Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Microintreprindere. Venituri din consultanta realizate in cursul anului. Cum se plateste impozitul?

27-Iun-2014
1149
Pentru o microintreprindere care realizeaza si venituri din consultanta si care in unele luni depasesc 20% din totalul veniturilor, se va stabili cand poate aceasta sa devina platitor de impozit pe profit.

Vom stabili daca aceasta modificare se face daca veniturile din consultanta sunt mai mari de 20% intr-un trimestru, stabilind si ce se intampla daca in perioada urmatoare, cumuland venituri din consultanta, acestea sunt mai mici de 20%. Vom constata daca intr-o astfel de situatie microintreprinderea plateste din nou impozit pe venitul microintreprinderilor.

Conform prevederilor art. 112^6, o microintreprindere va deveni platitoare de impozit pe profit daca in cursul unui an fiscal se afla intr-una din urmatoarele doua situatii posibile:

- realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro;
- realizeaza venituri din consultanta a caror pondere in veniturile totale este de peste 20% inclusiv.
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Consilier Achizitii Publice
Consilier Achizitii Publice
Vezi detalii
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Vezi detalii



De exemplu, daca societatea pe care o reprezentati nu a realizat in trimestrul II 2014 o cifra de afaceri mai mare de 65.000 euro, dar a realizat venituri din consultanta cu o pondere care depaseste 20% din veniturile totale, devine platitoare de impozitului pe profit incepand cu trimestrul II 2014 fiindca acest criteriu se considera indeplinit in trimestrul II 2014. Pentru verificarea indeplinirii acestui criteriu, ponderea veniturilor din activitatea de consultanta se determina luand in considerare veniturile totale si veniturile din consultanta realizate de la inceputul anului fiscal. Astfel, pentru trimestrul II 2014 suma impozitului pe profit de plata este diferenta dintre:

- impozitul pe profit calculat cumulat, de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare (01.01 – 30.06.2014);
- impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.

In acest context am in vedere prevederile 112^6 "Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanta si management" "Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in prezentul articol, luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.".

Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 7 din normele de aplicare ale art. 112^2 : " Microintreprinderile care in cursul unui trimestru incep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal datoreaza impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile inregistrate incepand cu trimestrul respectiv.".

In cursul anului 2014, determinarea ponderii de 20% a veniturilor de consultanta in total venituri se efectueaza trimestrial, la fiecare termen de plata a impozitului pe venit/profit, cumulat de la inceputul anului, fara a se determina pentru fiecare luna calendaristica, privita de sine statator. De exemplu, indeplinirea acestui criteriu nu se efectueaza strict pentru luna iunie 2014, ci pentru perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2014.

Daca se constata ca acest criteriu este indeplinit la 30 iunie 2014, societatea are obligatia de a depune la organul fiscal competent declaratia cod 010 pentru modificarea vectorului fiscal din platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor in platitor de impozit pe profit incepand cu trimestrul II 2014. Astfel, prin declaratia cod 100 aferenta trimestrului II 2014 care se va depune pana la data de 25 iulie 2014, societatea va raporta impozitul pe profit datorat pentru trimestrul II 2014 calculat conform precizarilor mentionate anterior.

In acest context, trebuie retinut faptul ca este posibil ca in trimestrul III 2014, societatea respectiva sa nu mai indeplineasca criteriul cu privire la ponderea de 20% a veniturilor de consultanta in total venituri, caz in care nu trebuie sa mai modifice vectorul fiscal din impozit pe profit in impozit pe venit pentru trimestrul III 2014. In aceasta situatie se continua plata impozitului pe profit pentru trimestrul III si IV 2014, iar modificarea vectorului fiscal se mai efectueaza la inceputul anului 2015 pentru anul 2015, dar numai daca la data de 31 decembrie 2014, societatea va indeplini, cumulativ, urmatoarele conditii enumerate la art. 112^1

- realizeaza venituri, altele decat cele prevazute la art. 112^2 alin. (6);
- realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
- a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro;
- capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile locale;
- nu se afla in dizolvare cu lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

In acest caz, sunt aplicabile prevederile art. 112^2 alin. (5) din Codul fiscal
" Microintreprinderile nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 112^1."



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Microintreprindere. Venituri din consultanta realizate in cursul anului. Cum se plateste impozitul?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Declaratia 112 actualizata in ianuarie 2017!
    • Va informam ca ANAF a actualizat in luna ianuarie 2017 PDF-ul inteligent pentru D 112 - Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate - conform Ordinului comun al ministrului finantelor publice nr. 1977/ 09.12.2013, ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice nr.2757/ 23.12.2013 si al ministrului sanatatii nr. 1580/ 23.12.2013, valabil incepand cu 01/2017. Declaratia 112 a ajuns la...» citeste mai departe aici

  • Impozitul pe veniturile microintreprinderilor. Conditii de aplicare 2017
    • Prin ceea ce urmeaza, retineti ca de la 1 februarie, societatile care la data de 31.12.2016 au realizat o cifra de afacere sub 500.000 euro sunt obligate sa treaca la platitor de impozit microintreprindere. Vom vedea astfel daca obligativitatea de a avea un angajat pentru a plati numai 1% impozit din februarie se refera la 31.12 sau daca se pot face angajari in ianuarie pentru a avea din data de 1 februarie un angajat. De asemenea, vom vedea daca este suficient ca la sfarsitul anului societatea...» citeste mai departe aici

  • Intocmirea dosarului preturilor de transfer. Ce riscam daca depasim termenul de predare?
    • Supunem atentiei dumneavoastra cazul unui contribuabil mijlociu care achizitioneaza servicii de la parte afiliata cu o suma ce depaseste 250.000 euro pentru anul 2016. Stabilim daca exista obligatia ca incepand cu data de 25.03.2017 acesta sa puna la dispozitia ANAF dosarul preturilor de transfer in 10 zile sau intr-un termen de 30-60 zile si daca exista alte riscuri, in cazul in care nu il prezinta, in afara amenzii de 14.000 lei. Iata raspunsul specialistului: In conformitate cu prevederile...» citeste mai departe aici

  • 25 ianuarie 2017 e termenul-limita pentru declarare si plata impozit pe dividende
    • Va reamintim ca 25 ianuarie 2017 este termenul limita de plata si de declarare al impozitului pe dividende, in urmatoarele situatii: - in cazul dividendelor distribuite in anul 2016 si care nu au fost platite actionarilor/asociatilor persoane juridice pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale. Aceste prevederi nu se aplica pentru dividendele distribuite si neplatite pana la sfarsitul anului 2016, daca in ultima zi a anului calendaristic, persoana juridica romana...» citeste mai departe aici

  • Bogdan-Nicolae Stan este noul presedinte al ANAF
    • Bogdan-Nicolae Stan a fost numit in functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, in urma deciziei prim-ministrului, publicata in Monitorul Oficial nr 0039, din 13 ianuarie 2017. Bogdan-Nicolae Stan a avut atributii de coordonare a activitatilor de combatere a evaziunii si fraudei fiscale, in func?ii precum cea de Director general/Director general adjunct, in cadrul Activitatii de inspectie fiscala de la DGRFP Ilfov (2012 - 2013) si respectiv...» citeste mai departe aici

  • O noua metodologie de calcul a contributiilor si taxelor datorate la Fondul pentru mediu
    • Prin O.U.G. nr. 39/2016 din 28 iunie 2016 a fost modificata si completata Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 196/2005 in sensul modificarii unor taxe si introducerii unor noi taxe si contributii la bugetul Fondului pentru mediu. Contributiile nou introduse sunt: >> o contributie datorata de operatorii economici care introduc pe piata nationala echipamente electrice si electronice, astfel: 1. de la data de 1 ianuarie 2017 pana la data de 31 decembrie 2017, pentru diferenta dintre cantitatile...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.