pe baza de factura, nu cu contract.

Sediul firmelor partenere care reiese din factura se afla in tara de origine a lor. Aceste servicii
sunt prestate ocazional, pe parcursul intregului an. Vom stabili astfel daca societatea are obligatia de a inregistra la organele fiscale din Romania a declaratiei de inregistrare a contractelor incheiate cu persoanele fizice nerezidente.

Raspuns:

Din situatia expusa reiese ca societatea nu are incheiat un contract cu persoanele juridice straine sau persoanele fizice nerezidente, cu care colaboreaza. Referitor la intrebarea adresata precizam ca este necesara intocmirea contractului pentru acordarea deductibilitatii la calculul impozitului pe profit. Potrivit art. 21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal, cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora in scopul activitatilor desfasurate si pentru care nu sunt incheiate contracte nu pot fi considerate cheltuieli deductibile.
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii


Una din conditiile prevazute la pct. 48 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal dat in aplicarea acestui articol, pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii este ca serviciile "sa fie efectiv prestate, sa fie executate in baza unui contract incheiat intre parti sau in baza oricarei forme contractuale prevazute de lege".

In situatia prezentata, societatea are obligatia conform art.1 din OPANAF 2310/2007 sa inregistreze contractele incheiate cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente care executa pe teritoriul Romaniei prestari de servicii ce pot constitui sediu permanent pe teritoriul Romaniei. Inregistrarea acestor contracte se va realiza in termen de 30 zile de la incheierea contractelor,
prin depunerea "Declaratiei de inregistrare a contractelor initiale/aditionale (conexe) incheiate cu
persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente", cod MEF 14.13.01.40/n, prevazuta in anexa nr. 1. In cazul neinregistrarii contractelor prin depunerea declaratiei mai sus mentionate, societatea romana va fi sanctionata cu o amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei, in baza art.219 alin.(2) lit.d) din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala actualizata si republicata.

Contractele incheiate intre societatea romana si persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei nu fac obiectul inregistrarii, potrivit dispozitiilor ordinului mai sus mentionat.

In ceea ce priveste alte obligatii declarative in legatura cu situatia prezentata, nu omiteti prevederile
art.119 alin.(1) din Codul Fiscal, "platitorii de venituri cu regim de retinere la sursa a impozitelor, cu exceptia platitorilor de venituri din salarii, conform prezentului titlu, au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat."

In concluzie, nu veti depune declaratia privind inregistrarea contractelor la organul fiscal, in situatiile:

- prestarea serviciilor nu are loc pe teritoriul Romaniei; sau
- prestarea serviciilor are loc pe teritoriul Romaniei, insa nu se indeplinesc conditiile pentru constituirea unui sediu permanent in Romania (contractele au o durata mai mica de 6 luni sau perioada prevazuta in Conventiile de evitare a dublei impuneri incheitate de Romania cu statele din care fac parte persoanele fizice sau juridice nerezidente.

Daca insa serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei si se indeplinesc conditiile de constituire a unui sediu permanent in Romania, atunci va trebui sa depuneti declaratia de inregistrare a contractelor incheiate cu nerezidenti la organul fiscal.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Declarare contracte nerezidenti. Pot serviciile fi prestate doar in baza facturii?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (6)

13-Feb-2013

Nice! I think you should learn a vlluabae lesson here:Don't use LibanPost! You can pay the the fine directly at any Machine down the streets for 10.000LL! Just buy the a lot of 20.000 cards from the baladiyeh guys, enter your card, and click on the button to the left i think then it will tell u to enter the fine's number.. and that's it, no tva no nothing.Oops, I guess I'm helping an outlaw here, I hope the ba3ssa will not be on me ps: if u bought a lot of 20.000 cards and used it each time you park, Im sure you would still pay less than 160$/month!

04-Iul-2012

iypbvp , [url=http://ihuiycsdwfyv.com/]ihuiycsdwfyv[/url], [link=http://epmahrehkmmn.com/]epmahrehkmmn[/link], http://nlsgeuzswukz.com/

03-Iul-2012

yWu3NP ygiagycbxkns

02-Iul-2012

V3ajYX , [url=http://xkgbpkzwzcog.com/]xkgbpkzwzcog[/url], [link=http://gtioewqeodxo.com/]gtioewqeodxo[/link], http://jbledqvpjwge.com/

01-Iul-2012

TeT8v0 ovvycthwmztp





Subiectele saptamanii

  • ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA
    • ANAF a transmis recent informatii oficiale referitoare la modul de anulare a codului de TVA. Raspunsul a vizat cateva interventii ale domnului Adrian Benta, consultant fiscal, in ce priveste anularea codului de TVA. Iata explicatiile oferite de ANAF: Procedura efectiva de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA se realizeaza in urma unei discutii fata in fata cu persoana impozabila, identificata cu risc fiscal. Aceste persoane sunt invitate la sediul organului fiscal, in vederea evaluarii...» citeste mai departe aici

  • Ce declaratii fiscale depunem pana la 27 februarie?
    • Prin cele ce urmeaza, reamintim contribuabililor interesati ca, luni, 27 ianuarie 2017, inclusiv, este ultima zi in care se pot depuna la administratiile financiare teritoriale, urmatoarele declaratii: - Formular 010 - Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica. Se completeaza, pentru anul 2017, de persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 indeplinesc...» citeste mai departe aici

  • Luni, 27 februarie 2017, expira termenul pentru declararea impozitului pe profit pentru anumite categorii de contribuabili
    • Potrivit art.41, alin.(5) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul, urmatoarele categorii de contribuabili: - organizatiile nonprofit; - contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor, a plantelor tehnice si a cartofului, pomicultura si viticultura. Intrucat termenul limita...» citeste mai departe aici

  • Trecerea de la micro la impozit pe profit. Cum procedam la aplicarea plafonului de 45.000 euro?
    • In analiza de mai jos, avem o societate a trecut de la data de 01.01.2017 la impozitul pe venit. La data de 31.12.2016 veniturile erau sub 100.000 euro. Capitalul social al societatii este de 69.000 lei, societatea opteaza sa treaca la impozit pe profit de la data de 01.02.2017. Vom vedea cum trebuie depusa declatia 100 pentru primul trimestru si daca se depune D100 cu impozit microintreprindere pentru luna ianuarie pana in data de 25.02.2017 si pana in data de 25.04.2017 se va depune D100 cu...» citeste mai departe aici

  • Declaratia 010 microintreprindere dizolvare cu lichidare. Ce ne sfatuieste specialistul?
    • In analiza noastra de mai jos, avem ca exemplu o societate comerciala, platitoare de impozit pe venit, care hotaraste dizolvarea cu lichidare a intreprinderii. Vom stabili cand trebuie depusa la ANAF declaratia 010 cu trecere de la platitor de impozit pe venit la platitor de impozit pe profit. Microintreprinderea este persoana juridica romana care indeplineste cumulativ la data de 31 decembrie a anului anterior conditiile prevazute la art. 47 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile ulterioare....» citeste mai departe aici

  • Asigurarea medicala de sanatate pentru companii, deductibilitate fiscala de 400 de euro pe an
    • La inceput de 2017, una dintre cele mai cunoscute companii de servicii profesionale, de consultanta si audit din lume, PWC, afirma ca rata de crestere a costurilor medicale va fi de 6,5%, procent egal cu cel din anul precedent. In ceea ce priveste companiile care ofera planuri de asigurare de sanatate ca beneficiu la angajare, cea mai mare contributie la costurile angajatorului o au serviciile medicale in regim de spitalizare continua. Mai exact, ponderea acestora in costurile medicale suportate...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.