Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Tratament fiscal facturi. Receptie marfa

10-Nov-2011
4176
Intrebare:

Care este tratamentul fiscal al facturilor emise in luna urmatoare receptiei marfii, precum si inainte de data de 15?

Raspuns:

In aceasta situatie exista anumite informatii neclare deoarece in cazul receptiei de marfa este vorba de facturi primite (nu emise), dupa cum in cazul livrarii unei marfi este vorba de facturi emise, astfel ca nu se intelege daca intrebarea vizeaza tratamentul fiscal al facturilor primite de societate sau al celor emise de societate si nici daca este vorba de operatiuni intracomunitare de achizitii ori de livrari.

Astfel, daca este vorba de achizitii de bunuri de la intern, TVA din facturile furnizorilor este deductibila la beneficiar si se evidentiaza in decontul de TVA in luna in care s-au emis si primit facturile (art. 146 alin. 1 lit. a si art. 1471 alin. 2 din Codul fiscal ), in timp ce marfa se inregistreaza in contabilitate in luna anterioara, la momentul primirii acesteia pe baza de aviz de insotire sau alt document jsutificativ.
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii


Daca este vorba de achizitii intracomunitare de bunuri, taxa aferenta se evidentiaza in declaratia recapitulativa si in decontul de TVA (prin taxare inversa) aferent lunii in care au fost emise facturile conform art. 135 din Codul fiscal , deoarece data emiterii reprezinta momentul exigibilitatii taxei, in conditiile in care facturile au fost emise inainte de data de 15 a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, chiar daca faptul generator - achizitia intracomunitara de bunuri - a avut loc in luna anterioara, cand marfa a fost receptionata.

Daca este vorba de emiterea facturilor pentru livrari de bunuri, art. 155 alin. 1 din Codul fiscal prevede obligatia emiterii facturii pana cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa, fapt generator intervenind la data livrarii bunurilor potrivit prevederilor art. 1341 alin. 1 din Codul fiscal, confirmata cu data avizului de expeditie.

In acelasi timp, in materia TVA, importanta este si exigibilitatea taxei, care reprezinta data la care autoritatea fiscala devine indreptatita sa solicite plata TVA (art. 134 alin. 2 din Codul fiscal ). Exigibilitatea TVA in cazul operatiunilor de la intern este intotdeauna anterioara sau concomitenta cu faptul generator, niciodata ulterioara acestui fapt, asa cum reiese din prevederile art. 1342 alin. 1 si 2 din Codul fiscal .

De asemenea, la art. 134 alin. 3 din Codul fiscal este stabilita si exigibilitatea platii TVA, care reprezinta data la care o persoana are obligatia de a plati taxa la bugetul statului si determina momentul de la care pot fi calculate accesorii.

Avand in vedere ca, pe de o parte, taxa trebuie achitata pana la data la care persoana impozabila are obligatia depunerii decontului de TVA (art. 157 alin. 1 din Codul fiscal ), iar pe de alta parte, ca in acest decont trebuie cuprinsa suma taxei colectate a carei exigibilitate ia nastere in perioada fiscala de raportare (art. 1562 alin. 2 din Codul fiscal ) rezulta ca TVA trebuie colectata la momentul livrarii bunurilor, chiar daca factura se poate emite si ulterior acestui moment.

In concluzie, termenul maxim de emitere a facturii prevazut de art. 155 alin. 1 din Codul fiscal nu trebuie confundat cu data cand TVA este exigibila si trebuie colectata si evidentiata in decontul de TVA.

In cazul unei livrari intracomunitare de bunuri, se aplica tratamentul fiscal "in oglinda" cu cel anterior explicitat (pct. 17 din Normele metodologice date in aplicarea art. 135 din Codul fiscal ).
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tratament fiscal facturi. Receptie marfa":
Rating:

Nota: 3.33 din 3 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.