Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

PFA: Stabilire impozit venituri din arendarea bunurilor agricole. Cum se aplica deducerea?

23-Oct-2012
4497

Analizam, prin cele ce urmeaza, cazul unui PFA cu obiect de activitate agricultura care plateste arenda in lei (500 kg grau ha). Vom vedea astfel ce pret este corect pentru calculul sumei de plata, precum si daca impozitul pe arenda retinut si platit la stat este cheltuiala deductibila.


Raspuns:

1) Potrivit prevederilor 62 alin (2 indice 1), in cazul veniturilor obtinute din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal, venitul brut se stabileste pe baza raportului juridic/contractului incheiat intre parti si reprezinta totalitatea sumelor in bani incasate si/sau echivalentul in lei al veniturilor in natura primite.

Potrivit prevederilor art 62 alin (2 indice 2), in cazul in care arenda se exprima in natura, evaluarea in lei se va face pe baza preturilor medii ale produselor agricole, stabilite prin hotarari ale consiliilor judetene si, respectiv, ale Consiliului General al Municipiului Bucuresti, ca urmare a propunerilor directiilor teritoriale de specialitate ale Ministerului Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale, hotarari ce trebuie emise inainte de inceperea anului fiscal. Aceste hotarari se transmit in cadrul aceluiasi termen directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, pentru a fi comunicate unitatilor fiscale din subordine.

Manualul de politici contabile, 100% editabil
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Vezi detalii

Atata timp cat in contractul incheiat intre parti, arenda este exprimata in natura, "500 kg grau ha" si nu este stabilita o suma in numerar, de exemplu 1.000 lei/ha, evaluarea in lei se va efectua pe baza preturilor medii ale produselor agricole.

2) Impozitul retinut si achitat este cheltuiala deductibila.
Nu este cheltuiala deductibila potrivit prevederilor art 48 alin (7) lit l) din Codul fiscal , impozitul pe venit suportat de platitorul venitului in contul beneficiarilor de venit.

3) Potrivit prevederilor art. 48 alin (1) din Codul fiscal , venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50.

Potrivit prevederilor art 48 alin 8), contribuabilii care obtin venituri din activitati independente sunt obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla, cu respectarea reglementarilor in vigoare privind evidenta contabila, si sa completeze Registrul-jurnal de incasari si plati, Registrul-inventar si alte documente contabile prevazute de legislatia in materie.

Astfel, determinarea venitului net din activitati independente se face respectand regulile art. 48 din Codul fiscal, a normelor de aplicarea ale acestuia aprobate prin HG 44/2004 , precum si a prevederilor OMFP 1040/2004, contabilitatea in partida simpla fiind o contabilitate bazata pe evidentierea incasarilor si platilor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "PFA: Stabilire impozit venituri din arendarea bunurilor agricole. Cum se aplica deducerea?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

24-Oct-2012

buna ziua, va rog fumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns:am incheiat anul acesta pe 15 sept.2012 un contract de arenda pentru o suprafata de 1, 23 ha in care se stipuleaza ca se acorda 700 kg.grau /ha.Doresc sa stiu daca am obligatia inregistrarii la D.G.F.P Buzau a contractului de arenda, termenul si daca sant scutit de la impozit pe venit fiind persoana cu handicap accentuat ? Multumesc anticipat





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.