Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ridicare dividende in avans SC

15-Feb-2012
9423
Intrebare:

Potrivit legislatiei in vigoare, ce trebuie sa plateasca administratorii care ridica dividende si cei care administreaza intreprinderile individuale atat in anul 2011, cat si pe anul 2012?

Raspuns:

In cazul societatilor comerciale, asociatii sunt persoanele beneficiare de dividende, cei care au infiintat sociatatea si care detin parti sociale, actiuni in societatea respectiva. Nu administratorii sunt beneficiarii dividendelor, aceasta situatie putandu-se intalni atunci cand asociatul /asociatii au si calitatea de administrator.

Conform art.7 pct. 12 din Codul fiscal,
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Calendarul Contabilului Vesel 2017
Vezi detalii
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili
Vezi detalii

"12. dividend reprezinta o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand urmatoarele:
a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica;
b) o distribuire efectuata in legatura cu dobandirea/rascumpararea titlurilor de participare proprii de catre persoana juridica, ce nu modifica pentru participantii la persoana juridica respectiva procentul de detinere a titlurilor de participare;
c) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu lichidarea unei persoane juridice;
d) o distribuire in bani sau in natura, efectuata cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de catre participanti;
e) o distribuire de prime de emisiune, proportional cu partea ce ii revine fiecarui participant.
Se considera dividend din punct de vedere fiscal si se supune aceluiasi regim fiscal ca veniturile din dividende:
- suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile achizitionate de la un participant la persoana juridica peste pretul pietei pentru astfel de bunuri si/sau servicii, daca suma respectiva nu a facut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
- suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia."

In situatia in care asociatii sunt persoanme fizice romane, conform art 67 din Codul fiscal , impozitul pe dividende este de 16%:

"ART. 67 Retinerea impozitului din veniturile din investitii
(1) Veniturile sub forma de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a detinerii de titluri de participare la fondurile inchise de investitii, se impun cu o cota de 16% din suma acestora. Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice, odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 ianuarie inclusiv a anului urmator."

Aceste prevederi au fost in vigoare si in anul 2011 si sunt in vigoare si pentru anul 2012.
Trebuie sa retinem ca asociatii pot beneficia de dividende numai dupa incheirea exercitiului financiar, dupa aprobarea situatiilor financiare de catre acestia si numai in baza hotararii AGA/ Deciziei Asociatului unic cu privire la repartizarea profitului realizat. Prin urmare nu se pot ridica dividende in avans, conform Legii 31/1990 privind societatile comerciale – art 67, redat mai jos;
« Art. 67. - (1) Cota-parte din profit ce se plateste fiecarui asociat constituie dividend.

(2) Dividendele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se platesc in termenul stabilit de adunarea generala a asociatilor sau, dupa caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat. In caz contrar, societatea comerciala va plati daune-interese pentru perioada de intarziere, la nivelul dobanzii legale, daca prin actul constitutiv sau prin hotararea adunarii generale a actionarilor care a aprobat situatia financiara aferenta exercitiului financiar incheiat nu s-a stabilit o dobanda mai mare.

(3) Nu se vor putea distribui dividende decat din profituri determinate potrivit legii."

In ceea ce priveste intrprinderile individuale, retinem ca in cazul acestora nu avem de-a face cu dividende. Nu exista aceasta notiune in cazul intreprinderilor indivuale, titularul intreprinderii individuale putand dispune de veniturile nete rezultate in timpul exercitiului financiar, neexistand un impozit similar impozitului pe dividende in aceasta forma de organziare. Acesta este si unul dintre avantajele consituirii intreprinderilor individuale, pe langa acela ca titularii intreprinderilor individuale pot dispune de bani in cursul anului fara a aduce vreo justificare. Important este sa se plateasca impozitul pe venit de 16% si contributia la sanatate de 5,5%.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ridicare dividende in avans SC":
Rating:

Nota: 3.75 din 4 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (7)

03-Mai-2012

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare: in anul 2008 o societate cu doi actionari 50% - 50%a realizat profit si l-a repartizat in 2009, declarandu-l pe numele actionarilor in declaratia 205, inregistrata la ANAF. Dividendele respective sunt, in intelesul legii, venituri asimilate salariilor art 55, alin.2 lit J aferente anului 2009 pentru actionarii respectivi? Ma intereseaza pentru calculul indemnizatiei de crestere a copilului. Multumesc

11-Apr-2012

YbCqLB , [url=http://qordbimvmxbt.com/]qordbimvmxbt[/url], [link=http://cvdlmgzbatgq.com/]cvdlmgzbatgq[/link], http://pdaorfyzrdns.com/

10-Apr-2012

BkaUpJ ihhrprclscdg

09-Apr-2012

v5mgTA , [url=http://lpbcvzmblzmg.com/]lpbcvzmblzmg[/url], [link=http://veehoctlkuce.com/]veehoctlkuce[/link], http://yhkjfhuizmuz.com/

08-Apr-2012

z9ZJgG yfvwnekftluo





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.