Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzarea aurului la casele de amanet

10-Nov-2010
10706

Intrebare:


Cum se impoziteaza activitatea de vanzare aur la casele de amanet, aur ramas in proprie-tatea casei de amanet? Se considera aurul "second-hand"?


Raspuns:


Bijuteriile ramase in proprietatea unei case de amanet se incadreaza in categoria bunurilor second-hand asa cum sunt definite prin art. 1522 alin. (1) lit. d) si detaliate prin normele de aplicare ale acestui articol, la punctul 64 alineatul (1). Prin norme se precizeaza in mod expres faptul ca in categoria bunu-rilor second-hand se incadreaza si obiectele vechi executate din metale pretioase si pietre pretioase sau semipretioase. La acest punct sunt enumerate urmatoarele tipuri de bijuterii:

  • bijuterii clasice si fantezie;
  • obiectele de aurarie si argintarie;
  • alte obiecte vechi, inclusiv uneltele, integral sau partial formate din aur, argint, platina, pietre pre-tioase si/sau perle, indiferent de gradul de puritate a metalelor si pietrelor pretioase).
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii

Prin acelasi punct 64 din normele de aplicare, dar prin alineatul (2) se reglementeaza faptul ca nu se incadreaza in categoria bunurilor second hand urmatoarele bunuri:
  • aurul, argintul si platina ce pot fi folosite ca materie prima pentru producerea altor bunuri, indiferent de faptul ca sunt in forma pura sau in aliaj cu alte metale, prezentate sub forma de bare, plachete, lingouri, pulbere, foite, folie, tuburi, sarma sau in orice alt mod;
  • aurul de investitii asa cum este definit prin art. 1523 alin. (1) din Codul fiscal;
  • monedele din argint sau platina care nu constituie obiecte de colectie definite prin art. 1522 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal;
  • reziduuri de obiecte vechi formate din metale pretioase recuperate in scopul topirii si refolosirii ca materii prime;
  • pietrele pretioase si semipretioase si perlele, indiferent daca sunt sau nu taiate, sparte in lungul fi-brei, gradate sau slefuite insa nu pe fir, montate sau fixate, ce pot fi utilizate pentru producerea de bijuterii clasice si fantezie, obiecte de aurarie si argintarie si similare;

Deci, in situatia in care casa de amanet este inregistrata in scopuri de TVA, pentru vanzarea bijute-riilor din aur dobandite de la o persoana fizica care raman in proprietatea acesteia se poate aplica regi-mul special sub rezerva respectarii prevederilor cuprinse la alineatul (13) si (14) ale art. 1522. In acest context, in calitate de persoana impozabila revanzatoare care aplica regimul special, firma dvs. trebuie sa indeplineasca urmatoarele obligatii:

  • sa stabileasca taxa colectata in cadrul regimului special pentru fiecare perioada fiscala in care trebu-ie sa depuna decontul de TVA;
  • sa tina evidenta operatiunilor pentru care se aplica regimul special, separat de evidenta operatiunilor pentru care se aplica regimul normal de taxa;

Totusi, trebuie sa aveti in vedere faptul ca aplicarea acestui regim nu este obligatorie, aspect care re-zulta din prevederile cuprinse la alin. (7) din cadrul art. art. 152^2 conform caruia ,, Persoana impozabila revanzatoare poate aplica regimul normal de taxare pentru orice livrare eligibila pentru aplicarea regimului special, ....?.

Daca se aplica regimul special, la emiterea facturii, persoana impozabila revanzatoare nu are drep-tul sa inscrie, in mod distinct, suma TVA colectata.

In cadrul regimului special trebuie determinata marja profitului ca diferenta intre pretul de vanzare aplicat de persoana impozabila revanzatoare si pretul de cumparare. In cazul dvs., pretul de cumparare es-te reprezentat de suma care ar fi trebuit achitata de catre persoana fizica pentru imprumutul efectuat.


Aplicarea regimului special pentru vanzarea bunurilor second-hand este reglementata la punctul 64 alin. (4), (5) si (6) din normele de aplicare ale alin. (13) si (14) din cadrul art. 1522) din Codul fiscal.


Pentru organizarea evidentei bunurilor vandute in regim special, firma dvs. are urmatoarele obligatii fiscale:

1. sa organizeze un jurnal special de cumparari in care sa inscrie toate bunurile supuse regimului spe-cial;

2. sa organizeze un jurnal special de vanzari in care sa inscrie toate bunurile livrate in regim special;
3. sa organizeze un registru comparativ care sa permita stabilirea, la finele fiecarei perioade fiscale, alta decat ultima perioada fiscala a anului calendaristic, totalul bazei de impozitare pentru livrarile efectuate in respectiva perioada fiscala si, dupa caz, taxa colectata;
4. sa organizeze evidenta separata pentru stocurile de bunuri supuse regimului special;
5. sa emita o factura prin autofacturare catre fiecare furnizor de la care achizitioneaza bunuri supuse regimului special si care nu este obligat sa emita o factura. Autofactura emisa trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele informatii:
- numarul de ordine si data emiterii facturii;
- data achizitiei si numarul cu care a fost inregistrata in jurnalul special de cumparari sau data primirii bunurilor;
- numele si adresa partilor;
- codul de inregistrare in scopuri de TVA al persoanei impozabile revanzatoare;
- descrierea si cantitatea de bunuri cumparate sau primite;
- pretul de cumparare.

Deci, avand in vedere faptul ca pentru vanzarea bijuteriilor in cazul unei case de amanet se poate aplica fie regimul normal de taxare, fie regimul special, numai dvs. aveti posibilitatea sa luati o decizie cu privire la regimul fiscal d.p.d.v. al TVA.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzarea aurului la casele de amanet":
Rating:

Nota: 4 din 5 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (2)

24-Feb-2013

doresc sa fiu la curent cu toate modificarile leislative

07-Dec-2011

cum se poate vinde aur ramas in proprie-tatea casei de amanet? trebuie hotarare judecatoreasca? Se considera aurul "second-hand, multumesc





Subiectele saptamanii

  • 28 februarie e ultima zi de depunere pentru mai multe obligatii fiscale. Se depune si D 394
    • Va reamintim ca pana marti, 28 februarie 2017, trebuie depuse, dupa caz, la unitatile fiscale, urmatoarele: - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit pentru anul precedent - formularul 205 - Declaratia informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti - formularul 207 - Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

  • Calendar ANAF: Ce formulare se depun in martie 2017?
    • Regasiti mai jos principalele obligatii declarative si de plata cu termen in luna martie 2017. Acestea sunt formularele pe care trebuie sa le depuneti la organul fiscal competent, dupa caz, la termenele limita precizate mai jos, in luna martie 2017 si in privinta platilor pe care trebuie sa le efectuati, dupa caz, pana la data de 27 martie 2017. I. Obligatii declarative 30 zile de la data infiintarii/ data eliberarii actului legal de functionare/ data inceperii activitatii/ data eliberarii...» citeste mai departe aici

  • 15 martie 2017: Termen pentru depunerea formularului 204 de catre asocierile fara personalitate juridica
    • Va informam ca miercuri, 15 martie 2017, este termenul-limita pentru depunerea declaratiei anuale de venit aferente anului 2016 pentru asocieri (formularul 204), cu exceptia celor care realizeaza venituri din activitati agricole impuse pe baza normelor de venit. Cine depune declaratia Declaratia 204 se completeaza si se depune in cazul asocierilor fara personalitate juridica, constituite intre persoane fizice care realizeaza venituri din activitati independente - activitati de productie, comert,...» citeste mai departe aici

  • Platile anticipate la impozitul pe venit si contributiile sociale aferente Trim. I din 2017. Data-limita e la 27 martie
    • Informam contribuabilii - persoane fizice ca, in conformitate cu prevederile art. 74, ale art. 151 si ale art. 174 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt obligati sa efectueze in cursul anului plati anticipate cu titlu de impozit, contributii de asigurari sociale si contributii de asigurari sociale de sanatate, exceptandu-se cazul veniturilor pentru care platile anticipate se stabilesc prin retinere la sursa. Platile anticipate aferente...» citeste mai departe aici

  • Nu ai inca Gestiunea in cloud? Mai gandeste-te! 37 de motive ca sa folosesti aplicatia Smart Bill
    • Dragi contabili, cu siguranta cunoasteti deja aplicatia Smart Bill. Daca nu o folositi in mod direct, unul dintre colegii sau cunoscutii dvs. o foloseste cu siguranta. De aceea am decis sa va prezentam sucint cele mai importante facilitati ale aplicatiei de gestiune, facturare si contabilitate primara. Gestiunea - elementul cheie Puncte forte - Iti permite sa lucrezi atat cu gestiuni cantitativ-valorice, cat si cu cele global -valorice; - Rezolva toate problemele legate de stocuri: modalitatile...» citeste mai departe aici

  • Franciza stat strain. Cand trebuie sa retinem impozit pe venituri nerezidenti?
    • In randurile de mai jos, analiza noastra are ca subiect o societate din Romania care inchiriaza imprimante si care plateste franciza catre o firma straina. Vom vedea daca societatea romana trebuie sa retina impozit pe venituri nerezidenti, cu mentiunea ca exista conventie intre cele doua tari. Redeventele obtinute de la un rezident constituie venituri impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, in conformitate cu prevederile art. 223...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.