Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Organele fiscale pot cere traducere in romana a facturilor?

19-Aug-2014
1474
In ce priveste facturile primite sau emise si intocmite intr-o limba straina, retinem ca, la solicitarea organelor de inspectie fiscala, trebuie asigurata traducerea in limba romana a facturilor primite/emise.

Intr-un exemplu concret, o societate comerciala cu sediul in Romania achizitioneaza piese de schimb din afara tarii, astfel ca vom vedea in ce masura facturile aferente pieselor cumparate trebuie traduse in limba romana de catre un traducator autorizat.

De asemenea, in situatia in care factura este emisa in doua limbi din care si in limba romana, se va stabili daca mai este necesara o traducere autorizata a facturii.

Conform art. 155 alin. (35) din Codul fiscal:" (35) In scopuri de control, organele fiscale competente pot solicita traducerea in limba romana, in anumite situatii sau pentru anumite persoane impozabile, a facturilor emise pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii se considera a fi in Romania, conform prevederilor art. 132 si 133, precum si a facturilor primite de persoane impozabile stabilite in Romania in sensul art. 125^1 alin. (2). "

La pct. 78 alin. (2) din Normele metodologice, se prevede ca: "(2) La solicitarea organelor de inspectie fiscala trebuie asigurata traducerea in limba romana a facturilor primite/emise.."
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii
Capcanele comertului online
Capcanele comertului online
Vezi detalii


Asadar, traducerea in limba romana a facturilor primite se face numai la solicitarea organelor de inspectie fiscala.

Avand in vedere ca facturile in cazul dat, sunt emise in doua limbi (italiana si romana) apreciem ca nu mai este nevoie de o traducere autorizata.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Organele fiscale pot cere traducere in romana a facturilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.