Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Studiu de caz privind scutirea de impozit pe profitul reinvestit

12-Iul-2010
3635

Studiu de caz

Intrebare
"In anul 2009 societatea obtine un profit net de 1.792.084 lei si a achitat un impozit pe profit de 325.376 lei.

In trimestrul IV 2009, societatea a achizitionat utilaje de lucru (mijloace fixe) in valoare de 92.153 lei. Pe trimestrul IV 2009, nu am avut profit.

Conform declaratiei 101/2009, societatea are impozit pe profit achitat in plus 51.170 Lei.

Intrebarea noastra este:

Cum putem beneficia de scutirea de impozit a profitului reinvestit conform art. 19 din H.G. 1620/2009, avand in vedere achizitia de mijloace fixe din trimestrul IV 2009 si urmatoarele investiii pe care le vom efectua in 2010?"

Proceduri contabile pentru societati comerciale 2016
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2016
Vezi detalii
Manual de politici contabile, 100% editabil
Manual de politici contabile, 100% editabil
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri – conform Codului fiscal in vigoare
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri – conform Codului fiscal in vigoare
Vezi detalii

Raspuns

Ref: aplic. facilitatii privind profitul reinvestit cand societatea nu are profit

Potrivit dispozitiilor art. 192 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, asa cum a fost modificata prin Legea nr. 329/2009, privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International, incepand cu profitul realizat de societatile comerciale incepand cu data de 1 octombrie 2009, societatile care realizeaza investitii in productia sau achizitia de echipamente tehnologice pot deduce sumele respective la calculul profitului impozabil.

Scutirea se aplica pana la data de 31 decembrie 2010.

Scutirea de impozit a profitului reinvestit se aplica in urmatoarele conditii:
Reinvestirea profitului contabil se realizeaza pentru masini, utilaje si instalatii de lucru, asa cum sunt acestea prevazute in subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, aprobat prin H.G. nr. 2139/2004;

Mijloacele fixe sunt folosite pentru activitatea desfasurata de societate in scopul realizarii de venituri;

Societatea inregistreaza profit contabil in perioada in care efectueaza investitiile pentru care aplica scutirea de impozit;

Activele achizitionate trebuie sa fie noi, neutilizate anterior;

Sumele pentru care s-a beneficiat de scutire de la plata impozitului pe profit se repartizeaza pentru constituirea rezervelor, pana la nivelul profitului contabil realizat. Daca suma este mai mare decat profitul contabil realizat la finele exercitiului, nu se face regularizarea profitului investit. 

Ca urmare a aplicarii acestei facilitati, valoarea fiscala a investitiei se diminueaza cu suma pentru care s-a aplicat scutirea.

Pentru anul 2009 facilitatea se aplica pentru profitul contabil inregistrat incepand cu 1.10.2009, utilizat in producerea/achizitionarea mijloacelor fixe expres prevazute de lege.

Referitor la cazul prezentat, sunt de retinut urmatoarele aspecte:
- societatea ar fi putut beneficia de scutire pentru anul 2009 daca ar fi realizat profit contabil in trim. IV ;

- nu poate fi vorba de scutire de la plata impozitului pe profit atunci cand nu exista impozit pe profit datorat;

- daca pentru trim. IV nu s-a datorat impozit pe profit nu se poate aplica scutirea deoarece nu aveti din ce sa scadeti impozitul aferent investitiei facute;

- prevederile art. 19 2 se refera la impozitul pe profit datorat pentru trim. IV si la profitul contabil realizat incepand cu data de 1 octombrie 2009;

- nu se poate aplica scutirea din impozitul pe profit realizat in anul 2010 pentru investitia efectuata in anul 2009,

- chiar daca pe total an societatea a platit in plus o suma mai mare cu titlu de impozit pe profit (suma pe care o poate compensa cu platile viitoare de impozite), nu sunt respectate cerintele legii cu privire la data de la care se aplica prevederile de natura scutirii, respectiv de la data de 1.10.2009.

Pentru urmatoarele investitii efectuate in anul 2010 se poate aplica scutirea de la plata impozitului pe profit daca societatea realizeaza profit contabil si daca datoreaza impozit pe profit.

Este de retinut faptul ca, daca prin aplicarea scutirii rezulta un impozit pe profit mai mic decat impozitul minim aferent transei de venit, se datoreaza impozitul minim.

Sfatul nostru este sa utilizati amortizarea accelerata pentru aceste investitii deoarece nu este conditionata de realizarea de profit contabil sau impozit pe profit, mijloacele fixe nu trebuie sa fie noi si nici nu trebuie sa fie pastrate in patrimoniu o perioada de timp.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz privind scutirea de impozit pe profitul reinvestit":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Subiectele saptamanii

  • Proiect: Sunt propuse noi formulare pentru rezidenta in Romania a persoanelor fizice
    • Un nou proiect de ordin publicat de Ministerul Finantelor Publice isi propune sa reglementeze unele aspecte privind rezidenta in Romania a persoanelor fizice si sa introduca noi formulare in aceasta privinta. Potrivit Referatului de aprobare, prevederile articolelor 7 si 59 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumit in continuare Codul fiscal, coroborate cu cele ale conventiilor de evitare a dublei impuneri stabilesc conditiile in care o...» citeste mai departe aici

  • OpANAF 1559/2016 privind aprobarea Procedurii de solutionare a cererilor de restituire a TVA
    • Regasiti mai jos noul OpANAF nr. 1559/2016 privind aprobarea Procedurii de solutionare a cererilor de restituire a taxei pe valoarea adaugata depuse in conditiile titlului VII "Taxa pe valoarea adaugata" din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal si ale titlului VII din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1/2016 - MO nr. 0394 din 24 mai 2016. In temeiul art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr. 520/2013 privind...» citeste mai departe aici

  • Stocuri degradate. Ce cheltuieli se deduc si ce documente sunt necesare?
    • In analiza urmatoare, avem cazul in care o societate care desfasoara activitate de comert cu ridicata de legume si fructe doreste sa afle in ce masura cheltuielile cu stocurile degradate scoase din gestiune sunt deductibile d.p.d.v. fiscal. De asemenea, nu se face ajustare TVA daca au fost degradate calitativ si se face dovada distrugerii. Vom vedea daca societatea poate considera deductibile costurile si nu va mai face astfel ajustarea de TVA pentru marfa degradata. Totodata, vom vedea ce...» citeste mai departe aici

  • Noua procedura privind restituirea TVA. Clarificarile publicate in OpANAF 1559/2016
    • In Monitorul Oficial nr. 394 din 24 mai 2016 a fost publicat OpANAF nr. 1559/2016 privind aprobarea Procedurii de solutionare a cererilor de restituire a taxei pe valoarea adaugata depuse in conditiile titlului VII "Taxa pe valoarea adaugata"din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal si ale titlului VII din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 1/2016. Consultantii fiscali atrag atentia ca aceasta procedura...» citeste mai departe aici

  • Taxarea achizitiilor intracomunitare in alt stat decat cel de sosire a bunurilor. Cand se aplica reteaua de siguranta?
    • Ca regula generala, locul achizitiei intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor. Astfel, o achizitie intracomunitara este impozabila in statul in care se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor. In acest stat se datoreaza TVA pentru achizitia intracomunitara efectuata, daca nu se aplica nicio scutire de TVA. Reteaua de siguranta se aplica in cazul in care...» citeste mai departe aici

  • Scutire privind contributia de asigurari sociale datorata de angajator. In ce conditii se aplica?
    • In cazul de mai jos, un SRL-D are cinci salariati dintre care trei cu program de 8 ore/zi iar doi cu program de 4 ore/zi toti avand contract de munca pe perioada nedeterminata. Vom vedea in ce masura sunt scutiti de contributii sociale toti cei cinci salariati daca cei doi care lucreaza in timp partial se considera a fi echivalentul unui salariat cu norma intreaga. De asemenea, vom vedea daca e corect sa nu se mai retina sumele pe stat cele reprezentand contributii sociale, urmand ca restul de...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.