Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Livrare catre client strain. Ce obligatii avem privind Declaratia 318 si inregistrarea in scopuri de TVA?

18-Nov-2015
870

Subiectul la care facem referire prin urmatorul studiu de caz e reprezentat de o entitate X inregistrata in scop de TVA in Romania, cu un client Y in UE. Entitatea X cumpara din Romania bunuri pe care le factureaza clientului Y, insa livrarea o efectueaza pe teritoriul Romaniei catre o alta entitate Z (care este un client al entitatii Y).

Iata intrebarile adresate de unul dintre cititori:

1. Entitatea Y are obligatia sa se inregistreze in acest context in scop de TVA in Romania? Y nu este stabilita in Romania si nu are sediu fix.

2. Cum va efectua recuperarea taxei platite in Romania?


Dat fiind ca bunurile nu sunt transportate dintr-un stat UE in alt stat UE nu este indeplinita conditia de la art. 128, alin. (9) din Codul fiscal pentru ca operatiunea sa fie considerata o livrare intracomunitara.

In aceste conditii firma X va factura livrarea cu TVA.

Firma Y:

- fie isi deschide un reprezentant in scopuri de TVA in Romania, deduce TVA platita firmei X si colecteaza TVA incasata de la firma Z depunand decont de TVA in Romania,

Capcanele comertului online
Capcanele comertului online
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
Vezi detalii
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii

- fie incearca sa recupereze TVA platit in Romania prin depunerea echivalentului declaratiei 318 in legislatia statului sau.(situatie care nu se aplica aici deoarece Y revinde bunurile catre Z),

In Romania, declaratia 318 se depune catre persoanele impozabile stabilite in Romania, pentru rambursarea TVA achitate de acestea pentru bunurile mobile care le-au fost livrate sau serviciile care au fost prestate in beneficiul lor in statul membru in care taxa a fost incasata, precum si a taxei achitate pentru importul bunurilor in respectivul stat membru.

- fie accepta sa plateasca TVA in Romania prin achitarea facturii furnizorului X si considera TVA o taxa nerecuperabila. La randul sau va factura lui Z cu TVA, din cauza ca nu se poate considera ca Z face o AIC, bunurie nefiind transportate dintr-un stat in altul.

Art. 154 din Codul fiscal , la alin. (3) prevede:

"(3) Prin norme se stabilesc cazurile in care persoanele nestabilite in Romania care sunt obligate la plata TVA in Romania conform art. 150 alin. (1) pot fi scutite de inregistrarea in scopuri de TVA in Romania."


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Livrare catre client strain. Ce obligatii avem privind Declaratia 318 si inregistrarea in scopuri de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.