Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Diurna salariati si administrator. Ce tratament fiscal se aplica?

09-Apr-2013
5304
Vom analiza, prin cele ce urmeaza, cazul unei societati care inregistreaza cheltuieli cu deplasarile externe ale administratorului (dar al celorlalti salariati), decontate cu bonuri, pentru masa servita, transport, factura de cazare.

Diurna externa este in limita a 2.5 ori diurna externa pentru tarile intracomunitare.

Vom vedea ce tratament fiscal au cheltuielile care depasesc limita deductibilitatii.

Solutia consultantului:

Din punctul de vedere al salariatilor, diurna ce depaseste plafonul de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice reprezinta cheltuiala de natura salariala si supusa asigurarilor sociale obligatorii, conform art. 55 alin. (2) lit. i) coroborat cu art. 296^4 alin. (1) lit. m) din Codul fiscal.
Contabilitatii microintreprinderilor
Contabilitatii microintreprinderilor
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Vezi detalii
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii

Consideram ca aceste cheltuieli decontate de societatea dvs pot fi asimilate diurnei, in plafonul mai devreme amintit, pornind de la considerentul ca persoana fizica nu are obligatia sa justifice cu documente modul cum a cheltuit diurna, dar nici nu are vreo interdictie sa prezinte achizitiile pe care le-a efectuat in contul diurnei.

Pentru suma ce depaseste diurna in plafonul amintit, cheltuielile decontate de societate vor fi asimilate salariului net, iar valoarea venitului impozabil se va determina prin metoda sutei majorate.

In ce priveste sumele decontate de administratori, dupa cum se cunoaste, acestia nu beneficiaza de diurna, decat daca sunt si salariati in baza unui contract de munca. Daca acestia sunt salariati, consideram ca sumele decontate de acestia respecta regimul fiscal mai sus amintit.

Daca acestia nu sunt salariati si beneficiaza de diurna, consideram ca intreaga suma decontata de acestia in contul diurnei este un veni similar indemnizatiei primite in calitate de administrator, supusa acelorasi impozite ca si indemnizatia platita in bani.

Desigur, si aceasta suma se determina prin valoarea sutei majorate, determinandu-se o indemnizatie bruta de la care se va determina impozitarea.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Diurna salariati si administrator. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 3.75 din 4 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.