Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prestare de servicii de catre o societate platitoare de impozit pe venit. Cum tratam venitul pe microintreprinderi?

27-Iul-2015
2361

In analiza pe care o prezentam azi facem referire la un SRL A infiintat in martie 2015 si care deruleaza


activitati de intermediere in comertul cu produse alimentare. Conform contractului, firma gaseste clienti pentru o alta societate comerciala B, primind pentru aceasta activitate un comision din valoarea vanzarilor. De asemenea, societatea face cercetare de piata pentru aceeasi societate B pentru care incaseaza o suma fixa. Cifra de afaceri a societatii A este sub 65.000 euro.

In aceste conditii, societatea A va plati in anul 2015 impozit pe venitul microintreprinderilor 3%?

In cazul de mai sus, o societate platitoare de impozit venit microintreprindere, care desfasoara activitate de intermediere produse alimentare, obtine si venituri din cercetare de piata.

Prin definitie, conform art.112^1 lit.a^1) Cod fiscal, o microintreprindere este persoana juridica romana care realizeaza venituri, altele decat cele de consultanta si management, in proportie de 80% din veniturile totale.

In cazul in care societatea prezinta o pondere a veniturilor realizate din consultanta si management de peste 20% inclusiv din total venituri inregistrate, aceasta va plati impozit pe profit, conform art.112^6 Cod fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit ponderea de 20% inclusiv a veniturilor din consultanta si management. Contribuabilul are obligatia sa comunice, in termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este indeplinita aceasta conditie, organului fiscal iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor prin depunerea unei declaratii de mentiuni D 010, conform prevederilor pct.11 din normele de aplicare art.211^6 Cod fiscal.

Conform pct. 1 din normele metodologice date in aplicarea art. 112 indice 1 din Codul fiscal, incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management se efectueaza prin analiza contractelor incheiate si a altor documente care justifica natura veniturilor.

Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii

De remarcat este daca serviciile de cercetare de piata se incadreaza sau nu in categoria serviciilor de consultanta si management.

Societatea in cauza nu ne indica codul CAEN inscris ca activitate secundara in actul constitutiv al firmei, in baza caruia desfasoara si aceasta activitate si nici nu precizeaza in mod concret ce reprezinta serviciile de cercetare de piata.

Asadar, daca societatea obtine venituri din cercetare de piata avand inscris in actul constitutiv si codul CAEN 7320 ?Activitati de studiere a pietei si de sondare a opiniei publice?, iar serviciile prestate constau in : servicii de investigare a potentialului pietei, acceptarea si familiarizarea cu produsele noi, comportamentul cumparatorilor fata de produse si servicii, inclusiv analiza statistica a rezultatelor in scopul promovarii si dezvoltarii de produse noi; servicii de sondare a opiniei publice despre probleme politice, economice si sociale, inclusiv analiza statistica a rezultatelor, asa cum sunt enumerate in Clasificarea activitatilor din economia nationala, in opinia mea aceste servicii nu reprezinta servicii de consultanta si management, incadrandu-se in categoria prestarilor de servicii.

In acest caz, societatea se va incadra in categoria platitorilor de impozit pe venit microintreprindere pana la depasirea plafonului de 65.000 euro total venituri.

Argumentez aceasta opinie in urma analizei Clasificarii activitatilor din economia nationala, care inscrie in categoria serviciilor de consultanta si management in clasa 702 si care cuprinde in mod distinct doua tipuri de activitati : cod CAEN 7021 ?Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si comunicarii? si cod CAEN 7022 ?Activitati de consultanta pentru afaceri si management?.

Ca si o caracteristica a serviciilor de consultanta si management, activitatea consta in acordare de consultatii, indrumare si asistenta operationala : planificare strategica si organizationala, procese de retehnologizare, managementul schimbarilor, reducerea costurilor si alte probleme financiare, obiective si strategii de marketing; planificare de politici economice, de personal etc; planificare; proiectare metode si proceduri; alte tipuri specifice de consultanta.

Atentionam ca trebuie acordata o importanta deosebita obiectului contractului incheiat intre societatea care ofera servicii de cercetare de piata si clientul sau, in sensul de a specifica in ce consta serviciile prestate, cu detalierea lor, pentru a reiesi clar si fara echivoc tipul de activitate prestata.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu, economist si expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prestare de servicii de catre o societate platitoare de impozit pe venit. Cum tratam venitul pe microintreprinderi?":
Rating:

Nota: 4 din 5 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.