Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit pe venit si stocul de marfa. Cum stabilim regimul fiscal?

31-Mar-2014
2396
Se va stabili regimul fiscal la calculul impozitului pe venit al stocului de marfa la o intreprindere individuala care vinde cu amanuntul si pentru care marfurile achizitionate si platite ramase in stoc la sfarsitul anului se regasesc in veniturile anului viitor.

Valoarea stocului de marfa nu are nicio incidenta asupra impozitului pe venit.

La momentul achizitionarii sale ati inregistrat plati (cheltuieli) deductibile iar la momentul vanzarii veti inregistra venituri impozabile.

Este adevarat ca veniturile vor fi inregistrate in alt an fiscal decat cheltuielile, dar aveti dreptul – la calculul venitului impozabil – se deduceti pierderea fiscala din anul anterior.
Concret, in Codul fiscal la art. 48, alin. (4) se prevad “Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse :
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii

b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
(…)"
De asemenea, la art. 80 - Stabilirea venitului net anual impozabil, se prevede ca :

"(1) Venitul net anual impozabil se stabileste pe fiecare sursa din categoriile de venituri mentionate la art. 41 lit. a), c) si f) prin deducerea din venitul net anual a pierderilor fiscale reportate."

In practica , uneori, organele fiscale in mod eronat anuleaza de la deducere valoarea stocului de marfa.

Acest lucru nu este prevazut nicaieri in Codul fiscal sau OMFP 1040/2004 - ambele acte normative insistand pe deducerea cheltuielilor in anul in care au fost platite.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit pe venit si stocul de marfa. Cum stabilim regimul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.