Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Servicii electronice nerezident. Cum impozitam si in ce conditii sunt valabile documentele transmise?

16-Mar-2015
2121

In cazul de mai jos, o societate comerciala platitoare de TVA si inregistrata in Registrul operatorilor intracomunitari contracteaza un serviciu de inchiriere a unui server virtual de la o societatea rezidenta UE, cu cod valid de TVA pentru care primeste lunar o factura fara TVA.



Contractarea serviciului se face automat pe un site, fara interventie umana, punandu-se la dispozitie a unor date de logare imediat ce a fost efectuata plata serviciilor comandate(plata se face automat prin cardul societatii)

Stabilim daca, pentru acest tip de serviciu, societatea comerciala este obligata sa calculeze impozit pe veniturile nerezidentilor in cazul in care nu primeste un certificate de rezidenta din partea furnizorului resident in UE.

De asemenea, in cazul in care certificatul de rezidenta fiscala este primit de la furnizor, scanat pe e-mail, vom stabili in ce masura este valid daca se procedeaza la o traducere autorizata.
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii

Impozitarea veniturilor realizate de catre nerezidenti in conformitate cu Titlul V din Codul fiscal
are ca obiect veniturile obtinute din Romania, insa art. 114 din Codul fiscal circumstantiaza necesitatea ca aceste venituri sa se plaseze in sfera celor impozabile. Din analiza art. 115 din Codul fiscal se poate constata ca nu toate veniturile sunt impozabile in Romania. O serie de exceptii sunt prevazute la art. 115 alin. (1) lit. k) in sfera serviciilor prestate de catre nerezidenti in afara teritoriului Romaniei si anume serviciile care nu se incadreaza in unul dintre urmatoarele tipuri de servicii: management, consultanta in orice domeniu, marketing, asistenta tehnica, cercetare si proiectare in orice domeniu, reclama si publicitate indiferent de forma in care sunt realizate, servicii prestate de avocati, ingineri, arhitecti, notari publici, contabili, auditori.

Asadar, veniturile platite nerezidentilor pentru servicii furnizate pe cale electronica trebuie analizate din perspectiva incadrarii in sfera serviciilor impozabile prevazute la art. 115 alin. (1) lit. k) dar si de eventuala plasare a acestora in sfera veniturilor de natura redeventelor astfel cum sunt definite la art. 7 alin. (1) pct. 28, impozabile potrivit art. 115 alin. (1) lit. d).

In concluzie, in masura in care veniturile platite nerezidentului nu sunt impozabile in Romania ele nu vor face obiectul vreunei retineri de impozit nefiind necesara nici prezentarea certificatului de rezidenta fiscala pentru aplicarea Conventiei pentru evitarea dublei impuneri. In acelasi timp, in cazul in care serviciul concret prestat de nerezident este impozabil fie ca un venit de natura redeventei fie in sfera serviciilor impozabile atunci venitul va face obiectul impozitului de 16 % prevazut la art. 116 alin. (2) lit. d), iar prezentarea certificatului de rezidenta fiscala va permite aplicarea dispozitiilor speciale ale Conventiilor de evitare a dublei impuneri in materia impozitarii veniturilor de natura redeventelor, respectiv in ceea ce priveste beneficiile intreprinderii care se impoziteaza doar in statul de rezidenta daca nu sunt obtinute in statul de sursa a venitului printr-un sediu permanent.

In cazul analizat consideram ca operatiunea de inchiriere a serverului virtual reprezinta un serviciu prestat de societatea nerezidenta care neregasindu-se printre enumerarea de la art. 115 alin. (1) lit. k) nu reprezinta venit impozabil in Romania asadar nu este necesara prezentarea certificatului de rezidenta fiscala.

Cu privirea intrebarea referitoare la forma certificatuluii de rezidenta fiscala trebuie subliniate prevederile art. 118 alin. (2) din Codul fiscal stabilesc de principiu cerintele pe care certificatul de certificatul de rezidenta fiscala este necesar sa le indeplineasca. Astfel, acesta trebuie sa mentioneze ca beneficiarul venitului a avut, in termenul de prescriptie, rezidenta fiscala in statul contractant cu care este incheiata conventia de evitare a dublei impuneri pentru toata perioada in care s-au realizat veniturile din Romania.

De asemenea, prevederile pct. 13 din Normele metodologice de aplicare a art. 118 statueaza ca pentru a beneficia de prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si statul sau de rezidenta, precum si de cele ale legislatiei Uniunii Europene, nerezidentul beneficiar al veniturilor din Romania trebuie sa prezinte certificatul de rezidenta fiscala eliberat de autoritatea fiscala din statul respectiv sau un alt document eliberat de catre o alta autoritate decat cea fiscala, care are atributii in domeniul certificarii rezidentei conform legislatiei interne a acelui stat.

In situatia concreta analizata deosebit de importante sunt prevederile alin. (2) ale pct. 13 din Normele metodologice. Potrivit acestora nerezidentii care sunt beneficiarii veniturilor din Romania vor depune la platitorul de venit originalul sau copia legalizata a certificatului de rezidenta fiscala, insotite de o traducere autorizata in limba romana. In situatia in care autoritatea competenta straina emite certificatul de rezidenta fiscala in format electronic sau online, acesta reprezinta originalul certificatului de rezidenta fiscala avut in vedere pentru aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si statul de rezidenta al beneficiarului veniturilor obtinute din Romania.

In concluzie, in raport cu necesitatea prezentarii in original a certificatului mentionata mai sus consideram ca o copie scanata transmisa electronic nu indeplineste cerintele legale neputand determina aplicarea convetiei pentru evitarea dublei impuneri.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Servicii electronice nerezident. Cum impozitam si in ce conditii sunt valabile documentele transmise?":
Rating:

Nota: 4.63 din 4 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • 28 februarie e ultima zi de depunere pentru mai multe obligatii fiscale. Se depune si D 394
    • Va reamintim ca pana marti, 28 februarie 2017, trebuie depuse, dupa caz, la unitatile fiscale, urmatoarele: - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit pentru anul precedent - formularul 205 - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti - formularul 207 - Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

  • Calendar ANAF: Ce formulare se depun in martie 2017?
    • Regasiti mai jos principalele obligatii declarative si de plata cu termen in luna martie 2017. Acestea sunt formularele pe care trebuie sa le depuneti la organul fiscal competent, dupa caz, la termenele limita precizate mai jos, in luna martie 2017 si in privinta platilor pe care trebuie sa le efectuati, dupa caz, pana la data de 27 martie 2017. I. Obligatii declarative 30 zile de la data infiintarii/ data eliberarii actului legal de functionare/ data inceperii activitatii/ data eliberarii...» citeste mai departe aici

  • 15 martie 2017: Termen pentru depunerea formularului 204 de catre asocierile fara personalitate juridica
    • Va informam ca miercuri, 15 martie 2017, este termenul-limita pentru depunerea declaratiei anuale de venit aferente anului 2016 pentru asocieri (formularul 204), cu exceptia celor care realizeaza venituri din activitati agricole impuse pe baza normelor de venit. Cine depune declaratia Declaratia 204 se completeaza si se depune in cazul asocierilor fara personalitate juridica, constituite intre persoane fizice care realizeaza venituri din activitati independente - activitati de productie, comert,...» citeste mai departe aici

  • Platile anticipate la impozitul pe venit si contributiile sociale aferente Trim. I din 2017. Data-limita e la 27 martie
    • Informam contribuabilii - persoane fizice ca, in conformitate cu prevederile art. 74, ale art. 151 si ale art. 174 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt obligati sa efectueze in cursul anului plati anticipate cu titlu de impozit, contributii de asigurari sociale si contributii de asigurari sociale de sanatate, exceptandu-se cazul veniturilor pentru care platile anticipate se stabilesc prin retinere la sursa. Platile anticipate aferente...» citeste mai departe aici

  • Nu ai inca Gestiunea in cloud? Mai gandeste-te! 37 de motive ca sa folosesti aplicatia Smart Bill
    • Dragi contabili, cu siguranta cunoasteti deja aplicatia Smart Bill. Daca nu o folositi in mod direct, unul dintre colegii sau cunoscutii dvs. o foloseste cu siguranta. De aceea am decis sa va prezentam sucint cele mai importante facilitati ale aplicatiei de gestiune, facturare si contabilitate primara. Gestiunea - elementul cheie Puncte forte - Iti permite sa lucrezi atat cu gestiuni cantitativ-valorice, cat si cu cele global -valorice; - Rezolva toate problemele legate de stocuri: modalitatile...» citeste mai departe aici

  • Franciza stat strain. Cand trebuie sa retinem impozit pe venituri nerezidenti?
    • In randurile de mai jos, analiza noastra are ca subiect o societate din Romania care inchiriaza imprimante si care plateste franciza catre o firma straina. Vom vedea daca societatea romana trebuie sa retina impozit pe venituri nerezidenti, cu mentiunea ca exista conventie intre cele doua tari. Redeventele obtinute de la un rezident constituie venituri impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, in conformitate cu prevederile art. 223...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.