Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Modernizare cladire ce depaseste 20 la suta din valoare. Ajustarea TVA e obligatorie?

03-Apr-2013
2759

Vom analiza mai jos cazul unei societati care efectueaza lucrari de modernizare la o cladire pe care o detine. Lucrarile de modernizare depasesc 20% din valoarea de inventar. Cladirea a fost inchiriata, iar chiria s-a incasat cu TVA.


De la data de 1.01.2103, chiria s-a facturat fara TVA. Vom stabili astfel daca ajustarea TVA-ului devine obligatorie la facturarea chiriei fara TVA.

Solutia consultantului:

Modernizarea unei cladiri ce depaseste 20% din valoarea acesteia este considerata bun de capital, iar taxa aferenta modernizarii este supusa mecanisului de ajustare pentru o perioada de 20 de ani conform art. 149 alin. 1 lit. a si alin. 2 lit. b din Codul fiscal.

Ghid practic Excel
Ghid practic Excel
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri - conform Codului fiscal 2017
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii
Vezi detalii


Perioada de ajustare luata in calcul incepe de la data de 1 ianuarie a anului in care bunurile sunt folosite pentru prima data dupa modernizare (data modernizarii considerandu-se data semnarii procesului-verbal de receptie la terminarea lucrarilor de modernizare a constructiei in cauza ori data documentului pe baza caruia este majorata valoarea cladirii cu valoarea modernizarii respective, dupa caz - pct. 54 alin. 2 din Normele metodologice), iar ajustarea se se efectueaza pentru suma taxei deductibile aferente modernizarii conform art.149 alin. 3 lit. d din Codul fiscal.

Prin urmare, daca societatea renunta la optiunea de taxare a operatiunilor de inchiriere bunuri imobile si aplica scutirea prevazuta la art. 141 alin. 2 lit e din Codul fiscal:

- va notifica renuntarea la optiunea de taxare conform art. 141 alin. 3 din Codul fiscal si pct. 38 alin. 7 din Normele metodologice, inscriind in notificare data de la care renunta la optiune si aplica scutirea;

- ajusteaza TVA dedusa atat la achizitia cladirii (daca respectiva cladire a jost achizitionata dupa data aderarii), cat si pentru modernizarea ce depaseste 20% din valoarea cladirii, considerata si ea bun de capital. Mecanismul de ajustare este asemanator celui prezentat in exemplul 2 la pct. 54 alin. 8 din Normele metodologice (ajustarea se efectueaza separat pentru TVA aferenta achizitiei cladirii si separat pentru TVA aferenta modernizarilor intrucat anii in care incep cele doua perioade de ajustare sunt diferite).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Modernizare cladire ce depaseste 20 la suta din valoare. Ajustarea TVA e obligatorie?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Format nou pentru Declaratia 600, anuntat de ANAF
    • Reamintim contribuabililor prevederile OPANAF nr.3.655/ 2015, modificat si completat prin OPANAF nr.3.696/ 2016, referitoare la modalitatea de depunere si gestionare a formularului 600 "Declaratie privind indeplinirea conditiilor de incadrare in categoria persoanelor asigurate obligatoriu in sistemul public de pensii". Cine depune Declaratia 600 Declaratia 600 se completeaza, pentru anul 2017, de catre persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente si determina venitul...» citeste mai departe aici

  • Venituri neimpozabile in 2017 si organizatii care datoreaza impozit pe profit
    • Avand in vedere prevederile art. 15 alin. (3) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale, organizatiile patronale, pentru calculul rezultatului fiscal sunt neimpozabile si alte venituri realizate, pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale neimpozabile prevazute la alin. (2). Aceste organizatii datoreaza impozit pe profit pentru...» citeste mai departe aici

  • OUG 3/2017. Cum se aplica scutirea de impozit a salariatilor sezonieri?
    • In randurile de mai jos, stabilim in ce masura, conform OUG 3/2017, salariatii sezonieri cu contract de munca vor fi scutiti de la plata impozitului pe venit. De asemenea, vom vedea daca se aplica si la contracte de munca temporara in cazul in care ar fi angajati pe statul de plata in Romania si detasati in Franta. Prin OUG 3/2017 s-au introdus in categoria persoanelor fizice scutite de la plata impozitului pe venit "persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate...» citeste mai departe aici

  • Noi reguli pentru ajustarea bunurilor de capital de la 1 ianuarie 2017. Analiza zilei cu Irina Dumitrescu
    • Prin OUG 84/2016 au fost aduse modificari si reglementarilor privind ajustarea taxei deductibile pentru bunurile de capital. Astfel, incepand cu 1 ianuarie 2017, pentru anumite situatii care determina obligatia de ajustare nu se mai efectueaza ajustari pentru intreaga perioada de ajustare ramasa ci se ajusteaza taxa dedusa initial pentru fiecare an in care apare evenimentul care determina ajustarea. Ajustarea taxei deductibile se efectueaza in urmatoarele situatii: a) in situatia in care bunul...» citeste mai departe aici

  • Noi reguli pentru scutirea de impozit pentru veniturile programatorilor
    • Incepand cu data de 1 februarie 2017, se aplica noi reguli pentru scutirea de impozit a veniturilor din salarii si asimilate salariilor realizate de programatori. Noile prevederi sunt cuprinse in Ordinul nr. 872/5932/2284/2903/2016 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator publicat in M. OF. nr. 22 din 09/01/2017. Tot cu aceasta data se abroga prevederile Ordinului nr. 217/4.172/1.348/835/2015 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru...» citeste mai departe aici

  • Nivel accize pentru taxa de viciu 2017. Care sunt prevederile?
    • Vom vedea, prin cele de mai jos, care este nivelul taxei de viciu conform Legii 95/2006 art. 369 incepand cu data de 01.01.2017. Potrivit dispozitiilor art.369 alin.(2) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu anul 2016, nivelul contributiilor pentru finantarea unor cheltuieli de sanatate, prevazute la art.369 alin.(1) din aceeasi lege, se actualizeaza anual cu cresterea preturilor de consum din ultimele 12...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.