Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Refacturare servicii asigurare. Ce tratament se aplica in ce priveste TVA-ul?

18-Apr-2016
2483

In randurile de mai jos, discutam despre o operatiune constand in servicii de asigurare de bunuri, prestata de o persoana juridica romana neinregistrata in scopuri de TVA (societatea X). Vom vedea daca este considerata o operatiune neimpozabila sau o operatiune scutita fara drept de deducere. De asemenea, daca beneficiarul asigurarii (societatea Y), persoana juridica romana inregistrata in scopuri de TVA refactureaza operatiunea, va colecta TVA sau va face factura fara TVA, stabilim, in acest caz, ce se va mentiona la rubrica TVA.

In plus, vom vedea cum se declara cele doua prestatii in decontul de TVA si in jurnalul de TVA ale beneficiarului (societatea Y).

O operatiune este considerata neimpozabila sau taxabila sau scutita cu drept de deducere sau scutita fara drept de deducere numai in cazul unei persoane impozabile din Romania, inregistrate in scopuri de TVA in Romania in regim normal, conform prevederilor art. 316 "Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA" din legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal aplicabil din 2016.

O persoana impozabila din Romania care nu este inregistrata in regim normal in Romania realizeaza doar operatiuni pentru care se aplica regimul special de scutire conform prevederilor art. 310 "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici". Inregistrarea in regim normal se efectueaza fie prin optiune, fie la depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei/an. Astfel, persoana impozabila care nu este inregistrata in scopuri de TVA, aplica regimul special de scutire pentru orice operatiune din sfera de aplicare a TVA, indiferent de natura acesteia:
- o livrare de bunuri;
- o prestare de servicii;
- o refacturare de costuri pentru un serviciu, chiar daca serviciul respectiv este taxabil (serviciul de consultanta) sau scutit de TVA (serviciul de asigurare de bunuri).

In acest caz, pe factura emisa, persoana impozabila din Romania, neinregistrata in scopuri de TVA in Romania in regim normal, inscrie pe factura emisa, oligatoriu, mentiunea "regim special de scutire cf. art. 310 din Legea nr. 227/2015", fara a mai inscrie mentiunea "scutit fara drept de deducere", asa cum ar fi inscris daca ar fi fost persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA care refactura serviciul respectiv.

Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii

Cu toate acestea, consider ca la refacturare, societatea Y care primeste factura emisa de catre societatea X, trebuie sa utilizeze regimul de scutire aplicabil operatiunii respective.

Operatiunea de refacturare a cheltuielilor cu utilitatile este detaliata in normele de aplicare ale art. 286 ,,Baza de impozitare pentru livrari de bunuri si servicii efectuate in interiorul tarii,,, la pct. 30, alin. (5) din care rezulta ca "Se considera ca are loc o refacturare de cheltuieli, in sensul alin. (4), atunci cand sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) persoana impozabila urmareste doar recuperarea contravalorii unor achizitii de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele sau, dar in contul altei persoane;
b) persoana impozabila nu recupereaza mai mult decat cheltuiala efectuata. "

Astfel, la refacturare este aplicabil regimul fiscal al operatiunii refacturate in ceea ce priveste:
- locul prestarii;
- cotele;
- scutirile.

Toate aceste aspecte sunt reglementate in mod expres prin alin. (6) din normele de aplicare ale art. 286 alin. (6) " In masura in care persoana impozabila poate face dovada ca singurul scop este refacturarea de cheltuieli, fiind indeplinite conditiile prevazute la alin. (5), nu este obligata sa aiba inscrisa in obiectul de activitate realizarea livrarilor/prestarilor pe care le refactureaza.

Spre deosebire de situatia prezentata la alin. (3), in cazul structurii de comisionar persoana impozabila are dreptul la deducerea taxei aferente achizitiilor de bunuri/servicii care vor fi refacturate, in conditiile legii, si are obligatia de a colecta taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile taxabile. Se considera ca la aplicarea structurii de comisionar exigibilitatea pentru operatiunile refacturate intervine la data emiterii facturii de catre persoana care refactureaza cheltuieli efectuate pentru alte persoane, indiferent de natura operatiunilor refacturate. Pentru fiecare cheltuiala refacturata se va aplica regimul fiscal al operatiunii de refacturate, referitoare, printre altele, la locul livrarii/prestarii, cotele, scutirile livrarii/prestarii refacturate".

Asa cum se poate constata, regula generala prevede ca, la refacturare, se aplica regimul fiscal aferent operatiunii, fara a fi aplicat tratamentul fiscal regasit in factura prestatorului X (regimul special de scutire cf. art. 310).

Operatiunea de asigurare este scutita fara drept de deducere, conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal. Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 53 din normele de aplicare ale acestui articol. In acest context, trebuie retinute prevederile alin. (2) de la pct. 53 prin care se reglementeaza in mod expres faptul ca "O caracteristica esentiala a unui serviciu de asigurare o reprezinta existenta unei relatii contractuale intre prestator si beneficiarul serviciilor. Scutirea de taxa pentru serviciile de asigurare si/sau de reasigurare se aplica de catre societatea care suporta riscul si care incheie contractul cu clientii, inclusiv in cazul externalizarii tranzactiilor in domeniul asigurarilor/reasigurarilor. In acest sens a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in cazul C-240/99 Skandia. "

Astfel, daca se cunoaste natura relatiei dintre prestator (societatea de asigurari) si beneficiar (societatea X), serviciul poate fi incadrat la operatiune scutita fara drept de deducere, tratament fiscal aplicat si de catre societatea Y la refacturare.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Refacturare servicii asigurare. Ce tratament se aplica in ce priveste TVA-ul?":
Rating:

Nota: 3.83 din 3 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.