Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozitarea lucrarilor de manopera. Se platesc taxe de firma straina care e beneficiar?

11-Iun-2014
1999
In ce priveste livrarea intracomunitara de bunuri cu prelucrare, analiza de mai jos stabileste in ce masura sunt impozabile operatiunile in statul strain. Astfel, o societate persoana impozabila in Romania a incheiat un contract de prestari servicii cu o firma din Italia, respectiv pentru prelucrarea de materii prime si livrarea de produse finite in Italia. Firma din Italia achizitioneaza materie bruta din Romania, aceasta fiind trasnferata direct la producatorul din Romania.

Acesta din urma intocmeste factura pentru manopera de prelucrare catre firma din Italia. Va rugam sa ne precizati daca operatiunea de prelucrare indeplineste conditiile art.133 alin 2 din Codul Fiscal, respectiv este impozabila in Italia, sediul beneficiarului. Furnizorul materiei prime intocmeste factura cu TVA sau fara TVA catre firma din Italia, avand in vedere ca acestea nu se transfera in Italia decat dupa prelucrare? Ce alte obligatii are prestatotul acestor servicii?

In situatia data este vorba despre o livrare intracomunitara de produse, care inainte de livrare se transfera la o societatea din Romania in vederea prelucrarii.

Societatea din Romania care efectueaza prelucrarea va emite o factura de prestari servicii catre societatea din Italia, iar factura va fi intocmita fara TVA - locul prestarii serviciilor este in Italia, acolo unde este beneficiarul, conform art.133 alin. 2 din Codul fiscal.

Operatiunea se declara in Declaratia 390 - prestare intarcomunitara de servicii si in Decontul de TVA la rd. 7, 7.1 si 20, 20.1.
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii

In ceea ce priveste livrarea pieilor finite in Italia, dupa prelucrare, furnizorul de piei va emite o factura fara TVA catre firma din Italia – livrare intracomunitara scutita.

Cf. art. 128 alin. (9). livrarea intracomunitara este definita drept o livrare de bunuri expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora "Livrarea intracomunitara reprezinta o livrare de bunuri, in intelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora.", Operatiunea poate fi incadrata in categoria operatiunilor scutite cu drept de deducere a TVA conform prevederilor art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal

"Sunt, de asemenea, scutite de taxa urmatoarele:

 a) livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru, …." numai in situatia in care sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele doua conditii:

1. cumparatorul persoana impozabila din Italia comunica vanzatorului din Romania un cod de inregistrare in scopuri de TVA eliberat de catre o autoritate fiscala din oricare alt stat membru, dar nu din Romania. Prin comunicarea codului de TVA, cumparatorul din Italia isi asuma responsabilitatea achitarii TVA pentru achizitia intracomunitara a bunurilor livrate de catre firma din Romania.

In acest caz, furnizorul bunurilor din Romania este obligat sa verifice valabilitatea codului comunicat de catre cumparatorul din Italia. In situatia in care cumparatorul nu comunica un cod valid sau codul comunicat este invalid, livrarea efectuata de catre firma din Romania nu se mai incadreaza in categoria operatiuni scutite cu drept de deducere, ci in categoria operatiunilor taxabile pentru care se colecteaza TVA si se exercita dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate pentru realizarea acestor operatiuni.

2. furnizorul din Romania face dovada faptului ca bunurile au parasit teritoriul Romaniei si au fost transportate pe teritoriul unui stat membru

De asemenea, aplicarea regimului de scutire cu drept de deducere se justifica prin urmatoarele documente reglementate prin articolul 10 din OMFP 2222/2006 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de TVA pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal

, cu modificarile si completarile ulterioare, cu ultima modificare efectuata prin OMFP 1708/2012 pentru modificarea si completarea unor ordine ale ministrului finantelor publice
- factura completata cu informatiile reglementate prin art. 155 alin. (19) din Codul fiscal

si in care este mentionat, pe langa alte informatii, codul de inregistrare in scopuri de TVA atribuit cumparatorului in alt stat membru;
- documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru;
- dupa caz, orice alt document care atesta ca bunurile sunt expediate sau transportate din Romania intr-un stat membru: comanda de vanzare - cumparare, documentele de asigurare.

Numai in acest caz, livrarea intracomuitara scutita cu drept de deducere a TVA se raporteaza prin:
- decontul de TVA cod 300 la randul 1 denumit "Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal

- declaratia recapitulativa cod 390 cu simbolul L in luna in care are loc livrarea bunurilor ca fapt generator al operatiunii.

In lipsa unui cod valid si a documentului de transport, livrarea intracomuitara de bunuri este taxabila in Romania, motiv pentru care valoarea acesteia se raporteaza doar prin decontul de TVA cod 300 la randul 9 "Livrari de bunuri si prestari de servicii, taxabile cu cota 24%".

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozitarea lucrarilor de manopera. Se platesc taxe de firma straina care e beneficiar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • 28 februarie e ultima zi de depunere pentru mai multe obligatii fiscale. Se depune si D 394
    • Va reamintim ca pana marti, 28 februarie 2017, trebuie depuse, dupa caz, la unitatile fiscale, urmatoarele: - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit pentru anul precedent - formularul 205 - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti - formularul 207 - Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

  • Calendar ANAF: Ce formulare se depun in martie 2017?
    • Regasiti mai jos principalele obligatii declarative si de plata cu termen in luna martie 2017. Acestea sunt formularele pe care trebuie sa le depuneti la organul fiscal competent, dupa caz, la termenele limita precizate mai jos, in luna martie 2017 si in privinta platilor pe care trebuie sa le efectuati, dupa caz, pana la data de 27 martie 2017. I. Obligatii declarative 30 zile de la data infiintarii/ data eliberarii actului legal de functionare/ data inceperii activitatii/ data eliberarii...» citeste mai departe aici

  • 15 martie 2017: Termen pentru depunerea formularului 204 de catre asocierile fara personalitate juridica
    • Va informam ca miercuri, 15 martie 2017, este termenul-limita pentru depunerea declaratiei anuale de venit aferente anului 2016 pentru asocieri (formularul 204), cu exceptia celor care realizeaza venituri din activitati agricole impuse pe baza normelor de venit. Cine depune declaratia Declaratia 204 se completeaza si se depune in cazul asocierilor fara personalitate juridica, constituite intre persoane fizice care realizeaza venituri din activitati independente - activitati de productie, comert,...» citeste mai departe aici

  • Platile anticipate la impozitul pe venit si contributiile sociale aferente Trim. I din 2017. Data-limita e la 27 martie
    • Informam contribuabilii - persoane fizice ca, in conformitate cu prevederile art. 74, ale art. 151 si ale art. 174 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt obligati sa efectueze in cursul anului plati anticipate cu titlu de impozit, contributii de asigurari sociale si contributii de asigurari sociale de sanatate, exceptandu-se cazul veniturilor pentru care platile anticipate se stabilesc prin retinere la sursa. Platile anticipate aferente...» citeste mai departe aici

  • Nu ai inca Gestiunea in cloud? Mai gandeste-te! 37 de motive ca sa folosesti aplicatia Smart Bill
    • Dragi contabili, cu siguranta cunoasteti deja aplicatia Smart Bill. Daca nu o folositi in mod direct, unul dintre colegii sau cunoscutii dvs. o foloseste cu siguranta. De aceea am decis sa va prezentam sucint cele mai importante facilitati ale aplicatiei de gestiune, facturare si contabilitate primara. Gestiunea - elementul cheie Puncte forte - Iti permite sa lucrezi atat cu gestiuni cantitativ-valorice, cat si cu cele global -valorice; - Rezolva toate problemele legate de stocuri: modalitatile...» citeste mai departe aici

  • Franciza stat strain. Cand trebuie sa retinem impozit pe venituri nerezidenti?
    • In randurile de mai jos, analiza noastra are ca subiect o societate din Romania care inchiriaza imprimante si care plateste franciza catre o firma straina. Vom vedea daca societatea romana trebuie sa retina impozit pe venituri nerezidenti, cu mentiunea ca exista conventie intre cele doua tari. Redeventele obtinute de la un rezident constituie venituri impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, in conformitate cu prevederile art. 223...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.