Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Mijloc fix. Cum procedam la ajustarea de TVA?

08-Oct-2014
3341
In cazul de mai jos, o societate comerciala achizitioneaza un mijloc fix in aprilie 2011. TVA-ul aferent este de 1.896 lei. Mijlocul fix se amortizeaza pe o perioada de 8 ani. Incepand cu 31.07.2014 societatii i se retrage atributul RO devenind neplatitoare de TVA.

Stabilim pe cate luni trebuie sa facem ajustarea TVA si care sunt inregistrarile contabile.

Ajustarea TVA pentru bunuri de capital de natura celor de mai sus se face pe o perioada de 5 ani, conform art.149 redat mai jos:


ART. 149 Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital
(1) In sensul prezentului articol:
(2)
a) bunurile de capital reprezinta toate activele corporale fixe, definite la art. 125^1 alin. (1) pct. 3, precum si operatiunile de constructie, transformare sau modernizare a bunurilor imobile, exclusiv reparatiile ori lucrarile de intretinere a acestor active, chiar in conditiile in care astfel de operatiuni sunt realizate de beneficiarul unui contract de inchiriere, leasing sau al oricarui alt contract prin care activele fixe corporale se pun la dispozitia unei alte persoane; nu sunt considerate bunuri de capital activele corporale fixe amortizabile a caror durata normala de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala este mai mica de 5 ani; activele corporale fixe de natura mijloacelor fixe amortizabile care fac obiectul leasingului sunt considerate bunuri de capital la locator/finantator daca limita minima a duratei normale de utilizare este egala sau mai mare de 5 ani;
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii


(2) Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital, in conditiile in care nu se aplica regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine, se ajusteaza, in situatiile prevazute la alin. (4) lit. a) - d):
a) pe o perioada de 5 ani, pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate, altele decât cele prevazute la lit. b);

(3) Perioada de ajustare incepe:

a) de la data de 1 ianuarie a anului in care bunurile au fost achizitionate sau fabricate, pentru bunurile de capital mentionate la alin. (2) lit. a), daca acestea au fost achizitionate sau fabricate dupa data aderarii;"

In cazul de fata, perioada de ajustare este de la data de 1 ianuarie 2011 pana la data de 31 decembrie 2016.

Intrucat in luna iulie 2014 societatea nu mai este platitoare de TVA, societatea nu are dreptul sa deduca TVA –ul afferent perioadei 1 ianuarie 2014-31 dec 2016, respectiv pentru o perioada de 2 ani, pastrandu-si dreptul de deducere pentru 3 ani (2011,2012 si 2013)

TVA dedus = 1896
TVA dedus se imparte la 5 ani = 1896/5 = 379,2 lei.

Societatea va efectua ajustarea in favoarea statului de 379,2 lei x 2 ani = 758,4 lei
Inregistrarea contabila este urmatoarea:
635 = 4426 758,4

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Mijloc fix. Cum procedam la ajustarea de TVA?":
Rating:

Nota: 4.2 din 5 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

22-Oct-2014

Sunt de parare ca nu trebuie facuta ajustare Tva, deoarece in cazul de fata valoarea de ajustat rezultata este sub 1.000 ron. Conform norme cod fiscal: Īn sensul art. 149 alin. 7 din Codul fiscal, nu se efectueaz? ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital īn situa?ia īn care suma care ar rezulta ca urmare a fiec?rei ajust?ri aferente unui bun de capital este mai mic? de 1.000 lei.Va apreciez foarte mult site-ul si va rog sa ma corectati daca cumva am gresit in opinia mea!





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.