Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Provizion creante. Cum se face corect calculul impozitului pe profit?

10-Feb-2015
903
In cazul urmator, societatea are de incasat de la un client suma de X lei dintr-o factura emisa in anul 2010 in valoare de Y lei (prestari servicii). In anul 2011 societatea il actioneaza in judecata, solutia nu s-a primit nici pana azi. In decembrie 2013, societatea a constituit provizion pe aceasta suma 6814 = 491 131.547,60 si 4111 = 4118 131.547,60.

Vom vedea s-a procedat astfel corect pentru calculul impozitului pe profit in anul 2013. Clientul firmei nu se afla in procedura de insolventa.

Este corect faptul ca ati constituit un provizion pentru creante neincasate insa la nivelul anului 2013 acesta va fi considerat nedeductibil la calculul impozitului pe profit avand in vedere ca nu respecta conditiile de la art. 22 alin.1 lit.c - in sensul ca au trecut mai mult de 270 de zile de la data scadentei creantei.

Daca se dorea deductibilitatea acestui provizion acesta trebuia constituit si considerat deductibil la calculul impozitului pe profit in trimestrul in care se implineau cele 270 de zile de la data scadentei creantei.

Normele metodologice prevad:
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Manualul de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA 2016
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Cartea Verde a Contabilitatii 2016: legislatie fiscal-contabila
Vezi detalii

"Valoarea provizioanelor pentru creantele asupra clientilor este luata in considerare la determinarea profitului impozabil in trimestrul in care sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 22 din Codul fiscal si nu poate depasi valoarea acestora, inregistrata in contabilitate in anul fiscal curent sau in anii anteriori. Procentele prevazute la art. 22 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, aplicate asupra creantelor inregistrate incepand cu anii fiscali 2004, 2005 si, respectiv, 2006, nu se recalculeaza."

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Provizion creante. Cum se face corect calculul impozitului pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.