Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Tratament fiscal aferent primelor. Se retin contributii?

29-Nov-2011
10125
Intrebare:

Care este tratamentul fiscal al diferitelor prime trecute in contractul colectiv de munca (prima de Craciun, Paste, concediu, tichete cadou, ajutoare)?

In ce masura sunt impozabile si se retin contributii sociale? Dar in ceea ce priveste contributiile angajatorului?


Raspuns:

Conform art 55 alin 4 din codul fiscal, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit urmatoarele sume:
Manual Politici contabile pentru ONG
Manual Politici contabile pentru ONG
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri – conform Codului fiscal in vigoare
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri – conform Codului fiscal in vigoare
Vezi detalii
Cum sa completezi si sa depui la timp Declaratia 101
Cum sa completezi si sa depui la timp Declaratia 101
Vezi detalii


"a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget".

In ceea ce prieveste contributiile sociale, art 29615 lit.b:

"Nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296^4, urmatoarele:

b) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intra in baza de calcul, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei;"

Asadar, orice alte sume acordate salariatilor cu diverse ocazii si sub diverse sume, care nu sunt mentionate in categoriile de mai sus, reprezinta venituri impozabile in intelesul impozitului pe venit, percepandu-se si toate contributiile sociale angajat si angajator aferente.

Pentru tichetele cadou retinem urmatoarele aspecte:

Tichetele cadou acordate potrivit Legii 193/2006 reprezinta avantaje impozabile potrivit includerii lor in cadrul art. 55 alin. (3) din Codul fiscal . Potrivit Legii 193/2006 si a normelor sale de aplicare, angajatii persoane fizice care desfasoara o activitate intr-o relatie de angajare, in baza unui raport de munca reglementat de Codul muncii , sau de o lege speciala, pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale.

Normele metodologice pentru aplicarea art. 55 alin. (3) din Codul fiscal , vin sa precizeze, la pct. 70 lit. i), ca la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si tichetele cadou indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiilor si cuantumului prevazute de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal . Asadar, chiar daca tichetele cadou se acorda pe destinatiile si in cuantumul prevazut de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal , respectiv in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si in beneficiul angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, si chiar daca valoarea cadoului oferit fiecarei persoane sub forma tichetelor cadou, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei, acestea vor fi tratate din punct de vedere fiscal drept avantaje in natura si impozitate prin cumulare cu celelalte venituri salariale ale lunii in care sunt primite.

De asemenea, prevederile privind contributiile sociale obligatorii cuprinse in Titlul IX indice 2. din Codul fiscal includ o serie de exceptii generale si specifice, printre care si excluderea din baza lunara a contributiilor sociale obligatorii a tichetelor cadou acordate potrivit legii, potrivit art. 296 indice 15. lit. o) din Codul fiscal .

Prin urmare, tichetele cadou acordate salariaitilor potrivit legii sunt considerate avantaje in natura, se vor supune impozitului pe salarii, dar nu vor face obiectul contributiilor sociale obligatorii, fiind deductibile totodata la calculul profitului impozabil potrivit art. 21 alin. (4) lit. l) din Codul fiscal.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tratament fiscal aferent primelor. Se retin contributii?":
Rating:

Nota: 3.5 din 4 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

06-Mar-2013

tichetele cadou oferite membrelor de sindicat , nefiind salariate la sindicatul respectiv, decat membre,in valoare de 40 lei de 8 martie 2013,ce tratament fiscal au?




Subiectele saptamanii

  • Tichetele de masa in format electronic au inceput deja sa fie distribuite de o banca din Romania
    • Prima banca din Romania care a inceput deja sa ofere angajatorilor un card prin care vor fi alimentate tichetele in format electronic este UniCredit. Conform anuntului facut de banca, acest card va fi emis sub licenta Visa si va veni la pachet cu toate caracteristicile unui card bancar, fiind destinat utilizarii la nivel national pentru achizitionarea de produse alimentare in reteaua comerciantilor parteneri care afiseaza sigla "Card de masa", "Tichet de masa elec­tronic" sau "Card Meniu"....» citeste mai departe aici

  • Anulare din oficiu cod de inregistrare in scopuri de TVA. Cum redobandim calitatea de platitor de TVA?
    • In analiza urmatoare, subiectul il reprezinta o persoana juridica infiintata in 2015 si care nu a desfasurat activitate pana in prezent insa si-a depus deconturile de TVA la timp pe zero. Recent s-a primit o adresa de la ANAF de radiere TVA din oficiu. Vom vedea cum trebuie sa procedeze in continuare societatea din punct de vedere al declaratiei 300 si daca trebuie sa depuna vreun alt document la Fisc. De asemenea, vom vedea si ce demersuri trebuie intreprinse pe viitor pentru a redobandi...» citeste mai departe aici

  • Cheltuieli sponsorizare reportate. Cum facem reportarea si ce includem in calcul la profitul brut fiscal si cifra de afaceri?
    • In randurile urmatoare, vom vedea cum se face reportarea cheltuielilor cu sponsorizarea pentru primul trimestru al anului 2016. Societatea prezinta urmatoarea situatie: - profit brut contabil 215.000 lei - cheltuieli nedeductibile 8.000 lei - cheltuieli cu sponsorizarea 2016 15.000 lei - chelt.cu sponsorizarea 2015 (reportate) 20.000 lei - cifra de afaceri 1.335.000 lei Vom vedea, de asemenea, in ce masura cheltuielile cu sponsorizarea reportate din 2015 (20.000 lei) se iau in calcul la profitul...» citeste mai departe aici

  • ANAF incepe publicarea listelor persoanelor cu restante fiscale
    • Primele liste cu 2.672 contribuabili mari si mijlocii care au restante fiscale au fost deja publicate de ANAF. 186 de mari contribuabili, cu restante mai mari de 100.000 lei, inregistreaza obligatii fiscale totale de 2,60 miliarde de lei, din care 1,92 miliarde de lei obligatii de plata principale si 684 milioane de lei obligatii accesorii. Din total, 417 milioane de lei reprezinta obligatii de plata contestata. 2.486 de contribuabili mijlocii, cu restante mai mari de 50.000 lei, au obligatii...» citeste mai departe aici

  • In atentia angajatorilor: Cum arata diferentele actuale intre salarii in sectorul bugetar
    • In prezent, salarizarea personalului platit din fonduri publice se face partial potrivit prevederilor Legii-cadru nr. 284/2010 si in conformitate cu prevederile legilor speciale anuale de aplicare a acesteia. Din cauza constrangerilor financiare, salariile personalului bugetar nu au putut fi stabilite conform prevederilor Legii-cadru nr. 284/2010, astfel incat s-au pastrat salariile avute anterior intrarii in vigoare a Legii-cadru, diminuate si majorate potrivit legii, mentinandu-se inechitatile...» citeste mai departe aici

  • Care sunt prioritatile noului ministru al fondurilor europene, Cristian Ghinea?
    • Prioritatile pe care le va urmari ministrul se axeaza pe doua directii principale: rezolvarea problemelor urgente, esentiale pe termen scurt, si eficientizarea unor proceduri, cu impact pe termen mediu si lung. Problemele urgente pe care se va concentra activitatea ministerului se refera la inchiderea in conditii optime a programelor operationale 2007-2013 si lansarea in cel mai scurt timp a apelurilor in cadrul noii perioade de programare 2014-2020. Eficientizarea unor proceduri in abordarea si...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.