Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Se poate trece la regimul de plati anticipate in contul impozitului pe profit anual?

22-Ian-2016
1428

In analiza de mai jos, povestim despre o societate care a fost microintreprindere in 2014 si a inregistrat pierdere contabila. Din anul 2015 a devenit platitoare de impozit pe profit. La data de 31.12.2015 firma va realiza profit. Vom vedea daca se poate trece la regimul de plati anticipate trimestriale a impozitului pe profit. De asemenea, vom vedea ce trebuie sa faca societatea pentru inregistrare si cum va proceda ulterior inregistrarii.

Da, este posibil, in conformitate cu prevederile art. 34 alin. 2 si 3 din Codul fiscal in vigoare pana la data de 31 decembrie 2015, avand in vedere ca societatea nu se afla sub incidenta prevederilor art. 34 alin. 6 din acelasi act normativ (nu este nou-infiintata, nu a mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor in anul 2015, va obtine profit in anul 2015 conform celor precizate). Prevederi similare exista si la art. 41 alin. 2, 3 si 6 din noul Cod fiscal, in vigoare incepand cu data de 1 ianuarie 2016.

Societatea poate opta pentru pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate, efectuate trimestrial, urmand ca regularizarea impozitului pe profit sa se faca pana la depunerea declaratiei 101. Optiunea pentru sistemul anual de declarare si plata a impozitului pe profit se efectueaza pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se solicita aplicarea sistemului de plati anticipate si este obligatorie pentru cel putin 2 ani fiscali consecutivi.

In acest scop societatea va depune formularul 012 „Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit” pana la 31 ianuarie 2016.

Referitor la platile anticipate datorate incepand cu anul 2016, se vor aplica prevederile art. 41 alin. 8 din noul Cod fiscal.

Societatea va determina platile anticipate trimestriale in suma de o patrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent (2015), actualizat cu indicele preturilor de consum, estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se efectueaza plata, cu exceptia platii anticipate aferente trimestrului IV care se declara si se plateste pana la data de 25 decembrie.

Indicele preturilor de consum pentru efectuarea preturilor anticipate pe anul 2016 urmeaza a se comunica prin ordin al ministrului finantelor publice, pana la data de 15 aprilie 2016, in conformitate cu art. 41 alin. 20 din noul Cod fiscal.

Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii

Ulterior, definitivarea si plata impozitului pe profit anual se efectueaza pana la termenul de depunere a declaratiei anuale privind impozitul pe profit (declaratia 101), respectiv pana la data de pana la data de 25 martie inclusiv a anului urmator (2017), in conformitate cu prevederile art. 42 alin. 1 din Noul Cod fiscal.

In ipoteza in care in anul 2016 societatea va inregistra pierdere fiscala si nu va datora impozit anual pe profit conform declaratiei 101 ce se va depune pana la 25 martie 2017, pentru al doilea an obligatoriu de aplicare a sistemului de plati anticipate (adica 2017) va efectua platile anticipate la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit pe profit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaza plata anticipata (adica 16% din profitul contabil al trim. I 2017, pentru termenul de plata cu scadenta de la 25 aprilie 2017 etc.). Acest sistem se aplica pentru trim. I-III 2017, urmand ca pentru trimestrul IV 2017 sa nu se faca nicio plata, ci direct plata cu prilejul definitivarii anuale la 25 martie 2018.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Se poate trece la regimul de plati anticipate in contul impozitului pe profit anual?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA
    • ANAF a transmis recent informatii oficiale referitoare la modul de anulare a codului de TVA. Raspunsul a vizat cateva interventii ale domnului Adrian Benta, consultant fiscal, in ce priveste anularea codului de TVA. Iata explicatiile oferite de ANAF: Procedura efectiva de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA se realizeaza in urma unei discutii fata in fata cu persoana impozabila, identificata cu risc fiscal. Aceste persoane sunt invitate la sediul organului fiscal, in vederea evaluarii...» citeste mai departe aici

  • Ce declaratii fiscale depunem pana la 27 februarie?
    • Prin cele ce urmeaza, reamintim contribuabililor interesati ca, luni, 27 ianuarie 2017, inclusiv, este ultima zi in care se pot depuna la administratiile financiare teritoriale, urmatoarele declaratii: - Formular 010 - Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica. Se completeaza, pentru anul 2017, de persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 indeplinesc...» citeste mai departe aici

  • Luni, 27 februarie 2017, expira termenul pentru declararea impozitului pe profit pentru anumite categorii de contribuabili
    • Potrivit art.41, alin.(5) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul, urmatoarele categorii de contribuabili: - organizatiile nonprofit; - contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor, a plantelor tehnice si a cartofului, pomicultura si viticultura. Intrucat termenul limita...» citeste mai departe aici

  • Trecerea de la micro la impozit pe profit. Cum procedam la aplicarea plafonului de 45.000 euro?
    • In analiza de mai jos, avem o societate a trecut de la data de 01.01.2017 la impozitul pe venit. La data de 31.12.2016 veniturile erau sub 100.000 euro. Capitalul social al societatii este de 69.000 lei, societatea opteaza sa treaca la impozit pe profit de la data de 01.02.2017. Vom vedea cum trebuie depusa declatia 100 pentru primul trimestru si daca se depune D100 cu impozit microintreprindere pentru luna ianuarie pana in data de 25.02.2017 si pana in data de 25.04.2017 se va depune D100 cu...» citeste mai departe aici

  • Declaratia 010 microintreprindere dizolvare cu lichidare. Ce ne sfatuieste specialistul?
    • In analiza noastra de mai jos, avem ca exemplu o societate comerciala, platitoare de impozit pe venit, care hotaraste dizolvarea cu lichidare a intreprinderii. Vom stabili cand trebuie depusa la ANAF declaratia 010 cu trecere de la platitor de impozit pe venit la platitor de impozit pe profit. Microintreprinderea este persoana juridica romana care indeplineste cumulativ la data de 31 decembrie a anului anterior conditiile prevazute la art. 47 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile ulterioare....» citeste mai departe aici

  • Asigurarea medicala de sanatate pentru companii, deductibilitate fiscala de 400 de euro pe an
    • La inceput de 2017, una dintre cele mai cunoscute companii de servicii profesionale, de consultanta si audit din lume, PWC, afirma ca rata de crestere a costurilor medicale va fi de 6,5%, procent egal cu cel din anul precedent. In ceea ce priveste companiile care ofera planuri de asigurare de sanatate ca beneficiu la angajare, cea mai mare contributie la costurile angajatorului o au serviciile medicale in regim de spitalizare continua. Mai exact, ponderea acestora in costurile medicale suportate...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.