Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deductibilitatea cheltuielilor privind combustibilul

15-Apr-2010
4070

Daca o societate de prestari servicii montaj antene , cu un parc auto de 6 masini care necesita deplasare in toata tara, poate deduce combistibilul necesar si care ar fi limita acestuia ?

Solutie oferita de Serviciul de Consultanta al

Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili

detalii aici

Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Vezi detalii
Contabilitatii microintreprinderilor
Contabilitatii microintreprinderilor
Vezi detalii

Raspuns Potrivit dispozitiilor OUG nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar ? fiscale, incepand cu data de 1 mai 2009, nu mai sunt recunoscute la calculul profitului impozabil cheltuielile reprezentand combustibilul aferent autoturismelor folosite de personalul cu functii de conducere si de administrare ale societatilor comerciale.

Functiile de conducere sunt prevazute in Legea nr. 53/2003, privind Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.

Conform art. 294 prin functii de conducere se intelege administratorii-salariati, inclusiv presedintele consiliului de administratie daca este si salariat, directorii generali si directorii, directorii generali adjuncti si directorii adjuncti, sefii compartimentelor de munca - divizii, departamente, sectii, ateliere, servicii, birouri -, precum si asimilatii lor stabiliti potrivit legii sau prin contractele colective de munca ori, dupa caz, prin regulamentul intern.

De asemenea, in perioada 1 mai 2009 ? 31 decembrie 2010, nu sunt recunoscute cheltuielile privind combustibilul utilizat pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, inclusiv si scaunul soferului.

Sunt exceptate de la aceasta prevedere, urmatoarele:

- vehiculele utilizate exclusiv pentru:

* interventie,

* reparatii,

* paza si protectie,

* curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;

* vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;

* vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi.

Referitor la intrebarea d-voastra, de mentionat este faptul ca puteti deduce cheltuielile cu: -

 intretinerea si reparatia autovehiculelor utilizate de conducerea societatii si salariatii care au atributii de serviciu din cele mai sus prezentate,

- combustibilul utilizat pentru activitatile expres prevazute de HG nr. 488/2009 pentru completarea normelor metodologice date in aplicarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

Conducerii societatii d-voastra ii revine sarcina sa dovedeasca ca activitatea pentru care este utilizat autoturismul se incadreaza in exceptiile prevazute expres.

Mentionam ca, pentru ca prestarea serviciilor de montaj antene sa se poate incadra in prevederile art. 1451 alin. (1) lit. c), trebuie sa faceti dovada ca autovehiculele respective contribuie in mod nemijlocit la prestarea directa a serviciilor, in sensul ca sunt utilizate pentru transportul materialelor, aparaturii si a tehnicienilor care se ocupa de montarea acestor antene.

Dovada consumului de carburant se face cu ajutorul Foii de parcurs si a Ordinului de deplasare.

Foaia de parcurs nu este un document tipizat, dar trebuie sa contina informatiile prevazute de Ordinul nr. 14/1982 pentru aprobarea Normativului privind consumul de combustibil si ulei pentru automobile, OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, si HG nr. 1391/2006 pentru aplicarea OUG nr. 195/2002. Nu exista o limita de combustibil deductibila, daca autotursmele sunt utilizate cu acest scop si mai ales daca se incadreaza in exceptiile legii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deductibilitatea cheltuielilor privind combustibilul":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.