Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Provizion. In ce conditii sunt deductibilile cheltuielile aferente?

20-Mar-2015
866

Stabilim mai jos in ce masura cheltuiala cu constituirea provizionului este deductibila doar in cazul in care se constituie provizionul in trimestrul in care s-au implinit cele 270 de zile de la scadenta.



De asemenea, in cazul unui client cu 600 de zile intarziere de la scadenta si nu a fost constituit provizion la implinirea celor 270 de zile, stabilim daca va fi deductibila cheltuiala cu constituirea provizionului daca se constituie in prezent.

Cheltuiala cu ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt deductibile conform art. 22 din Codul fiscal:

"(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor si provizioanelor, numai in conformitate cu prezentul articol, astfel:
(...)
c) provizioanele constituite in limita unui procent de 20% incepand cu data de 1 ianuarie 2004, 25% incepand cu data de 1 ianuarie 2005, 30% incepand cu data de 1 ianuarie 2006, din valoarea creantelor asupra clientilor, inregistrate de catre contribuabili, altele decat cele prev?zute la lit. d), f), g) si i), care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii

1. sunt inregistrate dup? data de 1 ianuarie 2004;
2. sunt neincasate intr-o perioad? ce dep??e?te 270 de zile de la data scadentei;
3. nu sunt garantate de alta persoana;
4. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului;
(...)
j) provizioanele constituite in limita unei procent de 100% din valoarea creantelor asupra clientilor, inregistrate de catre contribuabili, altele decat cele prev?zute la lit. d), f), g) si i), care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
1. sunt inregistrate dupadata de 1 ianuarie 2007;
2. creanta este detinuta la o persoana juridica asupra careia este declarata procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotararii judecatoresti prin care se atesta aceasta situatie;
3. nu sunt garantate de alta persoana;
4. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului;
5. au fost incluse in veniturile impozabile ale contribuabilului.
(...)"

Deci conditia- in primul caz - este ca perioada de neincasare sa depaseasca 270 de zile. Nu se precizeaza nicaieri ca trebuie dedusa suma in trimestrul in care de implinesc cele 270 de zile.
Daca veti constitui acum provizionul el va fi deductibil 30% in cazul de la litera c) sau 100% daca asupra clientului s-a deschis procedura falimentului.


Raspuns oferit de expertul contabil Anca Ivanov pentru www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Provizion. In ce conditii sunt deductibilile cheltuielile aferente?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.