Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Studiu de caz: Deductibilitatea cheltuielilor cu bonificatiile

10-Nov-2015
626

In cazul urmator, societatea A este o societatea pe actiuni care are drept administrator o societate comerciala B. Societatea comerciala B are un contract de management cu societatea A. In luna octombrie, actionarii societatii A decid sa bonifice cu o suma X societatea B pentru urmarirea si finalizarea cu succes a proiectelor pe care le-a derulat societatea A.

Din punct de vedere fiscal cheltuiala cu aceasta bonificatie este cheltuiala deductibila pentru societatea A?

Conform art. 21 alin. (1) din Codul Fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile. Punctul 23 din partea 17^1 din Normele Metodologice date in aplicarea acestui articol precizeaza ca sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si cheltuielile privind serviciile care vizeaza eficientizarea, optimizarea, restructurarea operationala si/sau financiara a activitatii contribuabilului (lit.h).

Totodata, art. 21 alin. (4) lit. f) precizeaza ca nu sunt cheltuieli deductibile cheltuielile inregistrate in contabilitate, care nu au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii.

Litera m) a aceluiasi articol prevede ca cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora in scopul activitatilor desfasurate si pentru care nu sunt incheiate contracte. (contractul de administrare este un contract de management).

Pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii trebuie sa se indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:

- serviciile trebuie sa fie efectiv prestate, sa fie executate in baza unui contract incheiat intre parti sau in baza oricarei forme contractuale prevazute de lege; justificarea prestarii efective a serviciilor se efectueaza prin: situatii de lucrari, procese-verbale de receptie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piata sau orice alte materiale corespunzatoare;
- contribuabilul trebuie sa dovedeasca necesitatea efectuarii cheltuielilor prin specificul activitatilor desfasurate.

Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii


Trebuie avute in vedere si prevederile art. 11 conform caruia la stabilirea sumei unui impozit, autoritatile fiscale pot sa nu ia in considerare o tranzactie care nu are un scop economic, ajustand efectele fiscale ale acesteia, sau pot reincadra forma unei tranzactii/activitati pentru a reflecta continutul economic al tranzactiei/activitatii. In cazul in care cele doua societati sunt afiliate, se va tine seama si de alin. (2) al aceluiasi articol care precizeaza ca in cadrul unei tranzactii intre persoane romane si persoane nerezidente afiliate, precum si intre persoane romane afiliate, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau al serviciilor furnizate in cadrul tranzactiei.

In consecinta, fara a avea mai multe informatii, consideram ca respectiva cheltuiala poate fi considerata deductibila daca se poate dovedi ca administrarea societatii A de catre societatea B a dus la realizarea de venituri, la optimizarea activitatii, cresterea profiturilor. Recomandat este ca in contractul de management incheiat intre cele doua societati sa existe clauze cu privire la aceste „bonificatii”. De exemplu, pentru depasirea anumitor indicatori(venituri)/parametrii, etc. Societatea B este in drept sa primeasca sume suplimentare sub forma de bonificatii.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu Expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz: Deductibilitatea cheltuielilor cu bonificatiile":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.