Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Declaratia cod 394. E obligatoriu acordul de consultare a datelor?

25-Aug-2016
1742

In randurile de mai jos, stabilim daca pentru declaratia 394 aferenta lunii iulie cu termen de depunere pana la 30 august 2016 este necesara manifestarea acordului de consultare a datelor inscrise in ea referitoare la tranzactiile derulate cu fiecare client furnizor, precum si ce implicatii apar atat in caz de refuz, cat si in caz de acceptare.

Acest acord se exprima in conformitate cu prevederile art. 11 "Secretul fiscal" alin. (3) lit. d) din legea nr. 207 din 20 iulie 2015 privind Codul de procedura fiscala "Organul fiscal poate transmite informatiile pe care le detine: …..d) oricarui solicitant, cu acordul scris al contribuabilului/platitorului despre care au fost solicitate informatii;"

Acordul exprimat este valabil pentru toate declaratiile informative cod 394 depuse in anul fiscal fiscal 2016, pentru perioada iulie – decembrie 2016, fara a fi posibila modificare acestei optiuni in cursul anului.

Avantajul formularii acestui acord exprimat prin bifarea casetei DA in prima declaratie depusa de persoana impozabila, consta in posibilitatea consultarii bazei de date a fiecarui partener, daca si acesta isi exprima, la randul sau acordul. Baza de date este preluata din informatiile raportate prin declaratia cod 394 referitoare la tranzactiile derulate cu fiecare persoana impozabila (client/furnizor) centralizate prin aplicatia informatica a A.N.A.F.

Daca persoana impozabila nu si-a exprimat acordul de utilizare a informatiilor prin nicio declaratie informativa depusa pe parcursul anului, aceasta nu va putea consulta datele inscrise de parteneri in declaratiile informative 394, referitoare la tranzactiile bilaterale, indiferent de optiunea acestora partenerilor sai. Astfel, prin acordul exprimat, partenerul (client/furnizor) va avea posibilitatea sa vizualizeze, strict, doar tranzactiile derulate reciproc, bilateral, fara a avea acces la totalitatea informatiilor raportate in legatura cu alti parteneri.

Daca optiunea nu este exprimata in prima declaratie, persoana impozabila are posibilitatea exprimarii acesteia in cursul anului.

Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii

In concluzie, este recomandabil sa formulati acordul privind consultare bazei de date deoarece aveti posibilitatea sa va asigurati ca nu vor exista neconcordante intre informatiile raportate de catre partener si informatiile raportate de dvs., omisiuni sau erori. In situatia in care constatati neconcordante, erori sau omisiuni aveti posibilitatea sa efectuati un punctaj cu partenerul dvs. pentru a constata cauza aparitiei acestora.

In eventualitatea constatarii unor neconcordante, omisiuni sau erori reciproce, dupa depunerea declaratiei, veti avea posibilitatea sa le corectati prin depunerea unei noi declaratii cod 394, corecte, astfel incat acestea sa nu fie constatate de catre organul de inspectie fiscala in eventualitatea unui control. Aceasta noua declaratie cod 394 care se va depune pentru indreptarea erorilor, omisiunilor sau neconcordantelor va inlocui declaratia informativa depusa initial. Declaratia nu se va redepune pentru facturile primite in alta perioada de raportare fata de data emiterii acestora de catre furnizori/prestatori.

In caz de refuz a acceptului de consultare a bazei de date, nu veti avea aceasta posibilitate de corectare a eventualelor erori, omisiuni, neconcordante.

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei, consultant fiscal si expert contabil

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Declaratia cod 394. E obligatoriu acordul de consultare a datelor?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.