Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitie intracomunitara. Cum se deduce TVA-ul aferent unei achizitii

17-Nov-2011
6458

Intrebare:


In cazul achizitiei intracomunitare de medicamente, acestea urmand a fi livrate in Roma-nia cu valoare zero, pot sa deduc TVA-ul aferent achizitiei (?reverse charge?)? Precizez ca in cazul vanzarilor de medicamente, trebuiesc respectate prevederile OG 99/2000 referitoare la vanzarea sub cost: "Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)- c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii . Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare".

Raspuns:

In primul rand, trebuie sa aveti in vedere faptul ca activitatile de comercializare a produselor medicamentoase si a dispozitivele medicale sunt exceptate de la aplicarea prevederilor O.G. nr. 99 din 29 august 2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, aprobata prin legea nr. 650/2002. Acest aspect este reglementat in mod expres prin art. 3 alin. (3) lit. a).

Prevederile actului normativ mentionat sunt aplicabile doar produselor alimentare, nealimentare si serviciilor de piata enumerate strict enumerate prin anexa atasata actului respectiv. Acesta este motivul pentru care nu am inteles de ce prin intrebarea formulata ati precizat faptul ca trebuie respectate prevederile OG 99/2000 referitoare la vanzarea sub cost. Totusi, in situatia in care sunteti in posesia altei baze legale care face referire la acest act normativ, pentru aplicarea unui tratament fiscal corect va rog sa aveti in vedere aspectele pe care le voi prezenta in continuare.

Din intrebarea formulata, am retinut faptul ca bunurile nu sunt acordate gratuit, ci sunt vandute cu o valoare "zero". Intre cele doua situatii distincte, respectiv acordarea gratuita si vanzarea cu valoarea "zero" exista diferente semnificative privind aplicarea tratamentului fiscal si contabil d.p.d.v. al TVA, dupa cum urmeaza:
  • in cazul acordarii cu titlu gratuit:
In prima etapa, adica la momentul achizitiei intracomunitare de bunuri, se poate exercita dreptul de deducere a TVA din rulajul debitor al contului 4426 aferent aplicarii regimului de taxare inversa prin formula contabila 4426 = 4427. In a doua etapa, la momentul livrarii bunurilor, daca punerea la dispozitie cu titlu gratuit are loc in alta perioada fiscala decat aceea in care a avut loc achizitia intracomunitara, vanzatorul are obligatia sa ajusteze suma TVA pentru care si-a exercitat dreptul de deducere la momentul achizitiei.

De exemplu, daca A.I.C. a avut loc in luna septembrie 2011 iar raportarea aplicarii regimului de taxare inversa s-a efectuat la randul 5 si 17 din decontul de TVA, ajustarea sumei TVA pentru bunurile acordate gratuit se efectueaza in luna octombrie 2011, la momentul vanzarii la valoarea zero. Ajustarea sumei TVA deduse se efectueaza prin colectarea TVA deoarece operatiunea este considerata asimilata unei livrari de bunuri in baza prevederilor art. 128 alin.(4) lit. b) conform caruia sunt asimilate livrarilor de bunuri efectuate cu plata ,, preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi puse la dispozitie altor persoane in mod gratuit, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial".

In acest caz, operatiunea asimilata unei livrari de bunuri se raporteaza la randul 9 din decontul de TVA denumit "Livrari de bunuri si prestari de servicii, taxa-bile cu cota 24%". Pentru operatiunea asimilata unei livrari de bunuri trebuie emisa autofactura, caz in care se colecteaza TVA la o baza de impozitare egala cu costul de achizitie a bunurilor pentru care s-a exercitat dreptul de deducere a TVA.

Daca la momentul achizitiei medicamentelor in luna septembrie 2011 se cunoaste faptul ca lo-tul respectiv de medicamente este destinat acordarii cu titlul gratuit, limitarea dreptului de deducere se evidentiaza la randul din 26 denumit "SUB-TOTAL TAXA DEDUSA CONFORM ART. 145 SI ART. 145^1 SAU ART. 147 SI ART. 145^1?. Practic, din suma TVA deductibila de la randul 25 denumit "TOTAL TAXA DEDUCTIBILA (suma de la rd. 17 pana la rd. 23, cu exceptia celor de la rd. 17.1, 19.1 si 19.1.1) se scade suma TVA de la randul 17 denumit ,"Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa)".
  • in cazul aplicarii unei valori de vanzare "zero":
In situatia in care valoarea de vanzare a produsului la raft este "zero", fara intocmirea altor forma-litati, inseamna ca bunurile sunt acordate cu titlu gratuit. Din acest motiv, pentru a evita incadrarea o-peratiunii la "gratuitate" trebuie sa aveti in vedere ca vanzarea s-a efectuat cu plata la un anumit pret, comunicat cumparatorului prin afisare, dar la momentul vanzarii s-a acordat o reducere de pret de 100% astfel incat suma de plata este zero. Daca se acorda un discount de 100% nu inseamna ca va-loarea de vanzare a produsului este zero. Valoarea de vanzare este cea afisata pe produs in cazul pretului de vanzare cu amanuntul. Pentru vanzarea cu amanuntul este obligatorie utilizarea casei de marcat, situatie in care acest dispozitiv electronic nu poate fi setat pentru un pret zero. Astfel, in cadrul vanzarilor de bunuri cu amanuntul, pretul de vanzare preluat din nota de receptie trebuie afisat pe produs si marcat ca pozitie distincta pe bonul fiscal cu obligatia de a evidentia reducerea comerciala acordata in mod distinct pe bonul emis de casa electronica de marcat. Daca se ajunge la o suma zero de achitat, inseamna ca se acorda reduceri comerciale de 100% in cadrul unor campanii promotionale organizate in baza aceluiasi act normativ mentionat de dvs.

In cadrul vanzarilor cu ridicata, valoarea de vanzare trebuie evidentiata pe factura emisa, urmata de o pozitie distincta in care se evidentiaza reducerea acordata.
In aceasta situatie de acordare a reducerii de pret, indiferent de faptul ca vanzarea se efectueaza cu amanuntul sau cu ridicata, nu mai trebuie efectuata ajustarea sumei TVA deduse deoarece operatiunea nu mai este asimilata unei livrari gratuite de bunuri.
Totusi, nu stiu daca legislatia aplicabila in domeniul farmaceutic va permite organizarea campaniilor promotionale in cadrul comertului prin farmacii.

Efectuarea unei livrari de bunuri pentru care suma de plata este zero nu poate fi asimilata unei vanzari in pierdere sau la un pret egal cu costul de achizitie, aspect care rezulta chiar din definitia re-glementata prin art. 17 "Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice van-zare la un pret egal sau inferior costului de achizitie".

De asemenea, vanzarea unor produse compensate 100% de catre C.N.A.S., nu poate fi echivalenta cu operatiunea de punere gratuita la dispozitia cumparatorului sau cu operatiunea asimilata unei livrari de bunuri.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Achizitie intracomunitara. Cum se deduce TVA-ul aferent unei achizitii":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Declaratia Unica in 2024. Cum se completeaza D212 pentru venituri obtinute din dividende

    • O persoana fizica, ce este si salariata, trebuie sa intocmeasca Declaratia Unica pentru venituri obtinute din dividende (sunt singurele venituri extrasalariale pe care le obtine). In anul 2023 a depus Declaratia Unica cu estimat de 100.000 lei la dividende, deci peste 24 salarii minime, rezultand astfel un CASS de 7.200 lei. Dupa incheierea anului 2023 a constatat ca a ridicat dividende brute in valoare de 64.768 lei (sub 24 salarii minime), practic trebuind sa plateasca CASS in valoare de 3.600...» citeste mai departe aici

  • RO e-Factura: Facturile de avans se inregistreaza in sistem?

    • Societatea noastra vinde fier vechi cu taxare inversa. Primeste avansul de la client cu o luna inainte. Factura de avans se inregistreaza in Ro e-Factura? In jurnalul de vanzari nu apar. Inregistrare facturi in E-Factura – raspunsul specialistului: In relatiile comerciale desfasurate intre persoane impozabile stabilite in Romania, de tip B2B conform art. 266 alin. (2) din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, emitentul facturii electronice are obligatia de...» citeste mai departe aici

  • Calendar ANAF. 10 declaratii trebuie depuse la fisc pana pe 27 mai 2024

    • Conform calendarulului oficial al ANAF, contribuabilii trebuie sa depuna mai multe declaratii fiscale pana pe data de 27 mai 2024. Depunere declaratii fiscale la ANAF Depunerea Declaratiei unice privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice - Formularul 212. Categorii de contribuabili Declaratia se completeaza si se depune de catre persoanele fizice care in anul de impunere au realizat, individual sau intr-o forma de asociere, venituri/pierderi din Romania...» citeste mai departe aici

  • Reminder! Care Este Termenul pentru Depunerea Bilantului in 2024

    • In contextul crearii unor confuzii legate de termenul pentru depunerea situatiilor financiare anuale in 2024, prin introducerea OUG 115/2023, vom clarifica acest aspect in articolul care urmeaza. Care este termenul pentru depunerea Bilantului in 2024 Depunerea la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor a raportarilor contabile anuale la 31 decembrie se efectueaza in termen de 150 de zile de la incheierea anului calendaristic. Adica in anul 2024 depunerea bilantului se face, mai precis,...» citeste mai departe aici

  • De cand pot trece firmele la impozit micro daca nu angajeaza cel putin un salariat in 30 de zile?

    • O firma noua, inregistrata in 12.04.2024, daca nu reuseste sa angajeze un salariat in 30 zile, dar angajeaza un salariat in lunile urmatoare, din ce perioada poate trece la platitor de impozit pe venit microintreprindere? Multumesc. Trecere la regimul micro si conditia unui salariat – raspunsul specialistului: Conform prevederilor Codului fiscal, modificat si completat, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o microintreprindere sunt mentionate la art.47: (1) In sensul...» citeste mai departe aici

  • OUG 43/2024: Prin casele de marcat electronice vor fi transmise informatii suplimentare catre ANAF

    • OUG 43/2024 a fost adoptata si aduce mai multe modificari in privinta caselor de marcat electronice. Astfel, prin casele de marcat electronice vor fi transmise informatii suplimentare catre ANAF. Este vorba despre ''alte date si informatii din bonul fiscal, precum si din raportul fiscal de inchidere zilnica''. Modificarile au fost necesare in vederea implementarii sistemului RO e-TVA care va genera decontul de TVA precompletat, fiind necesara efectuarea unor corelari intre RO...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016