Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Inregistrarea in Decontul de TVA a serviciilor unor furnizori externi

23-Aug-2010
3385

 

Problema:

Societatea X beneficiaza de serviciile unor furnizori externi, persoane fizice impozabile, dar neinregistrate in scopuri de TVA. Unde se trec aceste operatiuni in decontul de TVA, pentru a nu afecta egalitatea cu declaratia 390?

Solutie:

Asa cum o persoana impozabila din Romania care nu este inregistrata in regim normal este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA doar pentru prestarea unui serviciu intracomunitar in baza declaratiei cod 091, in mod similar este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA si o persoana impozabila stabilita intr-un stat
membru (o persoana juridica sau o persoana fizica autorizata) care presteaza un serviciu incadrat la regula generala de taxare reglementata prin Codul fiscal la art. 133 alin. (2) si prin Directiva 8 a CEE la art. 44.

PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
Vezi detalii
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Vezi detalii


Aceasta obligatie nu este aplicabila in situatia serviciilor pentru care se aplica exceptiile de la regula generala de taxare.

Motivul pentru care atat prestatorul, cat si beneficiarul unui serviciu intracomunitar sunt obligati sa se inregistreze in scopuri de TVA, fie numai pentru prestarea sau achizitionarea unui serviciu intracomunitar, este tocmai obligatia de declarare a serviciilor intracomunitare prin declaratia recapitulativa.

Obligatia depunerii declaratiei recapitulative are drept scop prevenirea si evitarea fraudelor fiscale. Prin Directiva 8 a CEE din 12 februarie 2008 de modificare a Directivei CEE nr. 112 din 2006 in ceea ce priveste locul de prestare a serviciilor, prin alin. (9) se impune depunerea declaratiei recapitulative privind persoanele
impozabile si persoanele juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA care au prestat si au primit servicii taxabile pentru care se aplica mecanismul de taxare inversa.

In acest context este recomandata raportarea serviciului intracomunitar achizitionat chiar daca nu comunica prestatorul codul sau de inregistrare emis de catre autoritatea fiscala din statul sau.

In situatia in care serviciul primit se incadreaza la regula generala de taxare, firma reprezentata, in calitate de beneficiar, are urmatoarele obligatii contabile si fiscale:
- sa impoziteze serviciul primit prin aplicarea regimului de taxare inversa materializat prin formula contabila:
4426 = 4427
?TVA deductibila? ?TVA colectata?
- sa evidentieze factura prestatorului in jurnalele de TVA intocmite pentru luna emiterii facturii, deci:
? in jurnalul pentru cumparari, corespunzator rulajului debitor al contului 4426 ?TVA deductibila?;
? in jurnalul pentru vanzari, corespunzator rulajului creditor al contului 4427 ?TVA deductibila?;
- sa raporteze fiscal operatiunea prin formularul cod (390 VIES) denumit ?Declaratie recapitulativa privind livrarile/ achizitiile/ prestarile intracomunitare?.

Raportarea serviciului achizitionat se efectueaza cu simbolul A, care reprezinta ?achizitii intracomunitare de servicii? prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane impozabile din Romania care au obligatia platii taxei in baza art. 150 alin. (2), de la persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite
in Comunitate;

- sa raporteze serviciul achizitionat prin decontul de TVA cod 300 ?Decont de taxa pe valoarea adaugata?.

Raportarea se efectueaza in baza informatiilor preluate din jurnalul pentru vanzari si jurnalul pentru cumparari. Decontul de TVA se completeaza la urmatoarele randuri:
? la rd. 7, denumit ?Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa)?, cu preluarea sumei la:
- rd. 7.1, denumit ?Achizitii de servicii intracomunitare pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA (taxare inversa)?;
- rd. 7.1.1., deoarece prestatorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc prestarea intracomunitara.
Suma TVA se preia din rulajul creditor al contului 4427 ?TVA colectata?;
? rd. 19, cu preluarea sumei la: rd. 19.1 si rd. 19.1.1.
Suma TVA se preia din rulajul debitor al contului 4426 ?TVA deductibila?.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Inregistrarea in Decontul de TVA a serviciilor unor furnizori externi":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.