Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

TVA la facturare servicii pentru o firma din Marea Britanie

14-Oct-2010
17403

Intrebare: Societatea noastra a incheiat un contract de prestare servicii cu o companie avand sediul activitatii economice in Marea Britanie (UK), obiectul contractului fiind acela ca Petroconsult asigura firmei din UK personal specializat (interpreti engleza-romana) la cursurile pe care aceasta firma le sustine in Petrobrazi Ploiesti personalului combinatului.



Firma din UK ne-a transmis codul VAT si adresa sediului de desfasurare a activitatii economice si a mentionat ca nu are un sediu fix in Romania.

In aceasta situatie: serviciile prestate firmei din UK se factureaza cu TVA? Fiind vorba de o prestare de servicii intracomunitara este necesara declararea respectivelor servicii in Declaratia 390 (conform OUG nr. 54/2010)?

Facem mentiunea ca firma din UK sustine ca, in conformitate cu legislatia in vigoare in UK, serviciile intracomunitare nu se declara INTRASTAT si nu sunt purtatoare de TVA.

Raspuns:
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii

Avand in vedere faptul ca firma dvs. nu are in obiectul sau de activitate asigurarea serviciilor de traducator, consider ca operatiunea de punere la dispozitie a traducatorilor nu are un caracter educational astfel incat operatiunea sa se incadreze la exceptia de la regula generala de taxare de la articolul 133 alin. (2), exceptie reglementata prin articolul 133 alin. (4) litera c) conform careia locul prestarii serviciilor este locul prestarii efective, in cazul ?serviciilor principale si auxiliare legate de activitati culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale??.

In acest context, avand in vedere faptul ca beneficiarul serviciilor prestate de firma dvs. are sediul activitatii economice in UK, fara a avea un sediu fix pe teritoriul Romaniei, operatiunea se considera neimpozabila in Romania, fiind impozabila la beneficiar prin aplicarea regulii generale de taxare de la articolul 133 alineatul 2 din Codul fiscal. Operatiunea reprezinta o prestare intracomunitara de servicii.

Prestarile intracomunitare de servicii sunt acele operatiuni pentru care se aplica regula generala de taxare reglementata prin art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate. In aceasta categorie se incadreaza doar serviciile pentru care beneficiarul aplica in statul sau de consum al serviciului regimul de taxare inversa.

La incadrarea prestarii efectuate in categoria operatiunilor neimpozabile in Romania trebuie sa aveti in vedere precizarile alineatului 10 de la punctul 13 din normele de aplicare ale Codului fiscal care prevad faptul ca prestatorul din Romania trebuie sa faca dovada ca:
? beneficiarul este o persoana impozabila stabilita in Comunitate;
? serviciul este prestat catre sediul activitatii economice a beneficiarului sau catre un sediu fix al acestuia, aflat in alt stat membru decat Romania. Aceasta conditie se considera indeplinita daca beneficiarul comunica prestatorului:
- o adresa a sediului activitatii economice, sau, a unui sediu fix, din Comunitate;
- un cod valabil de TVA atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru. Se considera ca prestatorul a actionat de buna credinta cand obtine confirmarea validitatii codului de TVA atribuit beneficiarului sau de autoritatile fiscale din alt stat membru prin intermediul procedurilor de securitate existente la nivel comunitar. In situatia in care beneficiarul nu comunica un cod valabil de TVA, sau il comunica, dar prestatorul nu obtine confirmarea validitatii codului de TVA al clientului sau, se considera ca locul prestarii se afla la locul unde este stabilit prestatorul, caz in care serviciul este impozabil in Romania si se colecteaza TVA. Factura emisa cu TVA poate fi stornata ulterior numai daca se obtine confirmare oficiala a autoritatii fiscale din statul membru in care beneficiarul este stabilit din care rezulta ca la data prestarii serviciului beneficiarul avea calitatea de persoana impozabila.

Pentru aceste servicii prestate, neimpozabile in Romania, aveti urmatoarele obligatii fiscale, prezentate sintetic, dupa cum urmeaza:
- sa emiteti factura in valuta, la data prestarii serviciului, completata cu toate informatiile impuse prin art. 155 alin. (5) din Codul fiscal;
- sa nu colectati TVA;
- sa inscrieti pe factura mentiunea ?neimpozabil in Romania? conform obligatiei de la art. 155, alin. (5), lit. k);
- sa inregistrati factura in jurnalul pentru vanzari;
- sa inregistrati factura in evidenta contabila la cursul valutar din data emiterii;
- sa raportati operatiunea la randul 3 din decontul de TVA si, daca este cazul sa le reportati si la randul 3.1 denumit ?Prestari de servicii intracomunitare care nu beneficiaza de scutire in statul membru in care taxa este datorata ?;
- sa raportati operatiunea in declaratia cod 390, cu simbolul P.
Deoarece serviciul respectiv reprezinta operatiune intracomunitara, firma dvs. trebuie sa se inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari inainte de prestarea acestui serviciu.

Chiar daca serviciul prestat se incadreaza la operatiuni neimpozabile in Romania, pentru acest gen de operatiuni, firma dvs. are dreptul de deducere a TVA aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate pentru realizarea acestei activitati economice. Acest fapt rezulta din prevederile art. 145, alin. (2), lit. (b) ?Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
?? b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania?.

Tranzactiile constand in prestari de servicii nu se raporteaza prin Declaratia statistica Intrastat, fapt care rezulta din Ordinul Institutului National de Statistica nr. 671 din 15 decembrie 2009.

In concluzie, partenerul dvs. are dreptate: serviciul este neimpozabil in Romania si nu se raporteaza prin declaratia Intrastat, dar se raporteaza prin declaratia recapitulativa cod 390 si decontul de TVA cod 300. De altfel, atat prevederile din Codului fiscal din Romania cat si prevederile legislatiei fiscale din UK sunt armonizate cu prevederile cuprinse in Directiva CEE nr. 112/2006 privind sistemul comun al ta-xei pe valoarea adaugata.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "TVA la facturare servicii pentru o firma din Marea Britanie":
Rating:

Nota: 3.83 din 6 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Transfer dreptul de proprietate asupra bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?
    • In analiza de mai jos, avem ca subiect o persoana fizica rezidenta in Romania care a vandut altei persoane fizice NON-UE bunuri facute in Romania. Vom vedea ce declaratii este obligata persoana fizica din Romania sa depuna si ce impozite trebuie sa plateasca pentru venitul obtinut din vanzarea acestor bunuri. In stabilirea obligatiilor fiscale trebuie identificata natura si scopul operatiunii, precum si provenienta bunurilor. Astfel in situatia in care vanzarea vizeaza un transfer a dreptului de...» citeste mai departe aici

  • ONG-urile trebuie sa declare si sa achite impozitul pe profit pana la 27 februarie 2017
    • Organizatiile nonprofit sunt obligate sa declare si sa achite impozitul pe profit aferent anului 2016 mai devreme decat alti contribuabili, potrivit Codului fiscal. Concret, desi obligatia de raportare si plata intervine, in general, in luna martie, organizatiile nonprofit trebuie sa faca aceste lucruri cu o luna mai devreme, adica in februarie. In caz contrar, amenzile pe care le risca acesti contribuabili sunt de pana la 5.000 de lei. Declararea si plata impozitului pe profit (in cota de 16%)...» citeste mai departe aici

  • UE elimina neconcordantele hibride de care profita unele companii pentru a plati mai putine taxe
    • Uniunea Europeana extinde masurile de combatere a evaziunii fiscale de catre marile companii. In concret, Consiliul Europei a decis sa aplice noi masuri prin care sa combata evitarea impozitelor prin intermediul tarilor care sunt membre ale Uniunii Europene. Inca de anul trecut au fost dezvoltate noi reguli sau au fost incheiate noi conventii care au ca obiectiv combaterea situatiilor prin care multinationalele profita de lacunele din legislatia europeana pentru a evita plata taxelor datorate....» citeste mai departe aici

  • Buletin informativ ANAF: Noutati legislative cu incidenta fiscala in perioada 13-19 februarie 2017
    • In randurile de mai jos, regasiti o lista de acte normative noi din domeniul fiscal. ANAF a publicat astfel un nou buletin informativ care se refera la perioada 13-19 februarie 2017. 1. Legea bugetului de stat pe anul 2017 nr.6/2017 (M.Of. nr.127 din 17 februarie 2017); 2. Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2017 nr.7/2017 (M.Of. nr.128 din 17 februarie 2017); 3. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.15/2017 pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.51/2015 privind...» citeste mai departe aici

  • Obligatii declarative privind veniturile platite nerezidentilor. Ce declaratii se depun?
    • In randurile de mai jos, analiza noastra de azi se refera la serviciile prestate de nerezidenti (din SUA, Singapore, Republica Moldova) in anul 2016 catre o societate din Romania pentru a stabili daca acestea trebuie declarate veniturile in declaratia D207 in cazul in care serviciile au fost efectuate pe teritoriul tarii nerezidente si nu in Romania. Se mentioneaza ca societatea platitoare nu a retinut impozit pe venituri aferente nerezidentilor tocmai pentru ca serviciile nu au fost prestate in...» citeste mai departe aici

  • ASF este obligata sa plateasca Fondului Proprietatea circa 28.000 de lei
    • Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) va trebui sa plateasca Fondului Proprietatea 27.726 lei cu titlu de cheltuieli de judecata, in urma deciziei Tribunalului Bucuresti cu privire la un dosar care are legatura cu FNI. Decizia a fost recent publicata si pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti (BVB). "Franklin Templeton Investment Management Ltd. United Kingdom Sucursala Bucuresti, in calitate de administrator de investitii al Fondul Proprietatea, doreste sa informeze actionarii si...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.