Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare produse sub costul de achizitie. Cum deducem cheltuielile?

14-Aug-2013
1729
Prin cele ce urmeaza, analizam cazul unei case de amanet care vinde unei alte societati, platitoare de TVA, unele produse in regim de taxare inversa. Produsele au fost initial achizitionate de la persoane fizice si sunt in prezent vandute sub pretul de achizitie. Vom stabili ce prevederi se aplica la vanzare de la 1 septembrie si daca diferenta dintre valoarea de vanzare a aurului si pretul de cumparare este considerata cheltuiala deductibila.


Solutia consultantului:

Incepand cu data de 1 septembrie 2013, urmare adoptarii si publicarii OG 16/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri fiscal-bugetare, sub incidenta accizelor vor intra o serie de noi produse, printre acestea figurand si bijuteriile din aur si/sau din platina cu codul NC 7113 19 00, cu exceptia verighetelor (a se vedea art.207 lit.f) din Codul fiscal).

De asemenea, potrivit primei teze de la art.208 alin.(2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, "pentru produsele prevazute la art.207 lit.a)-c) si f)-k), accizele se datoreaza o singura data si se calculeaza prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de masura asupra cantitatilor produse pe teritoriul Romaniei, importate sau achizitionate intracomunitar."
Preturi de transfer conform Noului Cod fiscal
Preturi de transfer conform Noului Cod fiscal
Vezi detalii
Marea Carte Verde a  Monografiilor Contabile 2016
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2016
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii

Platitorii de accize pentru produsele prevazute la art.207 lit.a)-c) si f)-k) din Codul fiscal
sunt operatorii economici care produc, achizitioneaza din teritoriul comunitar ori importa astfel de produse (a se vedea art.209 alin.(1) din Codul fiscal).

Prin urmare, pentru bijuteriile din aur (fragmente) vandute de casa de amanet unui alt operator economic in vederea topirii nu se percep accize.

In masura in care din fragmentele de bijuterii supuse topirii si prelucrarii ar rezulta bijuterii din aur, atunci aceste noi bijuterii sunt supuse accizelor, platitor de accize la bugetul de stat fiind producatorul respectivelor noi produse.

Din punct de al impozitului pe profit, in conformitate cu prevederile art. 21 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Astfel, este impus ca, cheltuielile sa fie efectuate in scopul obtinerii de venituri impozabile, insa nu se impune ca nivelul veniturilor obtinute sa fie peste nivelul cheltuielilor. De aceea, consideram ca, cheltuielile inregistrate la vanzarea bunurilor (fragmente de bijuterii) sub costul de achizitie al acestora sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, fiind efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile (venituri din vanzare).



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare produse sub costul de achizitie. Cum deducem cheltuielile?":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016

Atentie contabili!

"Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilo!

Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Subiectele saptamanii

  • Declaratiile pe care le depune un PFA. Ce obligatii declarative apar pentru veniturile incasate in Romania?
    • In randurile de mai jos discutam despre obligatiile declarative pe care le are de indeplinit un PFA. Dam ca exemplu cazul unei persoane fizice autorizate care presteaza servicii de consultanta in Romania, dar si in alte state din UE. Vom vedea astfel daca pe langa declaratia 220 si declaratia 390, mai exista si alte formulare de depus, precum si daca se depune Declaratia 201 atata timp cat veniturile sunt incasate in Romania. Pentru prestari servicii intracomunitare, daca PFA nu este...» citeste mai departe aici

  • Examenul CECCAR - grile rezolvate in conformitate cu modificarile legislative din 2016
    • V-ati propus sa deveniti expert contabil sau contabil autorizat? Aveti o singura sansa pentru a reusi anul acesta. Chiar daca aveti deja experienta practica necesara, reusita va depinde de cat de bine stapaniti legislatia actuala. In mai putin de 6 luni ramase pana la examenul CECCAR din toamna, trebuie sa parcurgeti si sa intelegeti toate subtilitatile noului Cod Fiscal, ale carui Norme de aplicare au fost adoptate abia la inceputul acestui an. Lucrarea Subiecte rezolvate pentru examenul CECCAR...» citeste mai departe aici

  • Plati in favoarea asociatului unic. Cum pot fi considerate dividende ridicate?
    • Avem mai jos, ca punct de pornire al analizei noastre, situatia in care in extrasul de cont apar platite sume de catre asociatul unic pentru bunuri si servicii achizitionate pentru folosinta personala si in acelasi timp exista sold creditor la contul 457 "Dividende". Vom vedea astfel daca se pot considera acele plati din extras ca fiind dividende ridicate. Iata raspunsul oferit de specialist: In opinia mea puteti considera platile efectuate in favoarea asociatului unic ca dividende si sa...» citeste mai departe aici

  • Buletin informativ: Noutati cu incidenta fiscala din intervalul 14-20 mai 2016
    • ANAF a publicat recent o noua lista cu acte normative cu incidenta fiscala. Noul buletin informativ cuprinde ordine publicate in perioada 14-20 mai 2016. 1. Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.1510/2016 pentru aprobarea Procedurii de autorizare a operatorilor economici care doresc sa comercializeze tutun brut si/sau tutun partial prelucrat, precum si a modelului si continutului unor formulare (M.Of. nr.387 din 20 mai 2016); 2. Ordinul ministrului muncii, familiei,...» citeste mai departe aici

  • 16.000 lei amenda pentru ANAF: listele cu persoane fizice nu trebuiau publicate
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a fost amendata de Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) cu 16.000 de lei ca urmare a faptului ca a fost publicata lista celor 187.230 de persoane fizice care, la finele lunii martie, inregistrau datorii bugetare mai mari de 1.500 lei. ANAF a primit astfel amenda din partea ANSPDCP deoarece au fost prelucrate in mod nelegal date cu caracter personal. In plus, ANAF “nu a asigurat informarea...» citeste mai departe aici

  • Ministrul de finante nu crede ca e necesara eliminarea impozitarii in cazul darii in plata
    • In cadrul conferintei de lansare a raportului pentru 2015 al Consiliului Concurentei, ministrul Finantelor, Anca Dragu, si-a exprimat opinia cu privire la modificarea legii darii in plata, sustinand ca nu este necesara eliminarea impozitarii transferului de proprietate. "Avem o lege, darea in plata, dezbatuta in Parlament timp de peste un an. Legea a iesit din Parlament cu aceste prevederi foarte clare. Este o lege stabilita in Parlament si nu vedem de ce sa venim acum sa o modificam. in acest...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Noul Cod Fiscal 2016!! Modificari in ceea ce priveste Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit si TVA-ul!

Cititi modificarile in vigoare de la 1 ianuarie, analizele si sfaturile specialistilor

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Noul Cod Fiscal: Impozite si taxe modificate in 2016"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.