Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plata comision persoana fizica nerezidenta. Ce conditii exista?

14-Mai-2013
2006
Vom analiza mai jos cazul unei societati cu trei asociati (persoane fizice nerezidente) care doreste sa acorde unuia dintre acestia un comision de intermediere in vanzari (% din total vanzari).

Vom stabili sub ce forma poate fi acordat acest comision (inclusiv obligatiile fiscale), avand in vedere ca asociatul nu doreste sa se angajeze in Romania si nu are in tara straina membra UE nicio firma care sa emita factura.

Vom stabili cum procedam si in cazul in care comisionul ar fi primit de o persoana fizica romana.

Solutia consultantului:

Din informatiile furnizate intelegem ca asociatul respectiv urmeaza sa primeasca un comision pentru servicii de intermediere prestate societatii din Romania.
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Vezi detalii
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii

In masura in care aceasta este o activitate ocazionala, atunci consideram ca se poate incheia un contract de comision care sa fie impozitat ca si venituri din alte surse (ca si o conventie civila).

Astfel, daca beneficiarul veniturilor este asociatul persoana fizica nerezidenta atunci potrivit prevederilor art. 116 din Codul fiscal, impozitul cu retinere la sursa este de 16%.

Daca insa asociatul aduce un certificat de rezidenta fiscala din Austria atunci potrivit prevederilor Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Austria si Romania art. 14 societatea romana nu va mai avea obligatia de a retine impozit in Romania, venitul fiind impozabil in Austria. Cu toate acestea, trebuie sa aveti in vedere ca daca asociatul respectiv detine o baza fixa in Romania (un sediu permanent), atunci acest venit se impoziteaza in Romania cu 16% indiferent daca asociatul aduce certificat de rezidenta sau nu.
 
Totodata, in masura in care persoana respectiva detine o baza fixa in Romania face si obiectul platii contributiilor sociale in Romania.

In masura in care beneficiarul venitului este o persoana fizica romana, atunci aceasta de asemenea face obiectului unui impozit cu retinere la sursa de 16%.

In plus in acest caz se retine si contribuatia la fondul de asigurari sociale de sanatate (5,5%) si contributia de asigurari sociale (in masura in care persoana fizica respectiva nu este deja asigurata in sistemul de pensii prin contract de munca la o alta societate sau sub o alta forma).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plata comision persoana fizica nerezidenta. Ce conditii exista?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.