Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare cladire. Care va fi tratamentul fiscal?

26-Sep-2014
1605
In analiza de mai jos, o societate a achizitionat in noiembrie 2001 parterul unei cladiri in valoare de 45.070 lei .In momentul achizitiei, nu s-a dedus TVA deoarece achizitia a avut loc ca urmare a unei licitatii organizate de DGFP (bunurile unei societati scoase la licitatie). In martie 2003, achizitioneaza tot prin licitatie si etajul 1 al cladirii, in suma de 35.644 lei. (nu s-a dedus TVA). In decembrie 2010, societatea modernizeaza cladirea efectuind cheltuieli in suma de 16.780 lei fara TVA 24%.

In aprilie 2012 efectueaza activitati de modernizare (timplarie pvc) in suma de 8419 lei fara TVA, instaleaza un sistem de supraveghere video in suma de 4428 lei fara TVA.

In septembrie 2014 administratorul societatii intentioneaza sa vanda cladirea unei persoane juritice. In vederea vanzarii cladirea a fost reevaluata la suma de 298.000 lei. Avand in vedere aceasta operatiune de vanzare, vom vedea care sunt implicatiile privind TVA si calculul impozitului pe profit.

De asemenea, vom vedea daca operatiunea de vanzare este o operatiune scutita de TVA si daca trebuie efectuata regularizarea TVA avand in vedere modernizarile efectuate. In plus, vom vedea cum se face aceasta regularizare.

Avand in vedere ca cladirea a fost reevaluata, diferenta dintre valoarea reevaluata si costul de achizitie se impoziteaza.
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Regimul fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii

Avand in vedere ca nu mai este considerata constructie noua, cladirea respectiva poate fi vanduta fie prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere reglementat prin art. 141 alin. (2) lit. f), fie prin aplicarea regimului normal de taxare prin colectarea TVA . Daca se doreste aplicarea regimului normal de taxare la vanzare, proprietarul trebuie sa depuna notificarea aplicarii acestui regim organului fiscal competent conform formularului reglementat prin anexa nr. 3 din normele de aplicare ale art. 141 alin. (2) lit. f) din Codului fiscal.

Daca se doreste aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere, consider ca nu trebuie efectuata ajustarea sumei TVA deduse pentru fiecare lucrare de modernizare receptionata deoarece niciuna dintre lucrarile efectuate nu depaseste 20% din valoarea bunului imobil astfel modernizat. In acest sens, am in vedere prevederile art. 149 alin. (2) lit. b) din care rezulta ca " Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital, in conditiile in care nu se aplica regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine, se ajusteaza, in situatiile prevazute la alin. (4) lit. a) - d):….. b) pe o perioada de 20 de ani, pentru constructia sau achizitia unui bun imobil, precum si pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, daca valoarea fiecarei transformari sau modernizari este de cel putin 20% din valoarea totala a bunului imobil astfel transformat sau modernizat".

Avand in vedere faptul ca reevaluarea s-a efectuat in cursul anului, inainte de vanzarea bunului imobil, se considera ca valoarea astfel reevaluata este valoarea de piata a bunului imobil. Aceasta valoare trebuie avuta in vedere in situatia in care cumparatorul este persoana afiliata furnizorului. In acest sens, am in vedere prevederile art. 137 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal

"Baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata este constituita din:…..
e) pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii pentru care beneficiarul este o persoana afiliata furnizorului/prestatorului potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 21, baza de impozitare este considerata valoarea de piata in urmatoarele situatii:

1. atunci cand contrapartida este mai mica decat valoarea de piata, iar beneficiarul livrarii sau al prestarii nu are drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145, 145^1 si 147;

2. atunci cand contrapartida este mai mica decat valoarea de piata, iar furnizorul sau prestatorul nu are un drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145 si 147 si livrarea sau prestarea este scutita conform art. 141;


3. atunci cand contrapartida este mai mare decat valoarea de piata, iar furnizorul sau prestatorul nu are drept complet de deducere in conformitate cu prevederile art. 145 si 147.".

In situatia in care cumparatorul nu este persoana afiliata vanzatorului, valoarea de vanzare este reprezentata de suma care poate fi obtinuta din partea cumparatorului, caz in care cladirea se poate vinde fara a tine cont de valoarea reevaluata. Suma obtinuta din partea cumparatorului reprezinta baza de impozitare a TVA conform prevederilor art. 137 alin. (1) lit. a) daca vanzatorul opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxare.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro






Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare cladire. Care va fi tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.