Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Persoane afiliate. Ce tratament fiscal se aplica?

10-Nov-2014
2250
Un asociat unic intr-o firma care are ca obiect contabilitate, expertiza contabila si consultanta, este si persoana fizica autorizata cu acelasi obiect de activitate(6920). Vom vedea daca in cazul unui control poate fi o problema faptul ca firma emite factura catre PFA sau PFA emite factura catre firma cu prestare servicii contabilitate primara.

Incheierea unui contract de prestari servicii intre doua persoane impozabile distincte d.p.d.f. juridic nu este interzisa. Totusi, in situatia prezentata, exista riscul suspiciunii cu privire la realitatea serviciilor prestate efectiv sau la aplicarea unui tarif corect la facturarea acestora cu scopul diminuarii profitului impozabil pentru societate sau a diminuarii venitului impozabil pentru PFA.

De regula, in astfel de situatii se efectueaza controale incrucisate pentru a stabili realitatea operatiunilor in vederea stabilirii efectelor fiscale. Astfel, pentru evitarea acestor suspiciuni, este recomandabil ca valoarea serviciilor facturate sa fie stabilita la pretul de piata. Conform definitiei preluate din Codul fiscal, capitolul 3, articolul 7 "Definitii ale termenilor comuni" la punctul 26, pretul de piata reprezinta suma care ar fi platita de un client independent unui furnizor independent in acelasi moment si in acelasi loc, pentru acelasi bun sau serviciu ori pentru unul similar, in conditii de concurenta loiala.
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii

In situatia in care cele una sau ambele persoane impozabile sunt inregistrate in scopuri de TVA, trebuie sa aveti in vedere conditia de la art. 137 privind baza de impozitare a TVA pentru tranzactii intre persoane afiliate. Incepand cu data de 1 februarie 2013 au intrat in vigoare prevederile O.G. nr. 8 din 23 ianuarie 2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale publicat in M.Of. nr. 54 din 23 ianuarie 2013. Prin acest act normativ, au fost modificate prevederile art. 137 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal
prin care se da un nou sens valorii de piata in cadrul tranzactiilor efectuate cu persoane afiliate.

Astfel, pentru operatiunile efectuate dupa data de 1 februarie 2013 catre persoane afiliate, trebuie sa aveti in vedere ca baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata este considerata valoarea de piata in anumite situatii:

" e) pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii pentru care beneficiarul este o persoana afiliata furnizorului/prestatorului potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 21, baza de impozitare este considerata valoarea de piata in urmatoarele situatii:

1. atunci cand contrapartida este mai mica decat valoarea de piata, iar beneficiarul livrarii sau al prestarii nu are drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145, 145^1 si 147;
2. atunci cand contrapartida este mai mica decat valoarea de piata, iar furnizorul sau prestatorul nu are un drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145 si 147 si livrarea sau prestarea este scutita conform art. 141;

3. atunci cand contrapartida este mai mare decat valoarea de piata, iar furnizorul sau prestatorul nu are drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145 si 147.".

De asemenea, incepand cu data de 1 februarie 2013, articolului 137 "Baza de impozitare" i s-a adaugat alineatul (1^1) prin care este definita valoarea de piata in sensul TVA: " In sensul alin. (1) lit. e), valoare de piata inseamna suma totala pe care, pentru obtinerea bunurilor ori serviciilor in cauza la momentul respectiv, un client aflat in aceeasi etapa de comercializare la care are loc livrarea de bunuri sau prestarea de servicii ar trebui sa o plateasca in conditii de concurenta loiala unui furnizor ori prestator independent de pe teritoriul statului membru in care livrarea sau prestarea este supusa taxei. Atunci cand nu poate fi stabilita o livrare de bunuri sau o prestare de servicii comparabila, valoare de piata inseamna:

1. pentru bunuri, o suma care nu este mai mica decat pretul de cumparare al bunurilor sau al unor bunuri similare ori, in absenta unui pret de cumparare, pretul de cost, stabilit la momentul livrarii;

2. pentru servicii, o suma care nu este mai mica decat costurile complete ale persoanei impozabile pentru prestarea serviciului.".

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Persoane afiliate. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.