Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Persoana impozabila neinregistrata in regim normal TVA. Cum tratam achizitiile intracomunitare de bunuri?

12-Sep-2014
2084
In analiza de mai jos, avem o societate nou infiintata (microintreprindere). In cazul in care nu se doreste inregistrarea in scopuri de TVA, dar se fac achizitii intracomunitare pana in 10.000 euro, vom vedea daca factura din UE se emite cu TVA.

De asemenea, stabilim daca e posibil ca firma sa nu fie platitoare de TVA, dar sa se inregistreze in ROI pentru a obtine un cod valid in UE, precum si ce declaratii se depun.

In plus, vom vedea cum se procedeaza daca in anul urmator firma decide inregistrarea in scopuri de TVA si daca vor trebui efectuate ajustari pe anul acesta.

In situatia in care se efectueaza achizitii intracomunitare de bunuri sub plafonul de 10.000 euro cu un echivalent de 34.000 lei, furnizorul intracomunitar va emite factura cu TVA colectata, prin aplicarea cotei TVA utilizata in statul membru de pe teritoriul caruia sunt expediate bunurile. Valoarea TVA astfel facturata va reintregi costul de achizitie al bunurilor respective. Daca tranzactia efectuata cu un partener intracomunitar este o achizitie intracomunitara de servicii pentru care se aplica regula generala de la art. 133 alin. (2), beneficiarul din Romania este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru achizitia respectiva, concomitent cu inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari.

Inregistrarea TVA se efectueaza, obligatoriu, indiferent de valoarea serviciului achizitionat. Codul de TVA astfel obtinut de la organul fiscal competent al beneficiarului trebuie comunicat prestatorului care va emite factura considerand serviciul neimpozabil in statul sau membru, dar impozabil in Romania, la beneficiar. Inregistrarea in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare de bunuri (la depasirea plafonului de 34.000), dar si pentru achizitii intracomunitare de servicii (indiferent de valoarea acestora) se efectueaza prin formularul cod 091 "Declaratie de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratie de mentiuni pentru alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091)", cod MFP 14.13.01.10.11/a reglementat prin O.M.F.P. nr. 7 din 4 ianuarie 2010 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata.
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii

Concomitent, beneficiarul din Romania depune si formularul cod 095 "Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari" reglementat prin O.M.F.P. nr. 2101/2010. Astfel, firma din Romania trebuie sa se inregistreze in regim special conform prevederilor art. 153^1 doar pentru efectuarea de achizitii intracomunitare de bunuri si servicii, obtinand un cod valid in VIES, dar fara a fi obligata sa se inregistreze in regim normal conform prevederilor art. 153 daca nu realizeaza o cifra de afaceri de 220.000 lei.

Inregistrarea in scopuri de TVA doar pentru achizitii intracomunitare de servicii obliga beneficiarul din Romania sa achite efectiv TVA bugetului de stat din Romania si sa raporteze operatiunile efectuate atat prin decontul special de TVA cod 301 cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES.

In situatia in care in anul 2014 firma respectiva se inregistreaza TVA doar pentru realizarea de achizitii intracomunitare si in anul urmator 2015 va fi obligata sa se inregistreze in regim normal datorita depasirii cifrei de afaceri de 220.000 lei, nu va avea obligatia sa efectueze ajustari TVA deoarece nu a exercitat dreptul de deducere a TVA achitata si declarata prin decontul special de TVA cod 301.

Practic, suma TVA achitata de un platitor de TVA inregistrat conform prevederilor art. 153^1 nu poate fi dedusa, caz in care valoarea acesteia reintregeste costul de achizitie al bunurilor si serviciilor. Suma TVA deductibila aferenta unei tranzactii efectuate cu un partener intracomunitar sau un partener inregistrat in Romania poate fi dedusa numai daca beneficiarul este inregistrat in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 153, fie la depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei, fie prin optiune, inainte de atingerea plafonului de 220.000 lei.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Persoana impozabila neinregistrata in regim normal TVA. Cum tratam achizitiile intracomunitare de bunuri?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Transfer dreptul de proprietate asupra bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?
    • In analiza de mai jos, avem ca subiect o persoana fizica rezidenta in Romania care a vandut altei persoane fizice NON-UE bunuri facute in Romania. Vom vedea ce declaratii este obligata persoana fizica din Romania sa depuna si ce impozite trebuie sa plateasca pentru venitul obtinut din vanzarea acestor bunuri. In stabilirea obligatiilor fiscale trebuie identificata natura si scopul operatiunii, precum si provenienta bunurilor. Astfel in situatia in care vanzarea vizeaza un transfer a dreptului de...» citeste mai departe aici

  • ONG-urile trebuie sa declare si sa achite impozitul pe profit pana la 27 februarie 2017
    • Organizatiile nonprofit sunt obligate sa declare si sa achite impozitul pe profit aferent anului 2016 mai devreme decat alti contribuabili, potrivit Codului fiscal. Concret, desi obligatia de raportare si plata intervine, in general, in luna martie, organizatiile nonprofit trebuie sa faca aceste lucruri cu o luna mai devreme, adica in februarie. In caz contrar, amenzile pe care le risca acesti contribuabili sunt de pana la 5.000 de lei. Declararea si plata impozitului pe profit (in cota de 16%)...» citeste mai departe aici

  • UE elimina neconcordantele hibride de care profita unele companii pentru a plati mai putine taxe
    • Uniunea Europeana extinde masurile de combatere a evaziunii fiscale de catre marile companii. In concret, Consiliul Europei a decis sa aplice noi masuri prin care sa combata evitarea impozitelor prin intermediul tarilor care sunt membre ale Uniunii Europene. Inca de anul trecut au fost dezvoltate noi reguli sau au fost incheiate noi conventii care au ca obiectiv combaterea situatiilor prin care multinationalele profita de lacunele din legislatia europeana pentru a evita plata taxelor datorate....» citeste mai departe aici

  • Buletin informativ ANAF: Noutati legislative cu incidenta fiscala in perioada 13-19 februarie 2017
    • In randurile de mai jos, regasiti o lista de acte normative noi din domeniul fiscal. ANAF a publicat astfel un nou buletin informativ care se refera la perioada 13-19 februarie 2017. 1. Legea bugetului de stat pe anul 2017 nr.6/2017 (M.Of. nr.127 din 17 februarie 2017); 2. Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2017 nr.7/2017 (M.Of. nr.128 din 17 februarie 2017); 3. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.15/2017 pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.51/2015 privind...» citeste mai departe aici

  • Obligatii declarative privind veniturile platite nerezidentilor. Ce declaratii se depun?
    • In randurile de mai jos, analiza noastra de azi se refera la serviciile prestate de nerezidenti (din SUA, Singapore, Republica Moldova) in anul 2016 catre o societate din Romania pentru a stabili daca acestea trebuie declarate veniturile in declaratia D207 in cazul in care serviciile au fost efectuate pe teritoriul tarii nerezidente si nu in Romania. Se mentioneaza ca societatea platitoare nu a retinut impozit pe venituri aferente nerezidentilor tocmai pentru ca serviciile nu au fost prestate in...» citeste mai departe aici

  • ASF este obligata sa plateasca Fondului Proprietatea circa 28.000 de lei
    • Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) va trebui sa plateasca Fondului Proprietatea 27.726 lei cu titlu de cheltuieli de judecata, in urma deciziei Tribunalului Bucuresti cu privire la un dosar care are legatura cu FNI. Decizia a fost recent publicata si pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti (BVB). "Franklin Templeton Investment Management Ltd. United Kingdom Sucursala Bucuresti, in calitate de administrator de investitii al Fondul Proprietatea, doreste sa informeze actionarii si...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.