Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

PFA neinregistrata TVA: tratamentul fiscal al serviciilor prestate pentru beneficiari externi

25-Feb-2013
3751

Vom analiza astazi cazul unui PFA care doreste sa se inregistre ca neplatitor de TVA (cifra afaceri estimata pentru 2013 sub 65.000 EURO), pentru a presta servicii de consultanta (CAEN 7022) catre International Finance Corporation (IFC), o divizie a Bancii Mondiale, cu sediul la Washington. Serviciile se vor presta pe teritoriul Romaniei, iar PFA va emite factura catre IFC, pe care o va incasa in contul sau (contabilitate in partida simpla).


Vom oferi astfel raspuns urmatoarelor intrebari:

1. Are PFA-ul obligatia de a se inregistra ca platitor de TVA pentru acest serviciu extern prestat (datoreaza TVA in Romania), si daca da, in ce conditii si pana la ce termen?

Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Preturi de Transfer - Curs video
Preturi de Transfer - Curs video
Vezi detalii
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii

2. Daca in contractul cu IFC se va stipula si rambursarea catre PFA a unor costuri generate de contract (deplasari externe, asigurari), iar PFA va factura aceste costuri in acest sens, acestea vor fi venituri impozabile pentru PFA?


Solutia consultantului:

In calitate de persoana impozabila, PFA-ul autorizat nu va datora TVA pentru serviciul pe care il va presta, indiferent de faptul ca se va inregistra sau nu se inregistreaza in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 153 alin. (1) din Codul fiscal : "(1) Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere si/sau operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, …denumita in continuare inregistrare normala in scopuri de taxa, dupa cum urmeaza:
a) inainte de realizarea unor astfel de operatiuni, in urmatoarele cazuri:
1. daca declara ca urmeaza sa realizeze o cifra de afaceri care atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), cu privire la regimul special de scutire pentru intreprinderile mici;
2. daca declara ca urmeaza sa realizeze o cifra de afaceri inferioara plafonului de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), dar opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxa;"

Desi nu ati precizat, consider ca I.F.C.-ul are calitatea de persoana impozabila, fara a avea calitatea de persoana neimpozabila. In situatia in care I.F.C. –ul la care faceti referire este inregistrat printr-un sediu fix sau un sediu permanent pe teritoriul comunitar, fiind o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA pe teritoriul comunitar, PFA-ul din Romania este persoana impozabila obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania doar pentru raportarea serviciilor intracomunitare prestate. In acest sens, am in vedere faptul ca locul prestarii serviciilor de consultanta prestate se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarului, fiind aplicabile prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

Prestarile intracomunitare de servicii sunt definite drept operatiuni pentru care se aplica regula generala de taxare reglementata prin art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate. In aceasta categorie se incadreaza doar serviciile pentru care beneficiarul aplica in statul sau de consum al serviciului regimul de taxare inversa.
 
Definitia serviciilor intracomunitare este reglementata prin punctul 13 alin. 7 din normele de aplicare ale Codului fiscal .


Concomitent cu inregistrarea in scopuri de TVA, este obligatorie si inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari inainte de prestarea serviciilor intracomunitare. Trebuie sa aveti in vedere faptul ca inregistrarea in scopuri de TVA si inscrierea in R.O.I. se efectueaza doar pentru raportarea valorii operatiunilor realizate prin declaratia cod 390 VIES, fara a insemna ca firma respectiva dobandeste calitatea de persoana impozabila inregistrata in regim normal in scopuri de TVA.

Inregistrarea in scopuri de TVA pentru efectuarea de operatiuni intracomunitare se efectueaza in baza formularului cod 091 "Declaratie de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratie de mentiuni pentru alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii " , cod MFP 14.13.01.10.11/a. Acest formular este reglementat prin OMFP 7/2010 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata publicat in M.Of. nr. 32 din 15 ianuarie 2010. Pentru inregistrare, prestatorul completeaza in declaratia cod 091 datele sale de identificare si ale imputernicitului sau, daca este cazul, bifand la sectiunea D "Date privind vectorul fiscal" la punctul 1 "Inregistrare in scopuri de TVA" punctul 2 "Inregistrare pentru prestari de servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal".
 
Codul de inregistrare obtinut in urma inregistrarii fiscale
trebuie comunicat beneficiarului din statul membru care aplica in statul sau regimul de taxare inversa pentru impozitarea serviciului deoarece locul serviciului se considera a fi in statul membru de consum al serviciului.
Asa cum am precizat anterior, aceasta inregistrare in scopuri de TVA nu transforma PFA-ul in platitoare de TVA in regim normal deoarece se afla in regim special de scutire pana la realizarea unei cifre de afaceri de peste 220.000 lei reprezentand echivalentul a 65.000 euro la cursul valutar din data aderarii.

Refacturarea costurilor generate de prestarea serviciilor contractate reprezinta pentru PFA venituri impozabile de natura prestarii serviciilor deoarece dobandeste calitate de cumparator revanzator al serviciilor respective, documentele fiind emise de catre prestatori pe numele PFA –ului. Avand in vedere faptul ca veniturile facturate sunt impozabile, cheltuielile efectuate (deplasari externe, asigurari medicale, etc.), sunt deductibile d.p.d.v. fiscal la determinarea venitului impozabil.

Contabilitatea operatiunilor efectuate in calitate de PFA se organizeaza conform prevederilor OMFP 1040/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii 571/2003 privind Codul fiscal .


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "PFA neinregistrata TVA: tratamentul fiscal al serviciilor prestate pentru beneficiari externi":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Noutati legislative cu incidenta fiscala in perioada 9-15 ianuarie 2017
    • ANAF a transmis recent un nou buletin informativ in care a inclus cele mai importante noutati legislative cu incidenta fiscala din intervalul 9-15 ianuarie 2017. 1. Legea nr.2/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal si pentru modificarea Legii nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii (M.Of. nr.36 din 12 ianuarie 2017); 2. Ordinul comun al ministrului comunicatiilor si pentru societatea informationala, ministrului educatiei nationale si cercetarii...» citeste mai departe aici

  • MFP si ANAF extind spatiul privat virtual si pentru persoanele juridice
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala extinde serviciul SPATIUL PRIVAT VIRTUAL (SPV) pentru toti contribuabilii. Astfel, pe langa persoanele fizice, si contribuabilii persoane juridice si entitati fara personalitate juridica pot opta sa primeasca, prin mijloace electronice de transmitere la distanta, acte administrative fiscale emise in forma electronica de organul fiscal central, precum si alte documente, daca acceseaza serviciul SPATIUL PRIVAT VIRTUAL (SPV). La randul lor, contribuabilii...» citeste mai departe aici

  • Sedinta ANAF privind Formularul 088. Deschidere totala a ANAF catre mediul de afaceri
    • Intr-un comunicat recent, se arata ca presedintele ANAF, domnul Bogdan-Nicolae Stan, impreuna cu specialisti ai institutiei au participat in data de 17 ianuarie, la prima sedinta a grupului de lucru care va identifica solutiile pentru posibile probleme generate de eliminarea formularului 088. Cu aceasta prima ocazie, presedintele ANAF a anuntat deschiderea totala a institutiei fata de mediul de afaceri, astfel incat activitatea acesteia sa simplifice interactiunea contribuabililor cu organele...» citeste mai departe aici

  • ANAF: Scoaterea din evidenta vectorului fiscal a impozitului pe constructii se va face la nivel centralizat
    • Persoanele juridice romane, cu exceptia institutiilor publice, institutelor nationale de cercetare-dezvoltare, asociatiilor, fundatiilor si a celorlalte persoane juridice fara scop patrimonial, potrivit legilor de organizare si functionare; persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent in Romania; precum si persoanele juridice cu sediul social in Romania infiintate potrivit legislatiei europene au fost obligati la plata impozitului pe constructii...» citeste mai departe aici

  • Calculul si declararea impozitului pe profit pentru organizatiile nonprofit. Cum procedam?
    • Prin cele ce urmeaza, facem referire la o asociatie care are drept obiect de activitate practicarea medicinei alternative si care inregistreaza in anul 2016 atat venituri din cotizatii si donatii, cat si venituri din predarea cursurilor in domeniu. In cazul in care cheltuielile asociatiei sunt de 1500 lei respectiv veniturile din cotizatii 1000 lei, iar cele din predarea de cursuri de 4000 lei (activitate economica), stabilim daca asociatia datoreaza impozit pe profit pe anul 2016, precum si...» citeste mai departe aici

  • Cifra de afaceri pentru plafon perioada fiscala. Cum procedam privind includerea in plafon a vanzarii de mijloace fixe?
    • In analiza de mai jos, avem o societate care realizeaza venituri brute din: - incasari pe anul 2016 - aproximativ 200.000 lei - vanzari mijloace fixe (apartament) - aproximativ 300.000 lei - plafonul perioada TVA (lunar/trimestru) 2016 = 454.110 lei. Stabilim daca la calculul plafonului TVA de 100.000 euro se includ si veniturile din vanzarea mijloacelor fixe. De asemenea, cu precizarea ca in anul 2016 este cu TVA la trimestru, vom vedea daca pentru anul 2017 este cu TVA lunar. Potrivit art. 322...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.