Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Servicii de consultanta prestate de o societate afiliata. Ce documente sunt necesare pentru deducerea cheltuielilor?

17-Mar-2015
1500

In randurile urmatoare, stabilim care sunt documentele care justifica deductibilitatea cheltuielile aferente serviciilor de consultanta prestate de o societate afiliata.



Mai exact, vom vedea daca documentele financiar+contabile intocmite si semnate de catre prestator sunt suficiente sau daca sunt necesare si rapoarte de lucru, situatii de lucrari care sa contina: detalierea acestor servicii, timpul consumat pentru prestarea lor etc.

In conformitate cu prevederile art. 21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal si normelor metodologice date in aplicarea acestuia, cheltuielile cu serviciile de consultanta pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora in scopul activitatilor desfasurate si pentru care nu sunt incheiate contracte nu sunt deductibile la determinarea profitului impozabil.

Pentru a deduce cheltuielile cu consultant, trebuiesc indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
- serviciile trebuie sa fie efectiv prestate, sa fie executate in baza unui contract incheiat intre parti sau in baza oricarei forme contractuale prevazute de lege; justificarea prestarii efective a serviciilor se efectueaza prin: situatii de lucrari, procese-verbale de receptie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piata sau orice alte materiale corespunzatoare;
- societatea trebuie sa dovedeasca necesitatea efectuarii cheltuielilor prin specificul activitatilor desfasurate.
Consilier Achizitii Publice
Consilier Achizitii Publice
Vezi detalii
Capcanele comertului online
Capcanele comertului online
Vezi detalii
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii

De asemenea, din punct de vedere fiscal, daca cele doua entitati sunt persoane afiliate in intelesul art. 7 alin. (1) pct. 21 lit. c) din Codul fiscal, tranzactiile dintre ele trebuie sa se realizeze la nivelul pretului de piata.

In caz contrar, organele fiscale au dreptul sa ajusteze suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre cele doua firme, dupa cum este necesar, conform art. 11 alin. (2) din Codul fiscal, care metioneaza obligativitatea ca preturile de transfer sa reflecte preturi de piata.

Normele metodologice de aplicare ale art. 11 din Codul fiscal furnizeaza detalii cu privire la metodele care pot fi aplicate pentru stabilirea/verificarea preturilor de transfer.

Potrivit art. 79 alin. (2) din Codul de procedura fiscala: " In vederea stabilirii preturilor de transfer, contribuabilii care desfasoara tranzactii cu persoane afiliate au obligatia ca, la solicitarea organului fiscal competent, sa intocmeasca si sa prezinte, in termenele stabilite de acesta, dosarul preturilor de transfer. Continutul dosarului preturilor de transfer, precum si conditiile in care se solicita acesta, se aproba prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala”.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu, consultant fiscal, expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Servicii de consultanta prestate de o societate afiliata. Ce documente sunt necesare pentru deducerea cheltuielilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.