Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Dreptul cetatenilor din statele membre UE la prestatii in natura. Care e procedura?

04-Iul-2016
306

Analiza de mai jos se refera la o societate din Romania care a angajat cu contract de munca un inginer, cetatean italian, incepand cu data de 01.06.2016, pana la respectiva data, persoana fiind salariata a societatii mama din Italia. In data de 25.06.2016 persoana sufera o interventie chirurgicala care a are loc in Italia. Vom vedea in ce conditii persoana respectiva poate beneficia de concediu medical in Romania sau in Italia in situatia in care numarul de zile de concediu medical este:


a) mai mic de 5 zile calendaristice
b) mai mare de 5 zile calendaristice.


Potrivit art. 17 din Regulamentul (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, persoana asigurata sau membrii familiei acesteia care isi au resedinta intr-un alt stat membru decat statul membru competent beneficiaza in statul membru de resedinta de prestatiile in natura acordate, in numele institutiei competente, de catre institutia de la locul de resedinta, in conformitate cu dispozitiile legislatiei pe care o aplica, ca si cum ar fi fost asigurate in temeiul legislatiei mentionate.

In scopul aplicarii articolului 17 din regulamentul de baza, art. 24 din Regulamentul (CE) nr. 987/2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 stabileste ca persoana asigurata si/sau membrii de familie ai acesteia sunt obligati sa se inregistreze la institutia de la locul de resedinta. Dreptul acestora la prestatii in natura in statul membru de resedinta este atestat printr-un document care se elibereaza de institutia competenta la cererea persoanei asigurate sau la cererea institutiei de la locul de resedinta.

Documentul ramane valabil pana cand institutia competenta informeaza institutia de la locul de resedinta cu privire la anularea acestuia. Formularul S1 emis de autoritatea compententa deschide detinatorului dreptul la prestatii in natura in caz de boala, maternitate si paternitate in statul de resedinta. Acest formular este utilizat atunci cand o persoana are resedinta intr-o alta tara decat tara in care lucreaza. De asemenea, poate fi utilizat de membrii familiilor lucratorilor migranti care au ramas in tara de origine, dar beneficiaza de asigurarea de sanatate din tara in care persoana asigurata lucreaza in prezent (cu conditia ca membrii familiei sa nu fie salariati sau lucratori independenti in tara de origine). Asadar prin prezentarea formularului S1 detinatorul va avea dreptul la prestatii in natura in statul de resedinta.

Asa cum se prevede si la pct. 2 din cap. III din anexa 1 la HG 161/2016 pentru aprobarea pachetelor de servicii si a Contractului-cadru care reglementeaza conditiile acordarii asistentei medicale, a medicamentelor si a dispozitivelor medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate pentru anii 2016-2017, pacientii din statele membre ale UE/SEE/CE, beneficiari ai formularelor/documentelor europene emise in baza Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului, beneficiaza in asistenta medicala primara de serviciile prevazute la cap. II lit. A, printre care si activitatile de suport reprezentate de eliberarea documentelor de concediu medical.

Pentru acesti pacientii din statele membre ale UE/SEE/CE, beneficiari ai formularelor/documentelor europene emise in baza Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului, furnizorii de servicii medicale in asistenta medicala ambulatorie de specialitate acorda servicii medicale numai pe baza biletului de trimitere in aceleasi conditii ca persoanelor asigurate in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate din Romania, cu exceptia situatiei in care pacientii respectivi beneficiaza de servicii medicale programate, acordate cu autorizarea prealabila a institutiilor competente din statele membre ale UE/din SEE/CE. Pachetul de servicii este cel prevazut la cap. II lit. B din din anexa 1 la HG 161/2016 care cuprinde si eliberarea de concediu medical la consultatia medicala de specialitate.

Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu - Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Dreptul cetatenilor din statele membre UE la prestatii in natura. Care e procedura?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.