Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozitare tichete si plata de catre firma. Care sunt implicatiile fiscale?

14-Mar-2014
1090
In cazul in care societatea restituie angajatilor impozitul aferent tichetelor de masa sub forma de suma neta, vom constatat daca este corect ca aceasta suma sa fie contabilizata ca o cheltuiala nedeductibila si suportata de catre firma.

Nu, nu este corect deoarece orice suma acordata salariatilor este considerata avantaj de natura salariala supus impunerii conform art. 55 alin. 2 lit. k din Codul fiscal. Incasarea oricarei sume de catre o persoana in virtutea relatiei contractuale de munca cu persoana care plateste aceasta suma este considerata venit salarial impozabil, dupa cum reiese cu claritate si din prevederile pct. 68 lit. a ultima liniuta din Normele metodologice.

Restituirea catre angajati a partii de impozit aferenta contravalorii tichetelor de masa echivaleaza, in fapt, cu neimpozitarea acestora, contrar dispozitiilor exprese ale pct. 68 lit. a liniuta a opta din Normele metodologice. De asemenea, trebuie luat in considerare ca impozitul pe veniturile din salarii este un impozit cu retinere la sursa, iar nesuportarea lui de catre beneficiarul venitului (salariatul), ci de catre platitorul de venit conduce la "adaugarea" la venitul platit beneficiarului si a sumelor neretinute cu titlu de impozit.

Chiar daca aceste sume acordate salariatilor sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit conform art. 21 alin. 4 lit. lit. l din Codul fiscal, la un eventual control fiscal nimic nu impiedica organele de inspectie sa impoziteze sumele "restituite" salariatilor in virtutea art. 55 alin. 2 lit. k coroborat cu art. 11 alin. 1 din Codul fiscal (deoarece salariatul, in calitate de contribuabil conform art. 39 din Codul fiscal nu a suportat in realitate impozitul din venitul sau, angajatorul platitor fiind cel ce l-a suportat din veniturile proprii).
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii

Este adevarat ca o atare situatie conduce la o dubla impozitare, dar situatia nu este singulara in dreptul fiscal romanesc (spre exemplu, in cazul indemnizatiilor de deplasare, pentru partea ce depasea nivelul de 2,5 ori stabilit pentru institutii publice – impozabile conform art. 55 alin. 2 lit. i din Codul fiscal, asa cum a fost modificat prin OG 8/2013, acestea erau si nedeductibile la calculul profitului impozabil, pana la abrogarea art. 21 alin. 3 lit. b din Codul fiscal
prin Legea 168/2013 care a aprobat cu modificari OG 8/2013).


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozitare tichete si plata de catre firma. Care sunt implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Articole similare

Proiect legislativ: Neimpozitarea tichetelor de masa
Mai multe articole despre impozit tichete




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.